Movies I Own by Pinch

Movies I Own

# Movie Title Rating Overall Add
1. Office Space 4.0/4 3.1/4
2. Army of Darkness 4.0/4 3.0/4
3. Spaceballs 4.0/4 2.8/4
4. Monty Python and the Holy Grail 4.0/4 3.2/4
5. Starship Troopers 3.5/4 2.7/4
6. Dogma 3.5/4 2.8/4
7. American Pie 2 3.5/4 2.4/4
8. National Lampoon's Van Wilder 4.0/4 2.3/4
9. The Nightmare Before Christmas 4.0/4 3.1/4
10. A Christmas Story (1983) 4.0/4 3.1/4
11. Godzilla (1998) 3.0/4 1.9/4
12. The Goonies 4.0/4 3.1/4
13. Saving Silverman 2.0/4 2.2/4
14. Super Troopers 4.0/4 2.8/4
15. Bulletproof (1996) 2.5/4 2.0/4
16. Snatch 4.0/4 3.1/4
17. PCU 3.5/4 2.4/4
18. Road to Perdition 4.0/4 3.0/4
19. The Last Samurai 4.0/4 2.8/4
20. Team America: World Police 3.5/4 2.6/4
21. Ocean's Eleven (2001) 3.0/4 3.0/4
22. Interview with the Vampire 3.0/4 3.0/4
23. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
24. Kingdom of Heaven 3.5/4 2.7/4
25. Shrek 2 3.5/4 2.8/4
26. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
27. Ace Ventura: Pet Detective 3.5/4 2.6/4
28. Hitch 3.0/4 2.5/4
29. Signs 4.0/4 2.7/4
30. The Matrix 4.0/4 3.2/4
31. The Matrix Reloaded 4.0/4 2.6/4
32. The Matrix Revolutions 4.0/4 2.5/4
33. The Animatrix 3.5/4 2.7/4
34. West Side Story (1961) 3.5/4 3.0/4
35. South Park: Bigger, Longer & Uncut 3.0/4 2.9/4
36. A Scanner Darkly 3.5/4 2.7/4
37. Spies Like Us 2.5/4 2.5/4
38. Thai Warrior, The ( Ong-Bak ) 4.0/4 2.8/4
39. The Village (2004) 3.5/4 2.4/4
40. V for Vendetta 4.0/4 3.0/4
41. The Big Lebowski 4.0/4 3.1/4
42. 300 4.0/4 2.9/4
43. The Bourne Supremacy 3.5/4 3.1/4
44. Spider-Man 3.5/4 2.9/4
45. Colossus: The Forbin Project 3.5/4 2.7/4
46. Click 4.0/4 2.3/4
47. Silent Hill 3.0/4 2.5/4
48. 28 Days Later 4.0/4 3.0/4
49. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2.5/4 3.0/4
50. Monty Python's Life of Brian 3.0/4 3.1/4
51. Batman Begins 4.0/4 3.1/4
52. I Am Legend 4.0/4 2.8/4
53. O Brother Where Art Thou 3.5/4 3.0/4
54. Wall-E 4.0/4 3.2/4
55. Fireproof N/A 2.4/4
56. Tenacious D in: The Pick of Destiny 4.0/4 2.3/4
57. Once Upon a Time in Mexico 3.0/4 2.6/4
58. 50 First Dates 3.0/4 2.6/4
59. Twister (1996) 4.0/4 2.5/4
60. My Big Fat Greek Wedding 1.5/4 2.6/4
61. Spider-Man 2 4.0/4 2.9/4
62. The Fifth Element 4.0/4 2.9/4
63. Edward Scissorhands 3.0/4 3.1/4
64. The Bourne Identity (2002) 3.5/4 3.1/4
65. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
66. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
67. Superman Returns 3.5/4 2.5/4
68. Finding Nemo 4.0/4 3.2/4
69. Dream Girl N/A 2.8/4
70. Fame (2009) N/A 2.0/4
71. Terminator Salvation 3.0/4 2.6/4
72. District 9 3.5/4 3.0/4
73. Julie & Julia 2.5/4 2.8/4
74. The Invention of Lying 3.0/4 2.4/4
75. Watchmen 3.0/4 2.8/4
76. Transformers: Revenge of the Fallen 3.0/4 2.2/4
77. Star Trek 3.5/4 3.1/4
78. Away We Go 3.0/4 2.7/4
79. (500) Days of Summer 3.0/4 3.0/4
80. G.I. Joe: The Rise of Cobra 3.0/4 2.2/4
81. The Da Vinci Code 2.5/4 2.4/4
82. Superbad 4.0/4 2.9/4
83. The Sandlot 4.0/4 3.0/4
84. Independence Day (1996) 4.0/4 2.8/4
85. Stargate 4.0/4 2.7/4
86. Ocean's Twelve 2.5/4 2.5/4
87. Pi 3.0/4 2.8/4
88. The Little Mermaid (1989) 2.0/4 3.0/4
89. The Mexican 2.5/4 2.4/4
90. The Bourne Ultimatum 3.0/4 3.2/4
91. Adventures of Milo and Otis, The ( Koneko monogatari ) 4.0/4 2.5/4
92. Harry Potter and the Goblet of Fire 3.0/4 3.0/4
93. Harry Potter and the Order of the Phoenix 3.0/4 3.0/4
94. Harry Potter and the Half-Blood Prince 2.5/4 3.0/4
95. Persepolis 3.0/4 3.0/4
96. The Last Dragon N/A 2.5/4
97. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
98. Lock, Stock and Two Smoking Barrels 4.0/4 3.1/4
99. The Lion King (1994) 3.5/4 3.3/4
100. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
101. Beauty and the Beast (1991) 2.0/4 3.2/4
102. Spider-Man 3 2.0/4 2.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name