Blu-ray titles
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Awakenings (1990) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | American Sniper | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | American Hustle | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Argo | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Apollo 13 | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | American Ultra | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 7. | The Avengers (2012) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | The Avengers: Age of Ultron | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Braveheart (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | The Book Thief | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | The Bourne Legacy | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Big | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | The Big Short | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | The Cabin in the Woods | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | The Hunger Games: Catching Fire | 1.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Deadpool | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 17. | Django (1966) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Dallas Buyers Club | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 19. | Dances with Wolves | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Dolphin Tale | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 21. | Dirty Dancing | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 22. | The Dark Knight Rises | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 23. | Extremely Loud and Incredibly Close | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 24. | Eddie the Eagle | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 25. | Fury (2014) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 26. | The French Connection | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 27. | French Connection II | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 28. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 29. | Mission: Impossible - Ghost Protocol | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 30. | The Green Hornet | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 31. | Gladiator (2000) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 32. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 33. | The Godfather: Part II | 2.0/4 | 3.4/4 | |
| 34. | The Godfather: Part III | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 35. | Gravity | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 36. | The Great Gatsby (2013) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 37. | Green Lantern | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 38. | The Hangover | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 39. | The Help | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 40. | Hugo | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 41. | The Hobbit: An Unexpected Journey | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 42. | The Hobbit: The Desolation of Smaug | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 43. | In the Heart of the Sea | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 44. | Raiders of the Lost Ark | 2.0/4 | 3.3/4 | |
| 45. | Iron Man 3 | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 46. | Jurassic World | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 47. | Jack the Giant Slayer | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 48. | Kill the Irishman | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 49. | The Lone Ranger (2013) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 50. | Lone Survivor | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 51. | The Last of the Mohicans (1992) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 52. | Les Misérables (2012) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 53. | Mrs. Doubtfire | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 54. | The Monuments Men | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 55. | Moneyball | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 56. | Mission: Impossible - Rogue Nation | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 57. | Man of Steel | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 58. | Monty Python's The Meaning of Life | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 59. | Now You See Me | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 60. | Oz the Great and Powerful | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 61. | Oblivion | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 62. | Pacific Rim | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 63. | Prometheus (2012) | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 64. | Rango (2011) | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 65. | The Revenant (2015) | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 66. | Raising Arizona | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 67. | Red (2010) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 68. | Sling Blade | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 69. | Scarface (1983) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 70. | Scary Movie (2000) | 1.0/4 | 2.4/4 | |
| 71. | The Secret Life of Walter Mitty (2013) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 72. | Saving Mr. Banks | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 73. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 74. | Super 8 | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 75. | Star Trek Into Darkness | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 76. | Spectre (2015) | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 77. | Star Trek II: The Wrath of Khan | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 78. | Tomorrowland | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 79. | The Town (2010) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 80. | Trouble with the Curve | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 81. | War Horse | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 82. | Warm Bodies | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 83. | Winter's Bone | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 84. | Warrior (2011) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 85. | Young Frankenstein | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 86. | World War Z | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 87. | Zombieland | 4.0/4 | 3.0/4 |



