2009 - The Best to Worst
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Inglourious Basterds (2009) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Moon | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Zombieland | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | District 9 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Anvil! The Story of Anvil | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Up (2009) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | World's Greatest Dad | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 8. | A Serious Man | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | The Hurt Locker | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | The Hangover | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Black Dynamite | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Observe and Report | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 13. | Big Fan | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 14. | I Love You, Man | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Up in the Air (2009) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Star Trek | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Fantastic Mr. Fox | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 18. | (500) Days of Summer | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Watchmen | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 20. | Drag Me to Hell | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 21. | Funny People | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 22. | Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 23. | Precious: Based on the Novel Push by Sapphire | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 24. | Cloudy with a Chance of Meatballs | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 25. | Taken (2009) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 26. | Mystery Team | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 27. | Crank: High Voltage | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 28. | Bruno ( Brüno ) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 29. | Law Abiding Citizen | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 30. | Monsters vs. Aliens | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 31. | State of Play | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 32. | Red Cliff ( Chi bi ) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 33. | The Blind Side | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 34. | Harry Potter and the Half-Blood Prince | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 35. | Sherlock Holmes (2009) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 36. | Fanboys | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 37. | Notorious (2009) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 38. | In the Loop | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 39. | Until the Light Takes Us | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 40. | Invictus | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 41. | Orphan | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 42. | Public Enemies | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 43. | Avatar | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 44. | Extract | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 45. | Paranormal Activity | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 46. | Bronson | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 47. | Adventureland | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 48. | The Men Who Stare at Goats | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 49. | Ice Age: Dawn of the Dinosaurs | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 50. | The Taking of Pelham 1 2 3 (2009) | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 51. | The International | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 52. | 17 Again | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 53. | The Soloist | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 54. | Away We Go | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 55. | Gamer (2009) | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 56. | The Informant! (2009) | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 57. | Race to Witch Mountain | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 58. | Rudo y Cursi | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 59. | Ninja Assassin | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 60. | Surrogates (2009) | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 61. | X-Men Origins: Wolverine | 1.5/4 | 2.7/4 | |
| 62. | The Proposal (2009) | 1.5/4 | 2.7/4 | |
| 63. | Terminator Salvation | 1.5/4 | 2.6/4 | |
| 64. | Whatever Works | 1.5/4 | 2.6/4 | |
| 65. | 2012 | 1.5/4 | 2.5/4 | |
| 66. | 9 | 1.5/4 | 2.8/4 | |
| 67. | The Invention of Lying | 1.0/4 | 2.4/4 | |
| 68. | Knowing | 1.0/4 | 2.4/4 | |
| 69. | Night at the Museum: Battle of the Smithsonian | 1.0/4 | 2.4/4 | |
| 70. | Armored | 1.0/4 | 2.5/4 | |
| 71. | Fast & Furious (2009) | 1.0/4 | 2.7/4 | |
| 72. | Boondock Saints II: All Saints Day | 1.0/4 | 2.5/4 | |
| 73. | Halloween II (2009) | 1.0/4 | 2.1/4 | |
| 74. | The Goods: Live Hard, Sell Hard | 0.5/4 | 2.1/4 | |
| 75. | Transformers: Revenge of the Fallen | 0.5/4 | 2.2/4 | |
| 76. | The Fourth Kind | 0.5/4 | 2.2/4 |



