Movies I Own by J_Bigs206

Movies I Own

# Movie Title Rating Overall Add
1. 300 4.0/4 2.9/4
2. 3:10 to Yuma (2007) 2.5/4 3.0/4
3. American History X 4.0/4 3.2/4
4. The Big Lebowski 2.5/4 3.1/4
5. Black Hawk Down 3.0/4 3.0/4
6. The Boondock Saints 4.0/4 2.9/4
7. Children of Men 3.5/4 3.1/4
8. The Departed 3.5/4 3.3/4
9. The Doors (1991) 2.0/4 2.7/4
10. Edward Scissorhands 4.0/4 3.1/4
11. Enemy at the Gates 2.5/4 2.8/4
12. Fight Club 4.0/4 3.3/4
13. Friday Night Lights 3.0/4 2.7/4
14. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
15. Holes (2003) 2.0/4 2.7/4
16. Jarhead 4.0/4 2.6/4
17. Jurassic Park 3 1.5/4 2.3/4
18. King Arthur 3.0/4 2.5/4
19. The Kingdom (2007) 4.0/4 2.6/4
20. Kingdom of Heaven 2.5/4 2.7/4
21. The League of Extraordinary Gentlemen N/A 2.0/4
22. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.0/4 3.3/4
23. Lord of the Rings: The Two Towers 3.0/4 3.3/4
24. Mission: Impossible III 2.5/4 2.7/4
25. Professional, The ( Léon ) 4.0/4 3.3/4
26. Radio 3.0/4 2.6/4
27. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
28. Secondhand Lions 2.5/4 2.8/4
29. Sin City 3.0/4 3.0/4
30. Smokin' Aces 2.5/4 2.6/4
31. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 3.0/4 2.4/4
32. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 3.0/4 2.8/4
33. The Terminal (2004) 3.5/4 2.7/4
34. There Will Be Blood 4.0/4 3.1/4
35. Tuck Everlasting 3.0/4 2.5/4
36. Troy 3.0/4 2.7/4
37. xXx 1.5/4 2.2/4
38. Zodiac (2007) 4.0/4 2.9/4
39. 28 Days Later 4.0/4 3.0/4
40. 28 Weeks Later 4.0/4 2.7/4
41. 30 Days of Night 3.5/4 2.6/4
42. Cloverfield 3.5/4 2.6/4
43. Dawn of the Dead (2004) 3.0/4 2.8/4
44. The Devil's Rejects 2.5/4 2.8/4
45. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
46. Idle Hands 2.5/4 2.3/4
47. George A. Romero's Land of the Dead 2.5/4 2.5/4
48. The Mummy Returns 1.5/4 2.5/4
49. Night of the Living Dead (1968) 4.0/4 3.1/4
50. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 4.0/4 3.2/4
51. Resident Evil: Extinction 2.5/4 2.6/4
52. Saw 3.0/4 2.9/4
53. Signs 3.0/4 2.7/4
54. The Sixth Sense 4.0/4 3.2/4
55. The 40 Year-Old Virgin 4.0/4 2.9/4
56. 50 First Dates 2.5/4 2.6/4
57. American Pie Presents: Band Camp 1.5/4 2.0/4
58. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy 4.0/4 2.8/4
59. Beavis and Butt-head Do America 1.0/4 2.4/4
60. Beerfest 3.0/4 2.5/4
61. Blast from the Past 4.0/4 2.3/4
62. Bringing Down the House 1.0/4 2.5/4
63. Dickie Roberts: Former Child Star 2.5/4 2.1/4
64. The Dukes of Hazzard 3.0/4 1.7/4
65. Eurotrip 3.0/4 2.3/4
66. Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 3.0/4 2.7/4
67. Hey Arnold! The Movie 2.0/4 1.8/4
68. I Now Pronounce You Chuck & Larry 3.0/4 2.2/4
69. Jay and Silent Bob Strike Back 2.0/4 2.5/4
70. Just Married 2.0/4 2.0/4
71. Kicking and Screaming (2005) 3.0/4 2.1/4
72. Little Miss Sunshine 3.5/4 3.1/4
73. The Longest Yard (1974) 3.0/4 2.9/4
74. Malibu's Most Wanted 2.0/4 1.8/4
75. Monty Python's The Meaning of Life 4.0/4 2.9/4
76. Napoleon Dynamite 4.0/4 2.6/4
77. The School of Rock 2.5/4 2.7/4
78. Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2.5/4 2.5/4
79. Shrek 3.0/4 3.1/4
80. Shrek 2 3.5/4 2.8/4
81. Strange Wilderness 2.5/4 1.8/4
82. Super Troopers 3.0/4 2.8/4
83. The Wedding Crashers 4.0/4 2.7/4
84. Get Shorty N/A 2.7/4
85. Agent Cody Banks N/A 1.8/4
86. The Bourne Identity (2002) N/A 3.1/4
87. The Bourne Supremacy N/A 3.1/4
88. Finding Nemo 3.0/4 3.2/4
89. Finding Neverland N/A 2.9/4
90. Harry Potter and the Sorcerer's Stone N/A 3.0/4
91. Harry Potter and the Chamber of Secrets N/A 2.9/4
92. Three Amigos N/A 2.5/4
93. Strangers on a Train N/A 3.2/4
94. North by Northwest 4.0/4 3.3/4
95. Dial M for Murder N/A 3.2/4
96. Foreign Correspondent N/A 2.9/4
97. Suspicion (1941) N/A 2.8/4
98. The Wrong Man (1956) N/A 2.9/4
99. Stage Fright (1950) N/A 2.7/4
100. I Confess N/A 2.5/4
101. Mr. and Mrs. Smith (1941) N/A 2.5/4
102. I Heart Huckabees N/A 2.6/4
103. Psycho (1960) N/A 3.3/4
104. Vertigo (1958) N/A 3.2/4
105. Rear Window N/A 3.3/4
106. The Birds (1963) N/A 3.1/4
107. Shadow of a Doubt (1943) N/A 3.1/4
108. Family Plot N/A 2.9/4
109. Frenzy N/A 3.0/4
110. The Man Who Knew Too Much (1956) N/A 2.8/4
111. Marnie N/A 2.8/4
112. Rope N/A 3.1/4
113. Saboteur N/A 2.9/4
114. Topaz (1969) N/A 2.5/4
115. Torn Curtain N/A 2.4/4
116. The Trouble with Harry N/A 2.7/4
117. The Addams Family (1991) N/A 2.6/4
118. Addams Family Values N/A 2.5/4
119. The Omega Man N/A 2.6/4
120. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 4.0/4 2.9/4
121. Once Upon a Time in Mexico N/A 2.6/4
122. Resident Evil (2002) N/A 2.7/4
123. Team America: World Police N/A 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name