2017 Rated and Ranked by Chris Kavan

2017 Rated and Ranked

# Movie Title Rating Overall Add
1. Dunkirk (2017) 3.5/4 3.3/4
2. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri 3.5/4 3.2/4
3. Star Wars: The Last Jedi 3.5/4 2.6/4
4. It (2017) 3.5/4 3.0/4
5. Darkest Hour (2017) 3.5/4 2.9/4
6. Coco (2017) 3.5/4 3.4/4
7. Wind River 3.5/4 3.1/4
8. Baby Driver 3.5/4 3.1/4
9. I, Tonya 3.5/4 3.2/4
10. Wonder Woman (2017) 3.5/4 2.9/4
11. Logan (2017) 3.5/4 3.2/4
12. Get Out (2017) 3.5/4 3.2/4
13. Split (2017) 3.5/4 2.9/4
14. War for the Planet of the Apes 3.5/4 2.9/4
15. John Wick: Chapter Two 3.5/4 3.1/4
16. Lady Bird 3.0/4 3.1/4
17. The Shape of Water 3.0/4 3.1/4
18. Blade Runner 2049 3.0/4 3.3/4
19. Guardians of the Galaxy Vol. 2 3.0/4 2.9/4
20. Mother! (2017) 3.0/4 2.7/4
21. The Killing of a Sacred Deer 3.0/4 3.1/4
22. Thor: Ragnarok 3.0/4 3.0/4
23. The Florida Project 3.0/4 3.2/4
24. Raw 3.0/4 2.8/4
25. The Lost City of Z 3.0/4 2.9/4
26. The Disaster Artist 3.0/4 3.1/4
27. Beauty and the Beast (2017) 3.0/4 2.7/4
28. Jumanji: Welcome to the Jungle 3.0/4 2.8/4
29. Logan Lucky 3.0/4 2.8/4
30. Murder on the Orient Express (2017) 3.0/4 2.7/4
31. The Post 3.0/4 2.8/4
32. Only the Brave (2017) 3.0/4 3.1/4
33. Atomic Blonde 3.0/4 2.6/4
34. Spider-Man: Homecoming 3.0/4 3.0/4
35. The Little Hours 3.0/4 3.0/4
36. The Endless (2017) 3.0/4 2.7/4
37. Alien: Covenant 3.0/4 2.6/4
38. The Beguiled (2017) 3.0/4 2.7/4
39. It Comes at Night 3.0/4 2.8/4
40. Gerald's Game 3.0/4 2.8/4
41. Kingsman: The Golden Circle 3.0/4 2.5/4
42. American Made 3.0/4 2.8/4
43. Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales 3.0/4 2.6/4
44. Valerian and the City of a Thousand Planets 3.0/4 2.5/4
45. Happy Death Day 3.0/4 2.8/4
46. Marrowbone 3.0/4 2.7/4
47. The Belko Experiment 3.0/4 2.5/4
48. 1922 3.0/4 2.7/4
49. The Babysitter (2017) 3.0/4 2.5/4
50. The Lego Batman Movie 3.0/4 3.1/4
51. Kong: Skull Island 3.0/4 2.6/4
52. Annabelle: Creation 3.0/4 2.4/4
53. Detour (2017) 3.0/4 2.5/4
54. My Cousin Rachel (2017) 2.5/4 2.7/4
55. A Cure for Wellness 2.5/4 2.5/4
56. Justice League 2.5/4 2.2/4
57. The Boss Baby 2.5/4 2.3/4
58. The Hitman's Bodyguard 2.5/4 2.6/4
59. Cold Skin 2.5/4 2.8/4
60. Jigsaw (2017) 2.5/4 2.3/4
61. The Foreigner (2017) 2.5/4 2.6/4
62. Free Fire 2.5/4 2.7/4
63. The Dark Tower (2017) 2.5/4 2.0/4
64. The Fate of the Furious 2.5/4 2.5/4
65. xXx: The Return of Xander Cage 2.5/4 2.0/4
66. Ghost in the Shell (2017) 2.5/4 2.5/4
67. The Assignment (2017) 2.5/4 2.4/4
68. The Void 2.5/4 2.3/4
69. Before I Wake 2.5/4 2.7/4
70. The Ritual (2017) 2.5/4 2.7/4
71. Friend Request 2.5/4 1.9/4
72. Life (2017) 2.5/4 2.6/4
73. Death Note (2017) 2.5/4 1.5/4
74. XX 2.5/4 2.1/4
75. The Great Wall 2.0/4 2.3/4
76. Bushwick (2017) 2.0/4 2.1/4
77. The Circle (2017) 2.0/4 2.1/4
78. Geostorm 2.0/4 1.9/4
79. Rough Night 2.0/4 2.3/4
80. The LEGO Ninjago Movie 2.0/4 2.4/4
81. The Mummy (2017) 2.0/4 2.1/4
82. King Arthur: Legend of the Sword 2.0/4 2.3/4
83. Rupture (2017) 2.0/4 2.3/4
84. Wish Upon 2.0/4 1.3/4
85. The Bye Bye Man 2.0/4 1.7/4
86. Rings 2.0/4 1.5/4
87. Amityville: The Awakening 2.0/4 1.9/4
88. Death Race 2050 2.0/4 2.3/4
89. Taking Earth 1.0/4 1.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name