Movie Library ( Collection )
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Pianist | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | The Departed | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Lost in Translation | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 4. | No Country for Old Men | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | The Aviator (2004) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Into the Wild | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Saving Private Ryan | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Titanic (1997) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Before Sunrise | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Before Sunset | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Crash (2005) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 12. | American Gangster | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Taxi Driver (1976) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 14. | All the King's Men (2006) | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 15. | Gladiator (2000) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 16. | A Beautiful Mind | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Perfume: The Story of a Murderer | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | The Straight Story | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Ray | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 20. | 21 Grams | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 21. | Broken Flowers | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 22. | Munich | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 23. | Million Dollar Baby (2004) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 24. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 25. | Valkyrie | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 26. | The Curious Case of Benjamin Button | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 27. | Black Swan (2010) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 28. | Requiem for a Dream | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 29. | The Devil's Rejects | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 30. | The Exorcism of Emily Rose | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 31. | Angels in America | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 32. | Cinderella Man | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 33. | Cadillac Records | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 34. | I'm Not There | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 35. | Frida (2002) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 36. | Changeling (2008) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 37. | American Beauty | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 38. | The Godfather | 3.5/4 | 3.5/4 | |
| 39. | The Godfather: Part II | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 40. | The Godfather: Part III | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 41. | Blow | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 42. | Masked and Anonymous | 3.5/4 | 1.9/4 | |
| 43. | Snatch | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 44. | Trainspotting | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 45. | Lock, Stock and Two Smoking Barrels | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 46. | Gosford Park | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 47. | Conspiracy (2001) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 48. | Traffic (2000) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 49. | The Great Raid | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 50. | Girl with a Pearl Earring | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 51. | Catch Me if You Can | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 52. | The Reader | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 53. | A Mighty Heart | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 54. | The Basketball Diaries | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 55. | Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 56. | The Savages (2007) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 57. | The Black Dahlia | 2.5/4 | 2.0/4 | |
| 58. | Confessions of a Dangerous Mind | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 59. | Atonement (2007) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 60. | 127 Hours | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 61. | Castaway (1987) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 62. | Gia | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 63. | Burn After Reading | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 64. | Scent of a Woman (1992) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 65. | Doubt | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 66. | The Hurt Locker | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 67. | The Visitor (2008) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 68. | Slumdog Millionaire | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 69. | Life is Beautiful ( vita è bella, La ) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 70. | A Few Good Men | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 71. | Frost/Nixon | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 72. | The Illusionist (2006) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 73. | Innocence (2001) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 74. | The Hurricane (1999) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 75. | Ocean's Eleven (2001) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 76. | Ocean's Twelve | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 77. | Ocean's Thirteen | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 78. | Eastern Promises | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 79. | Body of Lies | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 80. | The Insider | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 81. | Revolutionary Road | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 82. | Taking Woodstock | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 83. | There Will Be Blood | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 84. | Se7en | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 85. | Mystic River | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 86. | Gone Baby Gone | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 87. | Sunshine (2000) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 88. | 25th Hour (2002) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 89. | Road to Perdition | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 90. | Michael Clayton | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 91. | Before the Devil Knows You're Dead | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 92. | Ali | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 93. | Reds | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 94. | Raging Bull | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 95. | Amadeus | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 96. | Monster's Ball | N/A | 2.7/4 |



