Top Movie List by film-fanatic

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
2. Rear Window 4.0/4 3.3/4
3. Mr. Smith Goes to Washington 4.0/4 3.2/4
4. Psycho (1960) 3.5/4 3.3/4
5. Jaws 3.5/4 3.2/4
6. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
7. The Burbs 3.5/4 2.6/4
8. A Nightmare on Elm Street (1984) N/A 3.0/4
9. Big Fish (2003) 3.5/4 3.0/4
10. Juno 3.5/4 2.9/4
11. A Few Good Men 4.0/4 3.0/4
12. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
13. The Silence of the Lambs 3.5/4 3.4/4
14. Ghostbusters (1984) 3.5/4 3.1/4
15. A Beautiful Mind 3.5/4 3.1/4
16. Dead Poets' Society 3.5/4 3.1/4
17. Heat (1995) 3.5/4 3.2/4
18. Mystic River 4.0/4 3.1/4
19. I Am Sam 3.5/4 2.7/4
20. Frailty 3.5/4 2.9/4
21. The Sixth Sense 3.5/4 3.2/4
22. Signs 3.5/4 2.7/4
23. Toy Story 3.5/4 3.3/4
24. The Incredibles 4.0/4 3.1/4
25. Twister (1996) 3.0/4 2.5/4
26. My Cousin Vinny 3.5/4 2.9/4
27. Gran Torino 3.5/4 3.2/4
28. Tangled (2010) 4.0/4 3.1/4
29. How to Train Your Dragon (2010) 4.0/4 3.2/4
30. A League of Their Own 3.5/4 2.9/4
31. Dangerous Minds 3.0/4 2.4/4
32. The Boy in the Striped Pyjamas 3.5/4 3.0/4
33. Kick-Ass 4.0/4 3.0/4
34. Inception 4.0/4 3.3/4
35. The Social Network 4.0/4 3.1/4
36. Red Dawn (1984) 3.0/4 2.6/4
37. Funny Games (2008) 3.5/4 2.6/4
38. The Descent (2006) 3.5/4 2.9/4
39. Inglourious Basterds (2009) 3.5/4 3.2/4
40. Zombieland 4.0/4 3.0/4
41. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.5/4 3.1/4
42. Taking Chance (2009) 3.5/4 2.7/4
43. The Fighter (2010) 4.0/4 3.1/4
44. The Town (2010) 3.5/4 3.0/4
45. The King's Speech 3.5/4 3.2/4
46. Winter's Bone 3.0/4 2.9/4
47. (500) Days of Summer 3.5/4 3.0/4
48. Iron Man (2008) 4.0/4 3.1/4
49. Scream (1996) 3.5/4 2.8/4
50. Donnie Darko 3.5/4 3.0/4
51. Bachelor Mother 3.5/4 3.0/4
52. Mr. Hobbs Takes a Vacation 3.5/4 2.8/4
53. The Birds (1963) 3.5/4 3.1/4
54. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
55. The Usual Suspects 3.5/4 3.3/4
56. Fight Club 3.5/4 3.3/4
57. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
58. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.5/4 3.3/4
59. One Flew Over the Cuckoo's Nest 3.5/4 3.4/4
60. American History X 3.5/4 3.2/4
61. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
62. The Royal Tenenbaums 3.0/4 2.9/4
63. No Country for Old Men 3.5/4 3.2/4
64. Aliens 3.5/4 3.3/4
65. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
66. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
67. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
68. A Christmas Story (1983) 3.5/4 3.1/4
69. 28 Days Later 3.5/4 3.0/4
70. The Prestige (2006) 4.0/4 3.1/4
71. To Kill a Mockingbird 4.0/4 3.3/4
72. Top Gun (1986) 3.5/4 2.7/4
73. The Goonies 4.0/4 3.1/4
74. Spider-Man 2 3.5/4 2.9/4
75. Kill Bill: Volume 1 4.0/4 3.0/4
76. Kill Bill: Volume 2 3.5/4 3.0/4
77. Sling Blade 3.5/4 3.1/4
78. Gone Baby Gone 3.5/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name