My Forgotten Films by lastonetoleave

My Forgotten Films

# Movie Title Rating Overall Add
1. My Bodyguard N/A 2.8/4
2. Starting Over N/A 2.5/4
3. Valley Girl (1983) N/A 2.5/4
4. One, Two, Three N/A 2.8/4
5. Breaking Away N/A 3.0/4
6. Inside Moves N/A 2.6/4
7. A Simple Twist of Fate N/A 2.6/4
8. Restoration (1995) N/A 2.4/4
9. What's Up, Doc? N/A 2.8/4
10. Mumford N/A 2.4/4
11. State and Main N/A 2.6/4
12. Cold Comfort Farm N/A 2.7/4
13. The Sure Thing N/A 2.7/4
14. Adventures in Babysitting N/A 2.6/4
15. A Boy and His Dog N/A 2.5/4
16. Time After Time N/A 2.8/4
17. The Cooler N/A 2.6/4
18. Harold and Maude N/A 3.1/4
19. Ulee's Gold N/A 2.8/4
20. Meatballs N/A 2.6/4
21. A New Leaf N/A 3.0/4
22. Summer School N/A 2.3/4
23. Night Shift (1982) N/A 2.6/4
24. The Flamingo Kid N/A 2.4/4
25. Bullitt N/A 2.8/4
26. Flipped N/A 2.9/4
27. The Bingo Long Travelling All-Stars & Motor Kings N/A 2.7/4
28. The Accidental Tourist N/A 2.7/4
29. Sounder N/A 2.9/4
30. Little Big Man (1970) N/A 3.0/4
31. Angels and Insects N/A 2.7/4
32. Peggy Sue Got Married N/A 2.4/4
33. Dawn of the Dead (1979) N/A 3.1/4
34. The Cider House Rules N/A 2.7/4
35. Jeremiah Johnson N/A 2.9/4
36. The Stunt Man N/A 2.6/4
37. Buck and the Preacher N/A 2.3/4
38. The Omega Man N/A 2.6/4
39. Tom Jones N/A 2.6/4
40. The Abominable Dr. Phibes N/A 2.6/4
41. Vision Quest N/A 2.5/4
42. Marty N/A 3.1/4
43. Dance of the Vampires ( Fearless Vampire Killers, The ) N/A 2.7/4
44. Christmas in Connecticut N/A 2.7/4
45. Ruby in Paradise N/A 3.0/4
46. Bedknobs and Broomsticks N/A 2.8/4
47. Creator (1985) N/A 2.1/4
48. My Favorite Year N/A 2.8/4
49. My Life as a Dog ( Mitt liv som hund ) N/A 2.9/4
50. Robinson Crusoe on Mars N/A 2.7/4
51. The Doctor (1991) N/A 2.7/4
52. Fantastic Voyage N/A 2.8/4
53. Jason and the Argonauts N/A 2.9/4
54. The Hot Rock N/A 2.7/4
55. The Reivers N/A 2.5/4
56. Time Bandits N/A 2.6/4
57. Diner N/A 2.9/4
58. Blood Simple N/A 3.0/4
59. Night of the Comet N/A 2.6/4
60. Nuovo cinema Paradiso N/A 3.3/4
61. Our Man Flint N/A 2.5/4
62. October Sky N/A 2.9/4
63. King of Hearts ( roi de coeur, Le ) N/A 2.7/4
64. Little Darlings (1980) N/A 2.4/4
65. Grosse Point Blank N/A 2.8/4
66. Bottle Rocket (1996) N/A 2.9/4
67. Harry and Tonto N/A 3.0/4
68. Murphy's Romance N/A 2.5/4
69. The Snapper N/A 2.4/4
70. My Brilliant Career N/A 2.4/4
71. Get Carter (1971) N/A 2.8/4
72. The Gods Must Be Crazy N/A 2.7/4
73. Electric Dreams N/A 2.5/4
74. The War of the Worlds (1953) N/A 2.8/4
75. Slap Shot N/A 2.9/4
76. Starman N/A 2.7/4
77. Pretty Poison N/A 2.3/4
78. Fandango (1985) N/A 2.3/4
79. The Paper Chase N/A 2.7/4
80. To Sir, With Love N/A 3.0/4
81. Heathers N/A 2.9/4
82. The Razor's Edge (1946) N/A 2.6/4
83. Can't Buy Me Love N/A 2.6/4
84. Freaks (1932) N/A 3.1/4
85. Charade (1963) N/A 3.1/4
86. Silver Streak (1976) N/A 2.7/4
87. Baby Boom N/A 2.3/4
88. Cactus Flower N/A 2.8/4
