Top Movie List by Rock

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Fight Club 4.0/4 3.3/4
2. Snatch 4.0/4 3.1/4
3. Zombieland 4.0/4 3.0/4
4. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
5. Pulp Fiction 3.5/4 3.4/4
6. Highlander 3.5/4 2.8/4
7. 300 3.5/4 2.9/4
8. Rocky (1976) 3.5/4 3.2/4
9. Limitless 3.0/4 2.8/4
10. V for Vendetta 3.0/4 3.0/4
11. Ninja Assassin 3.0/4 2.8/4
12. Pineapple Express 3.0/4 2.8/4
13. Rambo 3.0/4 2.7/4
14. 2012 2.5/4 2.5/4
15. Avatar 2.5/4 3.0/4
16. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
17. The Matrix 4.0/4 3.2/4
18. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
19. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
20. The Silence of the Lambs 3.5/4 3.4/4
21. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
22. One Flew Over the Cuckoo's Nest 3.5/4 3.4/4
23. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
24. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
25. Se7en 3.5/4 3.3/4
26. Braveheart (1995) 3.5/4 3.2/4
27. Die Hard 4.0/4 3.3/4
28. The Shining (1980) 3.5/4 3.3/4
29. The Dark Knight Rises 3.0/4 3.2/4
30. American History X 3.5/4 3.2/4
31. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
32. Psycho (1960) 3.5/4 3.3/4
33. Alien 4.0/4 3.3/4
34. Terminator 2: Judgement Day 3.5/4 3.2/4
35. Taxi Driver (1976) 3.5/4 3.3/4
36. Rear Window 3.5/4 3.3/4
37. The Green Mile 3.5/4 3.3/4
38. Reservoir Dogs 3.5/4 3.3/4
39. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
40. The Avengers (2012) 3.5/4 3.3/4
41. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
42. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
43. The Wizard of Oz (1939) 3.0/4 3.2/4
44. Indiana Jones and the Last Crusade 4.0/4 3.2/4
45. The Princess Bride 3.5/4 3.2/4
46. The Big Lebowski 3.5/4 3.1/4
47. Jaws 3.0/4 3.2/4
48. Monty Python and the Holy Grail 4.0/4 3.2/4
49. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.5/4 3.2/4
50. The Bourne Ultimatum 4.0/4 3.2/4
51. The Bourne Supremacy 4.0/4 3.1/4
52. Walk the Line 3.5/4 3.1/4
53. Blood Diamond 4.0/4 3.1/4
54. Fistful of Dollars, A ( Per un pugno di dollari ) 3.5/4 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name