My Top 500 by James

My Top 500

# Movie Title Rating Overall Add
1. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
2. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
3. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
4. The Third Man 4.0/4 3.2/4
5. The Philadelphia Story 4.0/4 3.2/4
6. City Lights 4.0/4 3.3/4
7. Modern Times 4.0/4 3.3/4
8. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
9. Mr. Smith Goes to Washington 4.0/4 3.2/4
10. Rear Window 4.0/4 3.3/4
11. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
12. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
13. Raging Bull 4.0/4 3.3/4
14. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 4.0/4 3.2/4
15. Memories of Murder ( Salinui chueok ) 4.0/4 3.2/4
16. Hero ( Ying xiong ) 4.0/4 3.0/4
17. Toy Story 3 4.0/4 3.3/4
18. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
19. Vertigo (1958) 4.0/4 3.2/4
20. Halloween (1978) 3.5/4 3.2/4
21. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
22. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
23. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
24. The Godfather 4.0/4 3.5/4
25. Lord of the Rings: The Two Towers 3.5/4 3.3/4
26. Kill Bill: Volume 2 3.5/4 3.0/4
27. Schindler's List 3.5/4 3.4/4
28. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
29. Notorious (1946) N/A 3.2/4
30. The Lady Eve N/A 3.0/4
31. Laura (1944) N/A 3.0/4
32. Rebecca (1940) N/A 3.1/4
33. Touch of Evil 2.5/4 3.1/4
34. Paper Moon 4.0/4 3.1/4
35. Avengers: Infinity War 4.0/4 3.3/4
36. Avengers: Endgame 4.0/4 3.3/4
37. Logan (2017) 3.5/4 3.2/4
38. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
39. Shadow of a Doubt (1943) 4.0/4 3.1/4
40. It Happened One Night 4.0/4 3.2/4
41. Dog Day Afternoon 3.0/4 3.2/4
42. Inception 3.5/4 3.3/4
43. Django Unchained 4.0/4 3.3/4
44. The Wolf of Wall Street 4.0/4 3.3/4
45. The Grapes of Wrath 4.0/4 3.2/4
46. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
47. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 3.5/4 3.4/4
48. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
49. Platoon 4.0/4 3.2/4
50. Dunkirk (2017) 4.0/4 3.3/4
51. Little Women (2019) 4.0/4 3.2/4
52. A Star is Born (2018) 4.0/4 3.0/4
53. Some Like It Hot (1959) 4.0/4 3.2/4
54. Singin' in the Rain 4.0/4 3.2/4
55. Sherlock Jr. 3.5/4 3.0/4
56. The General (1927) N/A 3.1/4
57. Short Term 12 4.0/4 3.3/4
58. The Perks of Being a Wallflower 4.0/4 3.2/4
59. Glory (1989) N/A 3.1/4
60. Die Hard 3.5/4 3.3/4
61. Witness (1985) N/A 3.0/4
62. The Color of Money N/A 2.8/4
63. Cool Hand Luke 4.0/4 3.2/4
64. Mary Poppins N/A 3.0/4
65. Night of the Living Dead (1968) 4.0/4 3.1/4
66. The Magnificent Seven (1960) 4.0/4 3.2/4
67. Indiana Jones and the Last Crusade 3.0/4 3.2/4
68. Indiana Jones and the Temple of Doom N/A 3.0/4
69. West Side Story (1961) N/A 3.0/4
70. Fistful of Dollars, A ( Per un pugno di dollari ) 3.5/4 3.1/4
71. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 4.0/4 3.2/4
72. Sing Street 4.0/4 3.1/4
73. Dial M for Murder 4.0/4 3.2/4
74. The Killing (1956) 3.5/4 3.2/4
75. Paths of Glory 3.5/4 3.3/4
76. Witness for the Prosecution N/A 3.2/4
77. Anatomy of a Murder 4.0/4 3.1/4
78. 12 Angry Men (1957) 3.5/4 3.4/4
79. Sunset Boulevard 4.0/4 3.3/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name