89. The Candidate (1972) N/A 2.9/4
90. Explorers N/A 2.7/4
91. When a Stranger Calls (1979) N/A 2.5/4
92. Tender Mercies N/A 3.0/4
93. Downhill Racer N/A 2.7/4
94. In the Heat of the Night N/A 3.1/4
95. Pride of the Marines N/A 2.1/4
96. Oliver! N/A 2.9/4
97. Run Lola Run ( Lola rennt ) N/A 2.9/4
98. How to Steal a Million N/A 2.7/4
99. Next Stop, Wonderland 3.5/4 2.7/4
100. The Hunger (1983) N/A 2.4/4
101. Thief N/A 2.9/4
102. Lucas N/A 2.8/4
103. The Tao of Steve N/A 2.6/4
104. Waking Ned Devine N/A 2.8/4
105. Rock 'n' Roll High School N/A 1.9/4
106. The Americanization of Emily N/A 2.7/4
107. Pumpkin N/A 2.3/4
108. Jacob's Ladder (1990) N/A 2.9/4
109. Europa Europa N/A 2.9/4
110. The Enchanted Cottage (1945) N/A 2.5/4
111. A Touch of Class N/A 2.5/4
112. The Warriors (1979) N/A 2.9/4
113. 7 Faces of Dr. Lao N/A 2.5/4
114. Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) N/A 3.1/4
115. Election (1999) N/A 2.7/4
116. Silent Running N/A 2.7/4
117. Ace in the Hole N/A 3.1/4
118. Tumbleweeds (1999) N/A 2.3/4
119. The Brother from Another Planet N/A 2.6/4
120. Walkabout N/A 2.9/4
121. The Prime of Miss Jean Brodie N/A 2.8/4
122. The Grifters N/A 2.8/4
123. Re-Animator N/A 2.8/4
124. Nashville N/A 3.1/4
125. The Black Stallion N/A 2.8/4
126. La Femme Nikita N/A 2.8/4
127. The Last Waltz (1978) N/A 3.0/4
128. Westworld N/A 2.8/4
129. Lone Star (1996) N/A 2.6/4
130. Logan's Run N/A 2.8/4
131. The Spitfire Grill N/A 2.4/4
132. Wish You Were Here (1987) N/A 2.8/4
133. The Straight Story N/A 3.0/4
134. The Secret Garden (1987) N/A 2.3/4
135. Dark Star (1974) N/A 2.6/4
136. What's Up, Tiger Lily? N/A 2.7/4
137. Black Nativity N/A 1.8/4
138. Beautiful Girls N/A 2.8/4
139. Zero Effect N/A 2.3/4
140. The Ruling Class N/A 2.9/4
141. Hollywood Shuffle N/A 1.9/4
142. F/X N/A 2.6/4
143. Kiss Kiss, Bang Bang N/A 2.9/4
144. Sisters (1973) N/A 2.6/4
145. Paris, Texas N/A 3.1/4
146. The Limey N/A 2.6/4
147. Outland N/A 2.6/4
148. Smile (1975) N/A 2.7/4
149. A Private Function N/A 2.5/4
150. Birdy N/A 2.6/4
151. Mona Lisa N/A 3.0/4
152. Lilies of the Field N/A 2.9/4
153. Targets (1968) N/A 3.0/4
154. Scarecrow (1973) N/A 2.5/4
155. Permanent Record N/A 2.9/4
156. Keeping the Faith N/A 2.3/4
157. The Opposite of Sex N/A 2.4/4
158. Me and You and Everyone We Know N/A 2.8/4
159. Running Scared (1986) N/A 2.5/4
160. Paper Clips N/A 2.7/4
161. The Commitments (1991) N/A 2.8/4
162. Sleuth (1972) N/A 3.1/4
163. Son of God N/A 2.7/4
164. Cat Ballou N/A 2.9/4
165. Murderball N/A 2.8/4
166. Tie Me Up! Tie Me Down! ( ¡Átame! ) N/A 2.8/4
167. The Fall (2008) N/A 3.0/4
168. Hearts of the West N/A 2.6/4
169. Gone Baby Gone N/A 3.0/4
170. Out of Sight N/A 2.7/4
171. Manhunter (1986) N/A 2.8/4
172. Moscow on the Hudson N/A 2.6/4
173. Mask N/A 2.8/4
174. Dog Day Afternoon N/A 3.2/4
175. The Insider N/A 3.0/4
176. Bird (1988) N/A 2.7/4
177. Tremors N/A 2.7/4
