Movies I Own by Invencible

Movies I Own

# Movie Title Rating Overall Add
1. Gandahar ( Light Years ) 3.0/4 2.8/4
2. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 2.0/4 2.4/4
3. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.5/4 3.3/4
4. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 3.5/4 3.4/4
5. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.0/4 3.2/4
6. Star Trek: The Motion Picture 4.0/4 2.6/4
7. Starship Troopers 3.5/4 2.7/4
8. Heavy Metal 2.5/4 2.6/4
9. Forbidden Planet 3.5/4 2.9/4
10. Alien 4.0/4 3.3/4
11. Aliens 3.5/4 3.3/4
12. 2001: A Space Odyssey 4.0/4 3.1/4
13. Outland 3.0/4 2.6/4
14. Total Recall (1990) 3.5/4 2.9/4
15. Ghosts of Mars 2.0/4 2.1/4
16. Superman (1978) 3.5/4 3.0/4
17. The Abyss 3.0/4 2.9/4
18. The Day the Earth Stood Still (1951) 3.0/4 3.0/4
19. Close Encounters of the Third Kind 3.5/4 3.1/4
20. ET: The Extra-Terrestrial 3.0/4 3.1/4
21. Starman 3.0/4 2.7/4
22. The War of the Worlds (1953) 2.5/4 2.8/4
23. The Thing (1982) 4.0/4 3.2/4
24. They Live 3.0/4 2.9/4
25. Invasion of the Body Snatchers (1978) 3.0/4 2.7/4
26. Predator (1987) 3.0/4 3.0/4
27. The Mist 3.0/4 2.7/4
28. 1984 ( Nineteen Eighty-Four ) 3.5/4 2.8/4
29. The Terminator 3.5/4 3.1/4
30. Terminator 2: Judgement Day 3.5/4 3.2/4
31. Escape from New York 3.0/4 2.8/4
32. RoboCop (1987) 3.5/4 2.9/4
33. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
34. The Omega Man 3.0/4 2.6/4
35. Gattaca 3.5/4 2.9/4
36. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
37. Rollerball (1975) 3.5/4 2.5/4
38. Soylent Green 3.5/4 2.8/4
39. 12 Monkeys 3.5/4 3.1/4
40. Zardoz 3.5/4 2.3/4
41. Planet of the Apes (1968) 4.0/4 3.1/4
42. THX 1138 3.0/4 2.7/4
43. Cypher (2003) 3.0/4 2.5/4
44. The Brood 3.5/4 2.7/4
45. Scanners 3.5/4 2.6/4
46. eXistenZ 2.5/4 2.6/4
47. They Came from Within ( Shivers ) 2.5/4 2.6/4
48. Altered States 3.5/4 2.6/4
49. Cube 3.5/4 2.8/4
50. Tetsuo, the Iron Man 2.5/4 2.4/4
51. Tetsuo II: Bodyhammer 2.5/4 2.9/4
52. Tron 3.5/4 2.8/4
53. The Fly (1986) 3.0/4 2.9/4
54. Jurassic Park 3.5/4 3.2/4
55. Batman (1989) 3.5/4 2.9/4
56. Batman Returns 3.5/4 2.7/4
57. The Shout (1979) 4.0/4 2.6/4
58. Possession (1983) 3.5/4 2.6/4
59. Dead Ringers (1988) 3.5/4 2.9/4
60. Night of the Living Dead (1968) 3.0/4 3.1/4
61. The Evil Dead (1983) 3.5/4 3.0/4
62. Return of the Living Dead 3.0/4 2.7/4
63. Hellraiser (1987) 3.0/4 2.8/4
64. The Howling (1981) 3.0/4 2.6/4
65. An American Werewolf in London 3.0/4 2.9/4
66. The Exorcist (1973) 4.0/4 3.1/4
67. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
68. Big Trouble in Little China 3.5/4 2.8/4
69. In the Mouth of Madness 4.0/4 2.8/4
70. Jaws 4.0/4 3.2/4
