Top Movie List by Novella

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. To Kill a Mockingbird 4.0/4 3.3/4
2. The Godfather 4.0/4 3.5/4
3. 8 1/2 4.0/4 3.2/4
4. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
5. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
6. The Usual Suspects 4.0/4 3.3/4
7. The Birds (1963) 4.0/4 3.1/4
8. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
9. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
10. The Departed 4.0/4 3.3/4
11. Singin' in the Rain 4.0/4 3.2/4
12. The Great Dictator 4.0/4 3.3/4
13. The Shining (1980) 3.5/4 3.3/4
14. Apocalypse Now 3.5/4 3.3/4
15. One Flew Over the Cuckoo's Nest 3.5/4 3.4/4
16. Inception 3.5/4 3.3/4
17. Walk the Line 3.5/4 3.1/4
18. Memento 3.5/4 3.2/4
19. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
20. Sabrina (1954) 3.5/4 3.1/4
21. Vertigo (1958) 3.5/4 3.2/4
22. Seventh Seal, The ( Det Sjunde inseglet ) 3.5/4 3.2/4
23. The King's Speech 3.0/4 3.2/4
24. When Harry Met Sally... 3.0/4 2.9/4
25. The Truman Show 3.0/4 3.0/4
26. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 3.0/4 3.1/4
27. Full Metal Jacket 3.0/4 3.2/4
28. The Silence of the Lambs 3.0/4 3.4/4
29. A Clockwork Orange 3.0/4 3.1/4
30. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 3.0/4 3.2/4
31. Professional, The ( Léon ) 3.0/4 3.3/4
32. The Blues Brothers 3.0/4 3.1/4
33. The Sixth Sense 3.0/4 3.2/4
34. Blade Runner 3.0/4 3.2/4
35. Mulholland Drive 3.0/4 3.0/4
36. Dracula (1992) 3.0/4 2.9/4
37. Dead Poets' Society 3.0/4 3.1/4
38. Rebel Without a Cause 3.0/4 3.1/4
39. Dead Man Walking 3.0/4 3.0/4
40. Roman Holiday N/A 3.2/4
41. Breakfast at Tiffany's N/A 3.1/4
42. The Sting (1973) N/A 3.2/4
43. American Beauty N/A 3.1/4
44. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl N/A 3.1/4
45. The NeverEnding Story 4.0/4 2.9/4
46. The Dark Knight 3.0/4 3.4/4
47. The Dark Knight Rises N/A 3.2/4
48. Braveheart (1995) N/A 3.2/4
49. Forrest Gump 3.0/4 3.3/4
50. Gladiator (2000) N/A 3.2/4
51. Gone with the Wind N/A 3.2/4
52. Edward Scissorhands N/A 3.1/4
53. Young Frankenstein N/A 3.2/4
54. Beauty and the Beast (1991) 4.0/4 3.2/4
55. Back to the Future N/A 3.3/4
56. Rain Man N/A 3.1/4
57. Mystic River N/A 3.1/4
58. Modern Times N/A 3.3/4
59. Gandhi N/A 3.1/4
60. A Beautiful Mind N/A 3.1/4
61. Bonnie and Clyde N/A 3.2/4
62. Little Miss Sunshine N/A 3.1/4
63. Nuovo cinema Paradiso N/A 3.3/4
64. Bicycle Thieves ( Ladri di biciclette ) N/A 3.2/4
65. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) N/A 2.9/4
66. Mary Poppins 4.0/4 3.0/4
67. Before Sunrise N/A 3.1/4
68. Philadelphia N/A 3.0/4
69. As Good as it Gets N/A 2.9/4
70. Love Actually N/A 2.9/4
71. Fried Green Tomatoes N/A 3.0/4
72. Lost in Translation N/A 2.9/4
73. Women on the Verge of a Nervous Breakdown ( Mujeres al borde de un ataque de nervios ) N/A 3.0/4
74. Paris, Texas N/A 3.1/4
75. Thelma & Louise N/A 2.9/4
76. Scent of a Woman (1992) N/A 2.9/4
77. Easy Rider N/A 2.9/4
78. The Mission (1986) N/A 2.8/4
79. The Negotiator (1998) N/A 2.7/4
80. The Life of David Gale N/A 2.5/4
81. Nothing Left to Do But Cry ( Non ci resta che piangere ) 4.0/4 2.9/4
82. Phone Booth 3.0/4 2.6/4
83. Robin Hood: Prince of Thieves N/A 2.7/4
84. Steel Magnolias N/A 2.9/4
85. Divorce - Italian Style ( Divorzio all'italiana ) N/A 2.9/4
86. Erin Brockovich N/A 2.7/4
87. My Best Friend's Wedding (1997) N/A 2.5/4
88. Four Weddings and a Funeral N/A 2.8/4
89. Confidence (2003) N/A 2.5/4
90. Agora N/A 2.9/4
91. Name of the Rose, The ( Name der Rose, Der ) N/A 2.6/4
92. Point Break (1991) 3.0/4 2.8/4
93. Jesus Christ Superstar N/A 2.7/4
94. Leopard, The ( gattopardo, Il ) N/A 2.9/4
95. 25th Hour (2002) N/A 2.9/4
96. Motorcycle Diaries, The ( Diarios de motocicleta ) N/A 2.9/4
97. Howards End N/A 2.9/4
98. Django Unchained 3.5/4 3.3/4
99. The Birdcage N/A 2.7/4
100. Shine (1996) N/A 2.9/4
101. Ivan's Childhood ( Ivanovo detstvo ) N/A 3.0/4
102. Rear Window N/A 3.3/4
103. North by Northwest N/A 3.3/4
104. 12 Angry Men (1957) 3.5/4 3.4/4
105. Serenity (2005) 3.5/4 3.0/4
106. The Grand Budapest Hotel 3.5/4 3.3/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name