Top Movie List by scottycarp

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Breathless ( À Bout de souffle ) 2.5/4 3.1/4
2. Ace Ventura: Pet Detective 0.5/4 2.6/4
3. The Acid House 2.0/4 2.0/4
4. Action in the North Atlantic 2.5/4 2.5/4
5. The Adventures of Baron Munchausen (1989) 3.5/4 2.7/4
6. The African Queen 3.5/4 3.1/4
7. After Hours 2.5/4 2.9/4
8. The Age of Innocence (1993) 2.0/4 2.7/4
9. Aladdin (1992) 3.0/4 3.1/4
10. Alien 3.0/4 3.3/4
11. Aliens 3.0/4 3.3/4
12. Alien 3 2.5/4 2.5/4
13. All Quiet on the Western Front (1979) 1.5/4 2.6/4
14. All the President's Men 3.0/4 3.1/4
15. Amadeus 3.5/4 3.2/4
16. Amarcord 2.5/4 3.0/4
17. American Beauty 3.5/4 3.1/4
18. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 3.0/4 3.1/4
19. American History X 2.5/4 3.2/4
20. American Pie 1.0/4 2.8/4
21. An American Werewolf in London 3.0/4 2.9/4
22. An American Werewolf in Paris 1.0/4 1.9/4
23. The Amityville Horror (1979) 2.0/4 2.7/4
24. Analyze This 2.0/4 2.6/4
25. The Anderson Tapes 1.5/4 2.4/4
26. The Andromeda Strain 2.0/4 2.9/4
27. Angela's Ashes 3.0/4 2.5/4
28. Angels with Dirty Faces 3.0/4 2.9/4
29. Another You 0.5/4 2.0/4
30. Antz 2.5/4 2.5/4
31. The Apartment 2.5/4 3.2/4
32. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
33. Apocalypto 2.5/4 2.9/4
34. Apollo 13 2.5/4 3.1/4
35. Apple, The ( Sib ) 2.5/4 2.8/4
36. Arachnophobia 1.5/4 2.6/4
37. The Aristocats 2.5/4 2.8/4
38. Arlington Road 2.5/4 2.6/4
39. Elevator to the Gallows ( Ascenseur pour l'échafaud ) 4.0/4 2.9/4
40. Ashes and Diamonds ( Popiól i diament ) 2.5/4 3.0/4
41. Assault on Precinct 13 (1976) 2.5/4 2.9/4
42. Audition ( Ôdishon ) 3.0/4 2.9/4
43. Austin Powers: International Man of Mystery 1.5/4 2.8/4
44. Awakenings (1990) 2.0/4 2.9/4
45. Babe (1995) 2.0/4 2.7/4
46. Babe: Pig in the City 0.5/4 2.3/4
47. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
48. Back to the Future Part II 2.0/4 3.0/4
49. Bad Day at Black Rock 3.0/4 3.0/4
50. Badlands (1973) 3.0/4 3.1/4
51. Bad Lieutenant 2.5/4 2.8/4
52. Bagdad Café ( Out of Rosenheim ) 1.5/4 2.9/4
53. Bambi 3.0/4 2.9/4
54. Barry Lyndon 3.0/4 3.2/4
55. Battle of the Bulge 2.5/4 2.8/4
56. Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) 3.5/4 3.0/4
57. Battle Royale II ( Batoru rowaiaru II: Chinkonka ) 0.5/4 1.6/4
58. Battleship Potemkin ( Bronenosets Potyomkin ) 3.0/4 3.1/4
59. The Beach (2000) 1.5/4 2.4/4
60. Beauty and the Beast (1991) 3.0/4 3.2/4
61. Bedlam 1.5/4 2.5/4
62. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 4.0/4 2.9/4
63. The Beguiled (1971) 2.5/4 2.6/4
64. Being John Malkovich 1.0/4 2.9/4
65. Beware, My Lovely 1.5/4 2.1/4
66. Bicycle Thieves ( Ladri di biciclette ) 3.5/4 3.2/4
67. The Big Combo 3.0/4 2.4/4
68. The Big Heat 3.0/4 2.8/4
69. The Big Lebowski 3.5/4 3.1/4
70. The Big Red One 2.5/4 2.7/4
71. The Big Sleep (1946) 3.0/4 3.1/4
72. Bill & Ted's Excellent Adventure 2.5/4 2.7/4
73. Bill & Ted's Bogus Journey 2.5/4 2.4/4
74. The Birds (1963) 2.5/4 3.1/4
75. Birdy 2.5/4 2.6/4
76. Blackmail (1929) 2.5/4 2.5/4
77. Blade (1998) 3.0/4 2.8/4
78. Blade Runner 3.5/4 3.2/4
79. The Blair Witch Project 3.0/4 2.3/4
80. Blazing Saddles 1.0/4 3.1/4
81. Bloody Kids 2.5/4 2.7/4
82. Blue in the Face 2.0/4 2.0/4
