Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Se7en | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Pulp Fiction | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 4. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Terminator 2: Judgement Day | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Taxi Driver (1976) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Anchorman: The Legend of Ron Burgundy | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | The Big Lebowski | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Citizen Kane | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 13. | The Silence of the Lambs | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 14. | No Country for Old Men | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Harry Potter and the Prisoner of Azkaban | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Mission: Impossible | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Kill Bill: Volume 2 | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Psycho (1960) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 19. | Swingers | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 20. | Raging Bull | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 21. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 22. | The Matrix | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 23. | Forrest Gump | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 24. | 12 Monkeys | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 25. | The Shawshank Redemption | 3.5/4 | 3.5/4 | |
| 26. | Fight Club | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 27. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 28. | Back to the Future | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 29. | Rear Window | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 30. | The Shining (1980) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 31. | Alien | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 32. | Gladiator (2000) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 33. | Batman Begins | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 34. | Ray | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 35. | The Sixth Sense | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 36. | Office Space | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 37. | O Brother Where Art Thou | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 38. | Ace Ventura: Pet Detective | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 39. | Drowning Mona | 3.5/4 | 2.1/4 | |
| 40. | Snatch | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 41. | The Boondock Saints | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 42. | Shanghai Noon | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 43. | L.A. Confidential | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 44. | Austin Powers: International Man of Mystery | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 45. | Point Break (1991) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 46. | The Aviator (2004) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 47. | The Machinist | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 48. | Fahrenheit 9/11 | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 49. | Ocean's Eleven (2001) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 50. | Blow | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 51. | From Hell | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 52. | Zodiac (2007) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 53. | Sin City | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 54. | Jurassic Park | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 55. | The Fugitive (1993) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 56. | Super Troopers | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 57. | Cocaine Cowboys | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 58. | U2: Rattle and Hum | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 59. | Bowling for Columbine | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 60. | Dances with Wolves | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 61. | Full Metal Jacket | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 62. | Forgetting Sarah Marshall | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 63. | The Wedding Crashers | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 64. | Lethal Weapon | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 65. | Jacob's Ladder (1990) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 66. | The Untouchables (1987) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 67. | The Exorcist (1973) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 68. | The Doors (1991) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 69. | Munich | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 70. | The Omen (1976) | 3.0/4 | 2.9/4 |



