Top Movie List by llumm

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
2. Fight Club 3.5/4 3.3/4
3. One Flew Over the Cuckoo's Nest 3.5/4 3.4/4
4. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
5. American Beauty 4.0/4 3.1/4
6. No Country for Old Men 4.0/4 3.2/4
7. Psycho (1960) 3.0/4 3.3/4
8. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
9. Fargo (1996) 3.0/4 3.2/4
10. Blue Velvet 3.0/4 3.0/4
11. The Shining (1980) 3.5/4 3.3/4
12. 28 Days Later 3.5/4 3.0/4
13. 28 Weeks Later 3.5/4 2.7/4
14. The Birds (1963) 3.5/4 3.1/4
15. Suspiria (1977) 3.5/4 2.9/4
16. Grindhouse 4.0/4 2.8/4
17. Audition ( Ôdishon ) 3.5/4 2.9/4
18. The Rocky Horror Picture Show 2.5/4 2.8/4
19. The Goonies 3.5/4 3.1/4
20. Clerks 3.5/4 3.0/4
21. Monty Python and the Holy Grail 3.5/4 3.2/4
22. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
23. American Psycho 3.5/4 3.0/4
24. Across the Universe 3.5/4 2.7/4
25. Xanadu 2.5/4 1.7/4
26. The Rules of Attraction 4.0/4 2.4/4
27. A Dirty Shame 2.5/4 1.8/4
28. Forgetting Sarah Marshall 2.5/4 2.8/4
29. Children of Men 4.0/4 3.1/4
30. Casino Royale (2006) 2.5/4 3.1/4
31. Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) 3.5/4 3.0/4
32. Triplets of Belleville, The ( triplettes de Belleville, Les ) 3.0/4 3.0/4
33. City of God ( Cidade de Deus ) 3.5/4 3.3/4
34. Casablanca 3.5/4 3.3/4
35. The Green Mile 4.0/4 3.3/4
36. The Graduate 4.0/4 3.2/4
37. Requiem for a Dream 3.5/4 3.1/4
38. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.5/4 3.2/4
39. Labyrinth (1986) 3.5/4 2.9/4
40. Moulin Rouge (2001) 3.5/4 2.8/4
41. Grease 3.0/4 2.9/4
42. West Side Story (1961) 3.5/4 3.0/4
43. Rent 3.5/4 2.7/4
44. Little Shop of Horrors (1986) 3.0/4 2.7/4
45. Cabaret 3.5/4 2.9/4
46. Cry-Baby 3.5/4 2.5/4
47. Tommy (1975) 3.5/4 2.5/4
48. All That Jazz 3.0/4 3.0/4
49. Rear Window 3.0/4 3.3/4
50. Run Lola Run ( Lola rennt ) 3.0/4 2.9/4
51. Memento 3.5/4 3.2/4
52. Mulholland Drive 3.5/4 3.0/4
53. Brick (2006) 4.0/4 2.9/4
54. Mysterious Skin 4.0/4 3.0/4
55. Annie Hall 3.5/4 3.1/4
56. Roman Holiday 3.5/4 3.2/4
57. Cloverfield 3.5/4 2.6/4
58. Doomsday 3.5/4 2.5/4
59. A History of Violence 3.5/4 3.0/4
60. Caché 3.5/4 2.9/4
61. Closer 4.0/4 2.7/4
62. Mean Girls (2004) 3.5/4 2.7/4
63. Team America: World Police 3.5/4 2.6/4
64. The Shape of Things 4.0/4 2.8/4
65. The Ring (2002) 3.5/4 2.7/4
66. Ghost World 3.5/4 2.9/4
67. Hedwig and the Angry Inch 3.5/4 2.8/4
68. Zoolander 3.5/4 2.5/4
69. The Boondock Saints 4.0/4 2.9/4
70. The Virgin Suicides 4.0/4 2.8/4
71. Final Destination (2000) 3.5/4 2.6/4
72. Open Your Eyes ( Abre los ojos ) 4.0/4 3.0/4
73. Election (1999) 4.0/4 2.7/4
74. The Fifth Element 3.5/4 2.9/4
75. Funny Games (1997) 4.0/4 2.9/4
76. Devil's Advocate (1997) 4.0/4 2.8/4
77. The Birdcage 3.5/4 2.7/4
78. In the Mouth of Madness 3.5/4 2.8/4
79. City of Lost Children, The ( Cite des enfants perdus, La ) 3.5/4 3.0/4
80. Reality Bites 4.0/4 2.7/4
81. Buffy the Vampire Slayer 3.5/4 2.3/4
82. Death Becomes Her 3.5/4 2.4/4
83. Nuovo cinema Paradiso 3.5/4 3.3/4
84. Wild at Heart 4.0/4 2.8/4
85. The Witches (1990) 3.5/4 2.7/4
86. Heathers 4.0/4 2.9/4
87. Dirty Dancing 4.0/4 2.8/4
88. The Breakfast Club 3.5/4 3.2/4
89. Footloose (1984) 3.5/4 2.7/4
90. Sixteen Candles 3.5/4 2.9/4
91. Risky Business (1983) 3.5/4 2.7/4
92. Clash of the Titans (1981) 3.5/4 2.6/4
93. Mommie Dearest 3.5/4 2.7/4
94. Eraserhead 3.0/4 2.9/4
95. Saturday Night Fever 3.5/4 2.8/4
96. Logan's Run 3.5/4 2.8/4
97. Rabid (1976) 3.0/4 2.3/4
98. Phantom of the Paradise 3.5/4 2.5/4
99. The Exorcist (1973) 3.5/4 3.1/4
100. The Holy Mountain (1973) 3.5/4 2.9/4
101. topo, El 4.0/4 2.8/4
102. Midnight Cowboy 3.5/4 3.0/4
103. Rosemary's Baby 3.5/4 3.0/4
104. Wait Until Dark 3.5/4 3.0/4
105. Marnie 3.5/4 2.8/4
106. Lolita (1962) 3.5/4 3.0/4
107. Breakfast at Tiffany's 3.5/4 3.1/4
108. Splendor in the Grass 3.5/4 2.8/4
109. Rebel Without a Cause 3.5/4 3.1/4
110. A Streetcar Named Desire 3.5/4 3.0/4
111. All About Eve 3.5/4 3.3/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name