71. Host, The ( Gwoemul ) 3.5/4 2.9/4
72. Conan the Barbarian (1982) 4.0/4 2.7/4
73. Willow 3.5/4 2.9/4
74. Firefox 3.5/4 2.3/4
75. WarGames 3.0/4 2.8/4
76. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 3.0/4 2.9/4
77. The Silence of the Lambs 3.5/4 3.4/4
78. Vertigo (1958) 4.0/4 3.2/4
79. Dirty Harry 4.0/4 3.1/4
80. Lady Vengeance ( Chinjeolhan geumjassi ) 3.5/4 3.0/4
81. In a Glass Cage ( Tras el cristal ) 3.5/4 2.8/4
82. Prophet, A ( prophète, Un ) 4.0/4 3.1/4
83. The Deep (1977) 3.0/4 2.5/4
84. Chinatown 3.5/4 3.2/4
85. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
86. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
87. Once Upon a Time in America 4.0/4 3.2/4
88. Heat (1995) 4.0/4 3.2/4
89. Doctor Zhivago 4.0/4 3.1/4
90. The Guns of Navarone 4.0/4 3.0/4
91. Spartacus 4.0/4 3.1/4
92. Quo Vadis? (1951) 4.0/4 2.7/4
93. Lethal Weapon 4.0/4 3.0/4
94. Scarface (1983) N/A 3.2/4
95. Heaven's Gate 4.0/4 2.2/4
96. Bridge, The ( Brücke, Die ) 4.0/4 2.9/4
97. The Andromeda Strain 4.0/4 2.9/4
98. Exodus (1960) 3.0/4 2.6/4
99. Silent Running 4.0/4 2.7/4
100. Samson and Delilah (1949) 4.0/4 2.7/4
101. Frankenstein (1931) 4.0/4 3.2/4
102. Bride of Frankenstein 4.0/4 3.1/4
103. The Man Who Fell to Earth 4.0/4 2.8/4
104. The Ten Commandments (1956) 4.0/4 3.1/4
105. Dracula (1979) 3.5/4 2.7/4
106. The Living Daylights 3.0/4 2.5/4
107. Them! (1954) 3.5/4 2.8/4
108. The Beast from 20,000 Fathoms 3.5/4 2.5/4
109. All Quiet on the Western Front (1930) 4.0/4 3.0/4
110. Dances with Wolves 4.0/4 3.1/4
111. Christine (1983) 3.5/4 2.6/4
112. Deliverance (1972) 4.0/4 3.0/4
113. Rosemary's Baby 4.0/4 3.0/4
114. Frenzy 4.0/4 3.0/4
115. Patriot Games 3.0/4 2.8/4
116. Mad Max 4.0/4 2.9/4
117. Mad Max 2: The Road Warrior 4.0/4 3.0/4
118. Mad Max: Beyond Thunderdome 4.0/4 2.6/4
119. Friday the 13th (1980) 2.0/4 2.8/4
120. The Unforgiven (1960) 4.0/4 2.6/4
121. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
122. Whip and the Body, The ( frusta e il corpo, La ) 4.0/4 2.5/4
123. Ballad of Narayama, The ( Narayama-bushi kô - 1984 ) 4.0/4 2.7/4
124. Solyaris ( Solaris ) 4.0/4 3.0/4
125. Enemy Mine 3.5/4 2.7/4
126. Wailing, The ( Goksung ) 4.0/4 3.2/4
127. Capricorn One 3.5/4 2.5/4
128. The Boys from Brazil 4.0/4 2.6/4
129. The Untouchables (1987) 4.0/4 3.1/4
130. Lifeforce 3.0/4 2.4/4
131. Nail, The ( clavo, El ) 4.0/4 3.0/4
132. Of Gods and Men ( hommes et des dieux, Des ) 4.0/4 3.1/4
133. Hour of the Gun 4.0/4 2.8/4
134. The Sound of Music 4.0/4 3.1/4
135. Murder in the Central Committee ( Asesinato en el Comité Central ) 2.5/4 2.3/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name