Top Movie List by ahbap

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Fountain (2006) 3.5/4 2.7/4
2. The Shawshank Redemption 3.5/4 3.5/4
3. Fight Club 4.0/4 3.3/4
4. The Godfather 3.5/4 3.5/4
5. Pulp Fiction N/A 3.4/4
6. Raiders of the Lost Ark N/A 3.3/4
7. Star Wars: Episode IV - A New Hope N/A 3.3/4
8. Gattaca N/A 2.9/4
9. Gangs of New York (2002) N/A 3.0/4
10. Donnie Darko N/A 3.0/4
11. Braveheart (1995) N/A 3.2/4
12. The Matrix N/A 3.2/4
13. The Usual Suspects 3.5/4 3.3/4
14. Alien N/A 3.3/4
15. Memento N/A 3.2/4
16. Event Horizon N/A 2.7/4
17. Willy Wonka & the Chocolate Factory N/A 3.1/4
18. The Exorcist (1973) N/A 3.1/4
19. Lord of the Rings: The Two Towers N/A 3.3/4
20. Tropic Thunder 2.5/4 2.7/4
21. Wall-E 3.5/4 3.2/4
22. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring N/A 3.3/4
23. Lord of the Rings: The Return of the King N/A 3.4/4
24. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back N/A 3.4/4
25. Schindler's List N/A 3.4/4
26. The Dark Knight N/A 3.4/4
27. The Godfather: Part II N/A 3.4/4
28. Goodfellas N/A 3.4/4
29. Se7en N/A 3.3/4
30. The Silence of the Lambs N/A 3.4/4
31. Forrest Gump N/A 3.3/4
32. The Departed N/A 3.3/4
33. Eternal Sunshine of the Spotless Mind N/A 3.1/4
34. One Flew Over the Cuckoo's Nest N/A 3.4/4
35. Saving Private Ryan N/A 3.3/4
36. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) N/A 3.4/4
37. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) N/A 3.3/4
38. The Shining (1980) 2.5/4 3.3/4
39. No Country for Old Men N/A 3.2/4
40. The Big Lebowski N/A 3.1/4
41. Blade Runner N/A 3.2/4
42. Die Hard N/A 3.3/4
43. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi N/A 3.2/4
44. Indiana Jones and the Last Crusade N/A 3.2/4
45. Gladiator (2000) 3.5/4 3.2/4
46. There Will Be Blood N/A 3.1/4
47. Aliens N/A 3.3/4
48. American History X 3.5/4 3.2/4
49. A Clockwork Orange N/A 3.1/4
50. City of God ( Cidade de Deus ) 3.5/4 3.3/4
51. The Bourne Ultimatum 3.0/4 3.2/4
52. Jaws N/A 3.2/4
53. Children of Men N/A 3.1/4
54. Iron Man (2008) N/A 3.1/4
55. Fargo (1996) N/A 3.2/4
56. Full Metal Jacket N/A 3.2/4
57. Amadeus N/A 3.2/4
58. The Sixth Sense N/A 3.2/4
59. Terminator 2: Judgement Day N/A 3.2/4
60. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) N/A 3.3/4
61. Juno 2.0/4 2.9/4
62. Shaun of the Dead N/A 3.1/4
63. Unforgiven (1992) N/A 3.3/4
64. The Bourne Identity (2002) N/A 3.1/4
65. The Lion King (1994) N/A 3.3/4
66. Jurassic Park N/A 3.2/4
67. Kill Bill: Volume 1 N/A 3.0/4
68. Sin City N/A 3.0/4
69. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 3.0/4 3.1/4
70. Equilibrium N/A 2.8/4
71. 28 Days Later N/A 3.0/4
72. The Core N/A 2.1/4
73. Elegy N/A 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name