2012: Best to Worst
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Hobbit: An Unexpected Journey | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Prometheus (2012) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Solomon Kane | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 4. | The Avengers (2012) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | The Impossible | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | John Carter | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 7. | Life of Pi | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Brave (2012) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Lincoln | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | The Dark Knight Rises | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Cloud Atlas | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 12. | The Grey | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Zero Dark Thirty | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Wrath of the Titans | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 15. | Skyfall | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 16. | The Woman in Black (2012) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 17. | Men in Black 3 | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 18. | The Expendables 2 | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 19. | Silver Linings Playbook | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Jack Reacher | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 21. | Underworld Awakening | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 22. | The Cabin in the Woods | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 23. | Ice Age: Continental Drift | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 24. | The Hunger Games | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 25. | Snow White and the Huntsman | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 26. | The Amazing Spider-Man | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 27. | Les Misérables (2012) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 28. | Journey 2: The Mysterious Island | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 29. | The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2 | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 30. | Taken 2 | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 31. | Dredd (2012) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 32. | Trouble with the Curve | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 33. | Resident Evil: Retribution | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 34. | The Raven (2012) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 35. | Looper | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 36. | Get the Gringo | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 37. | Abraham Lincoln: Vampire Hunter | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 38. | Raid: Redemption, The ( Serbuan maut ) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 39. | The Bourne Legacy | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 40. | Total Recall (2012) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 41. | Rise of the Guardians | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 42. | 2016: Obama's America | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 43. | Dark Shadows | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 44. | Rock of Ages | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 45. | The Dictator | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 46. | The Campaign | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 47. | Red Tails | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 48. | Act of Valor | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 49. | Django Unchained | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 50. | Mirror Mirror | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 51. | Black Rock | 3.0/4 | 2.0/4 | |
| 52. | Big Miracle | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 53. | Battleship | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 54. | Man on a Ledge | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 55. | Wyatt Earp's Revenge | 3.0/4 | 2.0/4 | |
| 56. | Red Dawn (2012) | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 57. | Hotel Transylvania | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 58. | Safe House (2012) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 59. | Flight (2012) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 60. | Dark Tide | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 61. | The Watch | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 62. | Dr. Seuss' The Lorax | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 63. | Contraband (2012) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 64. | Savages (2012) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 65. | American Reunion | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 66. | Ted | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 67. | Argo | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 68. | Think Like a Man | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 69. | The Man with the Iron Fists | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 70. | Real Steel | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 71. | Lockout | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 72. | The Apparition (2012) | 2.0/4 | 1.8/4 |



