1980-1984 by Indie Fan

1980-1984

# Movie Title Rating Overall Add
1. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
2. Raging Bull 4.0/4 3.3/4
3. Stalker 4.0/4 3.2/4
4. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
5. Mad Max 2: The Road Warrior 4.0/4 3.0/4
6. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
7. Fitzcarraldo 4.0/4 2.9/4
8. The Right Stuff 3.5/4 3.0/4
9. A Christmas Story (1983) 3.5/4 3.1/4
10. The Elephant Man 3.5/4 3.2/4
11. Chariots of Fire 3.5/4 2.8/4
12. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 3.5/4 3.4/4
13. Das Boot 3.5/4 3.1/4
14. Amadeus 3.5/4 3.2/4
15. ET: The Extra-Terrestrial 3.0/4 3.1/4
16. Airplane! 3.0/4 3.0/4
17. Gallipoli 3.0/4 3.0/4
18. Trading Places 3.0/4 2.9/4
19. The Year of Living Dangerously 3.0/4 2.8/4
20. My Dinner With Andre 3.0/4 2.8/4
21. Kagemusha 3.0/4 3.1/4
22. The Thing (1982) 3.0/4 3.2/4
23. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.0/4 3.2/4
24. Paris, Texas 3.0/4 3.1/4
25. Scarface (1983) 3.0/4 3.2/4
26. An American Werewolf in London 3.0/4 2.9/4
27. Stranger Than Paradise 3.0/4 3.0/4
28. Superman II 3.0/4 2.7/4
29. The Verdict (1982) 3.0/4 3.1/4
30. Excalibur 3.0/4 2.8/4
31. Never Cry Wolf 3.0/4 2.8/4
32. Videodrome 3.0/4 2.9/4
33. The Dresser 3.0/4 2.9/4
34. Mephisto 3.0/4 2.7/4
35. Tender Mercies 3.0/4 3.0/4
36. The Draughtsman's Contract 3.0/4 3.0/4
37. The Killing Fields 3.0/4 3.0/4
38. The Terminator 3.0/4 3.1/4
39. The Big Chill 3.0/4 2.9/4
40. Risky Business (1983) 3.0/4 2.7/4
41. Fast Times at Ridgemont High 3.0/4 2.9/4
42. The King of Comedy (1983) 3.0/4 3.1/4
43. Poltergeist (1982) 3.0/4 3.0/4
44. Mad Max 3.0/4 2.9/4
45. Silkwood 3.0/4 3.0/4
46. Caddyshack 3.0/4 3.0/4
47. Gorky Park 3.0/4 2.7/4
48. Gates of Heaven 3.0/4 3.0/4
49. National Lampoon's Vacation 3.0/4 2.9/4
50. Ordinary People (1980) 3.0/4 3.0/4
51. The Blues Brothers 3.0/4 3.1/4
52. Star Trek II: The Wrath of Khan 3.0/4 3.0/4
53. The Looney, Looney, Looney Bugs Bunny Movie 3.0/4 2.9/4
54. Time Bandits 2.5/4 2.6/4
55. Altered States 2.5/4 2.6/4
56. Atlantic City (1981) 2.5/4 2.7/4
57. Basket Case 2.5/4 2.2/4
58. Clash of the Titans (1981) 2.5/4 2.6/4
59. Victor/Victoria 2.5/4 2.8/4
60. The Stunt Man 2.5/4 2.6/4
61. Used Cars 2.5/4 2.7/4
62. Diner 2.5/4 2.9/4
63. On Golden Pond 2.5/4 3.0/4
64. Stripes 2.5/4 2.9/4
65. Escape from New York 2.5/4 2.8/4
66. An Officer and a Gentleman 2.5/4 2.9/4
67. The World According to Garp 2.5/4 2.8/4
68. Quest for Fire ( guerre du feu, La ) 2.5/4 2.6/4
69. Pink Floyd: The Wall 2.5/4 2.9/4
70. The Long Good Friday 2.5/4 2.9/4
71. Rambo: First Blood 2.5/4 3.0/4
72. Tron 2.5/4 2.8/4
73. Deathtrap 2.5/4 2.5/4
74. Thief 2.5/4 2.9/4
75. The Atomic Café 2.5/4 2.9/4
76. Night Shift (1982) 2.5/4 2.6/4
77. The Evil Dead (1983) 2.5/4 3.0/4
78. Scanners 2.5/4 2.6/4
79. Heavy Metal 2.5/4 2.6/4
80. The Fog (1980) 2.5/4 2.6/4
81. Dressed to Kill (1980) 2.5/4 2.8/4
82. Dead Men Don't Wear Plaid 2.5/4 2.5/4
83. The Gods Must Be Crazy 2.5/4 2.7/4
84. Friday the 13th (1980) 2.0/4 2.8/4
85. Nine to Five 2.0/4 2.8/4
86. My Bodyguard 2.0/4 2.8/4
87. Carny 2.0/4 2.2/4
88. Popeye 2.0/4 2.0/4
89. History of the World: Part I 2.0/4 2.9/4
90. Terror Train 2.0/4 2.3/4
91. A Midsummer Night's Sex Comedy 2.5/4 2.5/4
92. Nice Dreams 2.0/4 2.8/4
93. Taps (1981) 2.0/4 2.8/4
94. Motel Hell 2.0/4 2.6/4
95. Fade to Black (1980) 2.0/4 2.5/4
96. Flash Gordon (1980) 2.0/4 2.2/4
97. The Octagon 2.0/4 2.2/4
98. The Howling (1981) 2.0/4 2.6/4
99. Blow Out (1981) 2.0/4 2.8/4
100. Nighthawks (1981) 2.0/4 2.6/4
