Top Movie List by Randy

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Avengers (2012) 4.0/4 3.3/4
2. Iron Man (2008) 4.0/4 3.1/4
3. Iron Man 2 4.0/4 2.8/4
4. Star Trek 4.0/4 3.1/4
5. Thor 4.0/4 2.9/4
6. Captain America: The First Avenger 4.0/4 2.8/4
7. X-Men: First Class 4.0/4 3.1/4
8. X-Men Origins: Wolverine 4.0/4 2.7/4
9. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
10. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
11. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
12. Sherlock Holmes (2009) 4.0/4 2.9/4
13. Sherlock Holmes: A Game of Shadows 4.0/4 2.9/4
14. The Dark Knight 3.0/4 3.4/4
15. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
16. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
17. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
18. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 4.0/4 3.2/4
19. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 4.0/4 3.1/4
20. Harry Potter and the Half-Blood Prince 3.5/4 3.0/4
21. Avatar 3.5/4 3.0/4
22. Die Hard 3.5/4 3.3/4
23. Despicable Me 4.0/4 3.1/4
24. Underworld: Rise of the Lycans 3.5/4 2.7/4
25. The Help 3.5/4 3.2/4
26. The Adventures of Tintin 3.5/4 2.8/4
27. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 3.5/4 2.7/4
28. The Expendables 3.0/4 2.6/4
29. The Sorcerer's Apprentice 3.0/4 2.5/4
30. We Bought a Zoo 3.0/4 2.8/4
31. Rio (2011) 2.5/4 2.7/4
32. Transformers: Dark of the Moon 3.0/4 2.5/4
33. Cowboys & Aliens 3.0/4 2.5/4
34. How to Train Your Dragon (2010) 3.5/4 3.2/4
35. Toy Story 3 4.0/4 3.3/4
36. Tangled (2010) 3.0/4 3.1/4
37. Alice in Wonderland (2010) 4.0/4 2.6/4
38. TRON: Legacy 4.0/4 2.7/4
39. Megamind 2.5/4 2.9/4
40. Back to the Future 2.5/4 3.3/4
41. Prince of Persia: The Sands of Time 3.0/4 2.6/4
42. Burlesque 2.5/4 2.6/4
43. Up (2009) 2.5/4 3.3/4
44. Taken (2009) 3.5/4 3.0/4
45. Coraline 3.0/4 3.0/4
46. Watchmen 3.5/4 2.8/4
47. Ice Age: Dawn of the Dinosaurs 2.0/4 2.7/4
48. The Proposal (2009) 2.5/4 2.7/4
49. Monsters vs. Aliens 3.0/4 2.6/4
50. The Taking of Pelham 1 2 3 (2009) 3.0/4 2.6/4
51. Angels & Demons 3.0/4 2.6/4
52. Astro Boy 2.0/4 2.6/4
53. Wall-E 3.0/4 3.2/4
54. Kung Fu Panda 2.5/4 3.0/4
55. Hellboy II: The Golden Army 3.0/4 2.7/4
56. The Bank Job 2.5/4 2.8/4
57. Wanted (2008) 3.0/4 2.7/4
58. The Incredible Hulk 3.5/4 2.7/4
59. The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2.5/4 2.7/4
60. Madagascar: Escape 2 Africa 3.0/4 2.6/4
61. Quantum of Solace 3.5/4 2.6/4
62. Hancock 3.0/4 2.6/4
63. The Spiderwick Chronicles 3.0/4 2.6/4
64. Eagle Eye 2.5/4 2.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name