Top 100 Movies of the Decade by quarterback98

Top 100 Movies of the Decade

# Movie Title Rating Overall Add
1. Knocked Up 4.0/4 2.8/4
2. Zombieland 4.0/4 3.0/4
3. Pineapple Express 4.0/4 2.8/4
4. The 40 Year-Old Virgin 4.0/4 2.9/4
5. Drumline 4.0/4 2.3/4
6. Forgetting Sarah Marshall 4.0/4 2.8/4
7. Joy Ride (2001) 4.0/4 2.6/4
8. Zack and Miri Make a Porno 4.0/4 2.6/4
9. Old School 4.0/4 2.8/4
10. Hot Fuzz 4.0/4 3.0/4
11. The Hangover 4.0/4 3.0/4
12. Dodgeball: A True Underdog Story 4.0/4 2.6/4
13. The Butterfly Effect (2004) 4.0/4 2.7/4
14. Hot Rod (2007) 4.0/4 2.4/4
15. Accepted 4.0/4 2.5/4
16. Little Miss Sunshine 4.0/4 3.1/4
17. I Love You, Man 4.0/4 2.9/4
18. Superbad 4.0/4 2.9/4
19. Role Models 4.0/4 2.9/4
20. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy 4.0/4 2.8/4
21. Drag Me to Hell 3.5/4 2.7/4
22. Road Trip 3.5/4 2.4/4
23. Donnie Darko 3.5/4 3.0/4
24. Cellular 3.5/4 2.4/4
25. American Wedding 3.5/4 2.3/4
26. Shaun of the Dead 3.5/4 3.1/4
27. Tropic Thunder 3.5/4 2.7/4
28. The Emperor's New Groove 3.5/4 2.8/4
29. Hatchet 3.5/4 2.6/4
30. The Wedding Crashers 3.5/4 2.7/4
31. Slither (2006) 3.5/4 2.5/4
32. High Fidelity 3.5/4 3.0/4
33. The Lookout (2007) 3.5/4 2.8/4
34. 21 3.5/4 2.7/4
35. The Hills Have Eyes (2006) 3.5/4 2.6/4
36. Zoolander 3.5/4 2.5/4
37. The Simpsons Movie 3.5/4 2.7/4
38. Monsters, Inc. 3.5/4 3.2/4
39. Definitely, Maybe 3.5/4 2.8/4
40. The Incredibles 3.5/4 3.1/4
41. Drillbit Taylor 3.5/4 2.2/4
42. (500) Days of Summer 3.5/4 3.0/4
43. Gangs of New York (2002) 3.5/4 3.0/4
44. The House Bunny 3.5/4 2.4/4
45. Team America: World Police 3.5/4 2.6/4
46. Grind (2003) 3.5/4 2.5/4
47. Disturbia 3.5/4 2.7/4
48. Kill Bill: Volume 1 3.5/4 3.0/4
49. Garden State 3.5/4 2.9/4
50. Kung Fu Panda 3.5/4 3.0/4
51. Mean Girls (2004) 3.5/4 2.7/4
52. Planet Terror 3.5/4 2.6/4
53. Sin City 3.5/4 3.0/4
54. American Pie 2 3.5/4 2.4/4
55. Scream 3 3.5/4 2.2/4
56. Inglourious Basterds (2009) 3.5/4 3.2/4
57. Finding Nemo 3.0/4 3.2/4
58. Baby Mama 3.0/4 2.6/4
59. Shanghai Noon 3.0/4 2.5/4
60. Crank: High Voltage 3.0/4 2.4/4
61. Cloudy with a Chance of Meatballs 3.0/4 2.7/4
62. Beerfest 3.0/4 2.5/4
63. Harold & Kumar Go to White Castle 3.0/4 2.7/4
64. Evolution (2001) 3.0/4 2.2/4
65. Signs 3.0/4 2.7/4
66. The Departed 3.0/4 3.3/4
67. Me, Myself & Irene 3.0/4 2.3/4
68. Next Day Air 3.0/4 2.3/4
69. Secretary 3.0/4 2.8/4
70. Walk Hard: The Dewey Cox Story 3.0/4 2.6/4
71. Juno 3.0/4 2.9/4
72. Get Smart 3.0/4 2.5/4
73. Scary Movie (2000) 3.0/4 2.4/4
74. Barbershop (2002) 3.0/4 2.4/4
75. Rat Race (2001) 3.0/4 2.3/4
76. Dave Chappelle's Block Party 3.0/4 2.6/4
77. Monster House 3.0/4 2.6/4
78. O Brother Where Art Thou 3.0/4 3.0/4
79. Dawn of the Dead (2004) 3.0/4 2.8/4
80. Blades of Glory 3.0/4 2.4/4
81. Moon 3.0/4 3.1/4
82. Cars 3.0/4 2.8/4
83. Vacancy 3.0/4 2.4/4
84. Rescue Dawn 3.0/4 2.8/4
85. No Country for Old Men 3.0/4 3.2/4
86. Yes Man 3.0/4 2.6/4
87. Jay and Silent Bob Strike Back 3.0/4 2.5/4
88. The School of Rock 3.0/4 2.7/4
89. The Italian Job (2003) 3.0/4 2.8/4
90. Man on Fire (2004) 3.0/4 2.9/4
91. Tenacious D in: The Pick of Destiny 3.0/4 2.3/4
92. Hustle & Flow 3.0/4 2.9/4
93. Without a Paddle 3.0/4 2.2/4
94. The Royal Tenenbaums 3.0/4 2.9/4
95. Shallow Hal 3.0/4 2.2/4
96. Cirque du Freak: The Vampire's Assistant 3.0/4 2.3/4
97. The Longest Yard (2005) 3.0/4 2.4/4
98. Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay 3.0/4 2.5/4
99. Johnny English 3.0/4 2.3/4
100. Spider-Man 3.0/4 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name