101. Southern Comfort (1981) 2.0/4 2.7/4
102. Koyaanisqatsi 2.5/4 3.0/4
103. The Outsiders (1983) 2.5/4 2.9/4
104. Once Upon a Time in America 2.5/4 3.2/4
105. Camera Buff ( Amator ) 2.5/4 3.0/4
106. The Dead Zone (1983) 2.5/4 2.9/4
107. Zelig 2.5/4 2.9/4
108. Bugs Bunny's 3rd Movie: 1001 Rabbit Tales 2.5/4 2.9/4
109. Terms of Endearment 2.5/4 3.0/4
110. WarGames 2.5/4 2.8/4
111. The Four Seasons 2.0/4 2.6/4
112. Neighbors (1981) 2.0/4 2.0/4
113. Wolfen 2.0/4 2.5/4
114. The Fan (1981) 2.0/4 2.2/4
115. Outland 2.0/4 2.6/4
116. The Best Little Whorehouse in Texas 2.0/4 2.4/4
117. Victory (1981) 2.0/4 2.3/4
118. Airplane II: The Sequel 2.0/4 2.3/4
119. Jekyll and Hyde Together Again 2.0/4 2.4/4
120. Cannery Row 2.0/4 2.3/4
121. 48 Hrs. 2.0/4 2.8/4
122. Cheech & Chong's Next Movie 2.0/4 2.3/4
123. The Last American Virgin 2.0/4 2.7/4
124. The Beastmaster 2.0/4 2.3/4
125. Porky's 2.0/4 2.3/4
126. The Toy (1982) 2.0/4 2.1/4
127. Eating Raoul 2.0/4 2.7/4
128. Swamp Thing 2.0/4 2.2/4
129. Shoot the Moon 2.0/4 2.3/4
130. Firefox 2.0/4 2.3/4
131. Cat People (1982) 2.0/4 2.5/4
132. Silent Rage 2.0/4 2.5/4
133. The Natural 2.5/4 2.9/4
134. Confidentially Yours ( Vivement dimanche! ) 2.5/4 2.6/4
135. Losin' It 2.0/4 2.2/4
136. Rumble Fish 2.5/4 2.5/4
137. A Nightmare on Elm Street (1984) 2.5/4 3.0/4
138. Mr. Mom 2.5/4 2.5/4
139. Sixteen Candles 2.5/4 2.9/4
140. Ghostbusters (1984) 2.5/4 3.1/4
141. Broadway Danny Rose 2.5/4 2.7/4
142. Repo Man (1984) 2.5/4 2.5/4
143. After the Rehearsal ( Efter repetitionen ) 2.5/4 2.8/4
144. Octopussy 2.5/4 2.5/4
145. Red Dawn (1984) 2.5/4 2.6/4
146. Streetwise 2.5/4 2.8/4
147. Firestarter (1984) 2.5/4 2.6/4
148. 2010 2.5/4 2.5/4
149. Creepshow 2.0/4 2.8/4
150. The Border (1982) 2.0/4 2.2/4
151. Summer Lovers 2.0/4 2.3/4
152. Bad Boys (1983) 2.0/4 2.8/4
153. Twilight Zone: The Movie 2.0/4 2.6/4
154. Eddie and the Cruisers 2.0/4 2.6/4
155. Gremlins (1984) 2.0/4 2.9/4
156. Easy Money (1983) 2.0/4 2.6/4
157. The Karate Kid (1984) 2.0/4 2.9/4
158. Beverly Hills Cop 2.0/4 2.9/4
159. Never Say Never Again 2.0/4 2.4/4
160. This is Spinal Tap 3.0/4 3.1/4
161. Class (1983) 2.0/4 2.5/4
162. Christine (1983) 2.0/4 2.6/4
163. Uncommon Valor 2.0/4 2.6/4
164. Valley Girl (1983) 2.0/4 2.5/4
165. Under Fire 2.0/4 2.6/4
166. Eddie Murphy Delirious 2.0/4 2.8/4
167. Top Secret! 2.0/4 2.7/4
168. Star Trek III: The Search for Spock 2.0/4 2.7/4
169. Dune (1984) 2.0/4 2.5/4
170. Bachelor Party (1984) 2.0/4 2.4/4
171. Splash 2.0/4 2.5/4
172. Johnny Dangerously 2.0/4 2.4/4
173. The Toxic Avenger (1986) 2.0/4 2.3/4
174. Birdy 2.0/4 2.6/4
175. Iceman (1984) 2.0/4 2.7/4
176. Racing with the Moon 2.0/4 2.4/4
177. The Cotton Club 2.0/4 2.4/4
178. Streets of Fire 2.0/4 2.5/4
179. Body Double 2.0/4 2.5/4
180. Harry & Son 2.0/4 2.3/4
181. The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension N/A 2.4/4
182. Revenge of the Nerds 2.0/4 2.6/4
183. Blame It on Rio 2.0/4 2.2/4
184. Tank (1984) 1.5/4 2.2/4
185. Strange Brew 1.5/4 2.6/4
186. Cujo 1.5/4 2.6/4
187. Rocky III 1.5/4 2.7/4
188. Silent Night, Deadly Night (1984) 1.5/4 1.9/4
189. Cruising 1.5/4 2.0/4
190. Doctor Detroit 1.0/4 1.9/4
191. A Change of Seasons 1.5/4 2.0/4
192. All the Right Moves 1.5/4 2.4/4
193. Zapped! 1.0/4 1.9/4
194. City Heat 1.5/4 2.0/4
195. My Tutor 1.5/4 2.5/4
196. Friday the 13th Part III 1.5/4 2.3/4
197. Superman III 1.0/4 2.0/4
198. Best Defense 1.0/4 1.6/4
199. Mutant ( aka Night Shadows ) 2.0/4 1.9/4
200. Gandhi N/A 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name