Top Movie List by tkr21

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
2. 2001: A Space Odyssey 4.0/4 3.1/4
3. Singin' in the Rain 4.0/4 3.2/4
4. The Godfather 4.0/4 3.5/4
5. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
6. The Sound of Music 4.0/4 3.1/4
7. The French Connection 4.0/4 3.1/4
8. All That Jazz 4.0/4 3.0/4
9. 1900 ( Novecento ) 4.0/4 3.0/4
10. Underground (1996) 4.0/4 3.0/4
11. 2046 4.0/4 2.9/4
12. A Few Good Men 4.0/4 3.0/4
13. Amadeus 4.0/4 3.2/4
14. American Graffiti 4.0/4 3.0/4
15. Argo 4.0/4 3.1/4
16. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
17. Barry Lyndon 4.0/4 3.2/4
18. Batman (1989) 4.0/4 2.9/4
19. Betty Blue ( 37°2 le matin ) 4.0/4 2.8/4
20. Black Swan (2010) 4.0/4 3.0/4
21. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
22. Bonnie and Clyde 4.0/4 3.2/4
23. Butch Cassidy and the Sundance Kid 4.0/4 3.2/4
24. Castle in the Sky ( Tenkû no shiro Rapyuta ) 4.0/4 3.1/4
25. Chinatown 4.0/4 3.2/4
26. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
27. The Color Purple (1985) 4.0/4 3.0/4
28. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 4.0/4 3.0/4
29. Dangerous Liaisons (1988) 4.0/4 2.9/4
30. The Deer Hunter 4.0/4 3.2/4
31. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 4.0/4 3.2/4
32. The English Patient 4.0/4 2.9/4
33. ET: The Extra-Terrestrial 4.0/4 3.1/4
34. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
35. Contempt ( mépris, Le ) 4.0/4 3.0/4
36. Fantasia 4.0/4 3.0/4
37. Fight Club 4.0/4 3.3/4
38. The Fisher King 4.0/4 2.9/4
39. Four Weddings and a Funeral 4.0/4 2.8/4
40. Gangs of New York (2002) 4.0/4 3.0/4
41. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
42. Groundhog Day 4.0/4 3.0/4
43. The Holiday (2006) 4.0/4 2.7/4
44. Holy Motors 4.0/4 3.0/4
45. Horse Feathers 4.0/4 3.0/4
46. Host, The ( Gwoemul ) 4.0/4 2.9/4
47. Idiot, The ( Hakuchi ) 4.0/4 3.1/4
48. I'm Not There 4.0/4 2.7/4
49. Jerry Maguire 4.0/4 2.8/4
50. Knight and Day 4.0/4 2.5/4
51. The Last Samurai 4.0/4 2.8/4
52. Lenny 4.0/4 2.8/4
53. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
54. Lost in Translation 4.0/4 2.9/4
55. Madadayo 4.0/4 3.3/4
56. Magnolia 4.0/4 3.1/4
57. Manhattan 4.0/4 3.1/4
58. Mean Streets 4.0/4 3.0/4
59. Metropolis (1927) 4.0/4 3.2/4
60. Million Dollar Baby (2004) 4.0/4 3.1/4
61. Mission: Impossible 4.0/4 2.8/4
62. Moulin Rouge (2001) 4.0/4 2.8/4
63. Naked (1994) 4.0/4 3.0/4
64. North by Northwest 4.0/4 3.3/4
65. Norwegian Wood ( Noruwei no mori ) 4.0/4 2.8/4
66. Nuovo cinema Paradiso 4.0/4 3.3/4
67. Once Upon a Time in America 4.0/4 3.2/4
68. Open Your Eyes ( Abre los ojos ) 4.0/4 3.0/4
69. Ordinary People (1980) 4.0/4 3.0/4
70. Pierrot le fou 4.0/4 3.0/4
71. The Player (1992) 4.0/4 2.9/4
72. Raging Bull 4.0/4 3.3/4
73. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
74. Rain Man 4.0/4 3.1/4
75. The Remains of the Day 4.0/4 2.8/4
76. Revolutionary Road 4.0/4 2.8/4
77. Sanjuro 4.0/4 3.0/4
78. Seventh Seal, The ( Det Sjunde inseglet ) 4.0/4 3.2/4
79. Shakespeare in Love 4.0/4 2.8/4
80. Shallow Grave 4.0/4 2.8/4
81. Sideways 4.0/4 2.9/4
82. The Silence of the Lambs 3.5/4 3.4/4
83. Slumdog Millionaire 4.0/4 3.1/4
84. Solyaris ( Solaris ) 4.0/4 3.0/4
85. Some Like It Hot (1959) 4.0/4 3.2/4
86. Sonatine 4.0/4 2.8/4
87. Spider-Man 2 4.0/4 2.9/4
88. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
89. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
90. Strange Circus ( Kimyô na sâkasu ) 4.0/4 2.8/4
91. That Obscure Object of Desire ( Cet obscur objet du désir ) 4.0/4 3.1/4
92. The Third Man 4.0/4 3.2/4
93. Three Colors: White ( Trzy kolory: Bialy ) 4.0/4 3.0/4
94. The Truman Show 4.0/4 3.0/4
95. Tuvalu 4.0/4 3.5/4
96. West Side Story (1961) 4.0/4 3.0/4
97. Wings of Desire ( Himmel über Berlin, Der ) 4.0/4 3.1/4
98. Y Tu Mama Tambien ( And Your Mother Too ) 4.0/4 3.0/4
99. Zelig 4.0/4 2.9/4
100. Zigeunerweisen ( Tsigoineruwaizen ) 4.0/4 3.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name