2016 best to worst in order by smeagol

2016 best to worst in order

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Hateful Eight 3.0/4 3.1/4
2. The Accountant 3.5/4 2.9/4
3. The Nice Guys 3.0/4 3.0/4
4. Star Wars: The Force Awakens 2.5/4 3.1/4
5. Trumbo (2015) 3.0/4 2.9/4
6. 10 Cloverfield Lane 3.0/4 2.9/4
7. USS Indianapolis: Men of Courage 3.5/4 2.1/4
8. Captain America: Civil War 3.0/4 3.1/4
9. Black Mass 3.0/4 2.8/4
10. The Finest Hours 3.0/4 2.5/4
11. The Revenant (2015) 3.0/4 3.3/4
12. The Big Short 3.0/4 3.0/4
13. Now You See Me 2 3.0/4 2.2/4
14. Don't Breathe 3.0/4 2.8/4
15. Criminal (2016) 3.0/4 2.2/4
16. The Magnificent Seven (2016) 3.0/4 2.7/4
17. Dirty Grandpa 3.0/4 1.7/4
18. Deadpool 2.5/4 3.2/4
19. Arrival (2016) 2.5/4 3.2/4
20. Spotlight 2.0/4 3.3/4
21. Blood Father 2.5/4 2.7/4
22. Suicide Squad (2016) 3.0/4 2.3/4
23. Nerve 3.0/4 2.7/4
24. The Brothers Grimsby 2.5/4 2.0/4
25. Daddy's Home 2.0/4 2.1/4
26. Gods of Egypt 2.5/4 2.0/4
27. Independence Day: Resurgence 3.0/4 2.0/4
28. Snowden 2.5/4 2.8/4
29. X-Men: Apocalypse 2.5/4 2.5/4
30. Star Trek Beyond 2.5/4 2.8/4
31. The Do Over 2.5/4 2.3/4
32. The Legend of Tarzan 2.5/4 2.4/4
33. Triple 9 2.0/4 2.2/4
34. The Huntsman Winter's War 2.0/4 2.2/4
35. The Infiltrator 2.5/4 2.8/4
36. War Dogs 3.0/4 2.8/4
37. Army of One (2016) 3.0/4 2.3/4
38. The Purge: Election Year 2.5/4 2.5/4
39. Clown (2016) 2.5/4 2.2/4
40. London Has Fallen 2.5/4 2.3/4
41. Mechanic: Resurrection 2.0/4 2.1/4
42. Free State of Jones 2.5/4 2.3/4
43. Hell or High Water 2.5/4 3.2/4
44. Eddie the Eagle 2.5/4 2.9/4
45. Money Monster 2.5/4 2.5/4
46. Jason Bourne 2.0/4 2.5/4
47. In the Heart of the Sea 2.0/4 2.6/4
48. Sing Street 2.5/4 3.1/4
49. The 5th Wave 2.0/4 1.9/4
50. Bad Santa 2 2.0/4 2.0/4
51. Hail, Caesar! (2016) 1.5/4 2.6/4
52. Warcraft 2.0/4 2.1/4
53. Cell (2016) 2.5/4 2.1/4
54. Pride and Prejudice and Zombies 2.0/4 2.3/4
55. Point Break (2015) 1.5/4 1.7/4
56. The Witch (2016) 2.5/4 2.8/4
57. Nocturnal Animals 2.0/4 3.0/4
58. Sully 1.5/4 2.9/4
59. Batman v Superman: Dawn of Justice 1.5/4 2.2/4
60. The Divergent Series: Allegiant 1.5/4 2.1/4
61. Neighbors 2: Sorority Rising 1.5/4 2.3/4
62. Dog Eat Dog (2016) 2.5/4 2.4/4
63. Bad Moms 1.5/4 2.5/4
64. Popstar: Never Stop Never Stopping 1.5/4 2.5/4
65. The Lobster 1.5/4 3.1/4
66. Ben-Hur (2016) 2.0/4 2.3/4
67. Jane Got a Gun 1.5/4 2.4/4
68. Zoolander 2 0.5/4 1.7/4
69. Ghostbusters (2016) 0.5/4 2.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name