83. Blue Velvet 2.5/4 3.0/4
84. Das Boot 3.0/4 3.1/4
85. Boogie Nights 2.0/4 3.1/4
86. Born on the Fourth of July 3.0/4 2.8/4
87. The Boston Strangler (1968) 3.0/4 2.8/4
88. The Boys from Brazil 2.0/4 2.6/4
89. Boyz n the Hood 3.0/4 3.1/4
90. Dracula (1992) 3.5/4 2.9/4
91. Braveheart (1995) 2.5/4 3.2/4
92. Brazil (1985) 2.5/4 3.0/4
93. Brewster's Millions (1985) 2.0/4 2.2/4
94. The Bridge on the River Kwai 4.0/4 3.2/4
95. A Bridge Too Far 3.5/4 2.9/4
96. Brief Encounter 2.0/4 3.0/4
97. Young Scarface ( Brighton Rock ) 3.0/4 2.9/4
98. Broken Arrow (1996) 0.5/4 2.2/4
99. A Bronx Tale 2.5/4 3.0/4
100. Brute Force 2.5/4 2.7/4
101. Buena Vista Social Club 3.0/4 3.0/4
102. A Bug's Life 4.0/4 2.9/4
103. Bullitt 2.0/4 2.8/4
104. The Caine Mutiny 2.5/4 3.0/4
105. Cape Fear (1962) 3.0/4 3.0/4
106. Cape Fear (1991) 2.5/4 2.8/4
107. Capricorn One 2.5/4 2.5/4
108. Carlito's Way 3.5/4 3.0/4
109. Carrie (1976) 2.0/4 3.0/4
110. Casablanca 4.0/4 3.3/4
111. Casino 3.0/4 3.2/4
112. Cat People (1942) 2.0/4 2.7/4
113. Central Station ( Central do Brasil ) 3.0/4 2.9/4
114. Chaplin 3.0/4 2.9/4
115. Chinatown 3.0/4 3.2/4
116. Chocolat (2000) 3.0/4 2.9/4
117. The Cider House Rules 3.0/4 2.7/4
118. The Cincinnati Kid 3.0/4 2.8/4
119. Nuovo cinema Paradiso 4.0/4 3.3/4
120. Citizen Kane 2.5/4 3.3/4
121. City Lights 3.5/4 3.3/4
122. City of God ( Cidade de Deus ) 3.0/4 3.3/4
123. Clash of the Titans (1981) 2.5/4 2.6/4
124. A Clockwork Orange 3.0/4 3.1/4
125. Close Encounters of the Third Kind 2.5/4 3.1/4
126. Wallace and Gromit in A Close Shave 4.0/4 3.0/4
127. The Color of Money 3.0/4 2.8/4
128. Colors 2.5/4 2.9/4
129. Color of Paradise, The ( Rang-e khoda ) 3.0/4 2.7/4
130. Coma 2.5/4 2.6/4
131. Commando (1985) 3.0/4 2.6/4
132. The Commitments (1991) 2.5/4 2.8/4
133. Con Air 2.5/4 2.8/4
134. Conformist, The ( conformista, Il ) 2.5/4 3.1/4
135. The Conversation 3.0/4 3.1/4
136. Coogan's Bluff 2.0/4 2.7/4
137. Cool Hand Luke 3.0/4 3.2/4
138. Cop Land 2.5/4 2.7/4
139. Crash (1996) 2.0/4 2.5/4
140. Crossfire (1947) 3.0/4 2.6/4
141. Cross of Iron 3.0/4 3.1/4
142. The Crow (1994) 3.0/4 3.0/4
143. The Crying Game 2.5/4 2.8/4
144. Cuckoo, The ( Kukushka ) 2.5/4 3.0/4
145. Cul-de-Sac 3.0/4 2.5/4
146. The Dam Busters 3.0/4 2.7/4
147. Dante's Peak 1.0/4 2.2/4
148. The Dark Crystal 2.0/4 2.9/4
149. Dawn of the Dead (1979) 3.5/4 3.1/4
150. Day of the Dead (1985) 2.5/4 2.8/4
151. Day of the Evil Gun 2.5/4 2.3/4
152. The Day of the Jackal 2.5/4 2.9/4
153. The Day of the Triffids 2.5/4 2.6/4
154. The Day the Earth Stood Still (1951) 3.5/4 3.0/4
155. The Day the Earth Stood Still (2008) 2.5/4 2.1/4
156. Dead Man's Curve ( Curve, The ) 2.5/4 2.4/4
157. Dead Man Walking 3.0/4 3.0/4
158. Dead Reckoning 3.0/4 2.6/4
159. The Deer Hunter 3.0/4 3.2/4
160. Delicatessen 2.0/4 2.9/4
161. Deliverance (1972) 3.0/4 3.0/4
162. Desperate (1947) 2.5/4 2.4/4
163. Destry Rides Again (1939) 2.5/4 2.9/4
164. Devil's Advocate (1997) 2.5/4 2.8/4
165. Die Hard 2.5/4 3.3/4
166. Dirty Pretty Things 2.5/4 2.5/4
167. The Dirty Dozen 2.0/4 3.1/4
168. D.O.A. (1950) 2.5/4 2.8/4
169. Doctor Dolittle (1998) 2.0/4 2.1/4
170. Dog Day Afternoon 3.0/4 3.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name