Top Movies from 2000-2010
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Casino Royale (2006) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Anchorman: The Legend of Ron Burgundy | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Invictus | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Spider-Man | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | The Town (2010) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | True Grit (2010) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Public Enemies | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Inception | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Ocean's Eleven (2001) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Spider-Man 2 | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | The Incredibles | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | The Hangover | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Toy Story 3 | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 16. | The Social Network | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 17. | The Fighter (2010) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 19. | No Country for Old Men | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 20. | The Bourne Ultimatum | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 21. | Gladiator (2000) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 22. | Catch Me if You Can | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 23. | The Bourne Identity (2002) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 24. | Rush Hour 2 | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 25. | The Bourne Supremacy | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 26. | You Don't Mess with the Zohan | 3.5/4 | 1.8/4 | |
| 27. | Monsters, Inc. | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 28. | Kicking and Screaming (2005) | 3.5/4 | 2.1/4 | |
| 29. | Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 30. | Avatar | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 31. | Get Smart | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 32. | Superbad | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 33. | Shrek 2 | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 34. | Finding Nemo | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 35. | Austin Powers in Goldmember | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 36. | Role Models | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 37. | Meet the Fockers | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 38. | Meet the Parents | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 39. | The Pink Panther (2006) | 3.5/4 | 2.0/4 | |
| 40. | Hitch | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 41. | Elf | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 42. | Dodgeball: A True Underdog Story | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 43. | The A-Team | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 44. | Miracle (2004) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 45. | Kick-Ass | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 46. | The Italian Job (2003) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 47. | Rush Hour 3 | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 48. | Semi-Pro | 4.0/4 | 2.1/4 | |
| 49. | Die Another Day | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 50. | Mr. and Mrs. Smith (2005) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 51. | Spider-Man 3 | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 52. | Mission: Impossible III | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 53. | The Taking of Pelham 1 2 3 (2009) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 54. | Sherlock Holmes (2009) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 55. | King Kong (2005) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 56. | Live Free or Die Hard | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 57. | Quantum of Solace | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 58. | Iron Man (2008) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 59. | Ocean's Thirteen | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 60. | Anger Management | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 61. | The Other Guys | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 62. | The Wedding Crashers | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 63. | The Bank Job | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 64. | Shrek | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 65. | Ratatouille | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 66. | Taken (2009) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 67. | Shark Tale | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 68. | National Treasure | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 69. | The School of Rock | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 70. | Little Man | 2.5/4 | 1.8/4 | |
| 71. | Johnny English | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 72. | The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 73. | Vantage Point | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 74. | Disturbia | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 75. | Ice Age | 3.0/4 | 2.9/4 |