178. Lenny N/A 2.8/4
179. Jeremy (1973) N/A 2.2/4
180. Lady Sings the Blues N/A 2.9/4
181. Talk Radio N/A 2.8/4
182. Flatliners (1990) N/A 2.7/4
183. Fat City N/A 3.0/4
184. A Simple Plan N/A 2.7/4
185. Chaplin N/A 2.9/4
186. Vanishing Point N/A 2.7/4
187. Frenzy N/A 3.0/4
188. Crimes and Misdemeanors N/A 3.0/4
189. We're No Angels (1955) N/A 2.5/4
190. Gloria (1980) N/A 2.7/4
191. Martin (1978) N/A 2.8/4
192. Fearless (1993) N/A 2.7/4
193. Dead Calm N/A 2.6/4
194. Day I Saw Your Heart, The ( Et soudain tout le monde me manque ) 3.5/4 2.8/4
195. A Perfect World N/A 2.9/4
196. Julia (1977) 3.0/4 2.8/4
197. The Moderns N/A 2.7/4
198. Swimming with Sharks N/A 2.7/4
199. White Nights (1985) N/A 2.3/4
200. Housekeeping N/A 3.0/4
201. Rolling Thunder N/A 2.6/4
202. Night on Earth N/A 2.8/4
203. Hope and Glory N/A 2.7/4
204. Yanks N/A 2.3/4
205. The Friends of Eddie Coyle N/A 3.2/4
206. Marooned N/A 2.2/4
207. Frances N/A 2.8/4
208. Reversal of Fortune N/A 3.0/4
209. Nick of Time N/A 2.6/4
210. The China Syndrome N/A 2.9/4
211. Room at the Top N/A 3.0/4
212. Missing (1982) N/A 2.9/4
213. Self/less N/A 2.4/4
214. Crumb (1995) 3.0/4 2.8/4
215. Tess 3.0/4 2.7/4
216. Seven Years in Tibet 2.0/4 2.6/4
217. Newsfront 3.0/4 2.6/4
218. The Boy Who Could Fly 3.0/4 2.2/4
219. K-PAX 3.0/4 2.4/4
220. The People Under the Stairs N/A 2.6/4
221. All I Wanna Do ( Strike! ) N/A 2.5/4
222. Fallen (1998) N/A 2.7/4
223. Near Dark N/A 2.8/4
224. Strange Days N/A 2.7/4
225. The Outfit (1973) N/A 2.6/4
226. Matinee (1993) N/A 2.4/4
227. All the Right Moves N/A 2.4/4
228. Moonlight Mile N/A 2.4/4
229. The Taking of Pelham 1 2 3 (2009) N/A 2.6/4
230. Confessions of a Dangerous Mind N/A 2.7/4
231. The Paper N/A 2.6/4
232. Being There N/A 3.0/4
233. Paper Moon N/A 3.1/4
234. The Brave One (1956) N/A 2.1/4
235. Prime Cut N/A 2.8/4
236. Medium Cool N/A 2.5/4
237. Places in the Heart N/A 2.8/4
238. Truly Madly Deeply N/A 2.5/4
239. Birth N/A 2.4/4
240. Primal Fear N/A 3.1/4
241. Me Myself I N/A 2.3/4
242. Marjoe N/A 1.9/4
243. Prince of the City N/A 2.8/4
244. American Friend, The ( Amerikanische Freund, Der ) N/A 2.7/4
245. The White Countess N/A 2.5/4
246. Dark City (1998) N/A 3.0/4
247. The Namesake N/A 2.8/4
248. Departures ( Okuribito ) N/A 3.1/4
249. I Capture the Castle N/A 3.1/4
250. Serpico N/A 3.0/4
251. Ladyhawke N/A 2.8/4
252. Blue Crush N/A 2.0/4
253. Last Night at the Alamo N/A 1.7/4
254. The Deep End (2001) N/A 2.5/4
255. Once N/A 3.1/4
256. Cinderella Liberty N/A 2.5/4
257. Trespass (1992) N/A 2.0/4
258. Straight Time N/A 2.9/4
259. Stay Hungry N/A 2.5/4
260. The Last American Hero N/A 2.6/4
261. Rachel, Rachel N/A 2.9/4
262. Handle with Care N/A 2.0/4
263. Night Moves (1975) N/A 2.8/4
264. Divorce - Italian Style ( Divorzio all'italiana ) N/A 2.9/4
265. The New Centurions N/A 2.6/4
266. The Night Before (1988) N/A 2.7/4
267. Tapeheads N/A 1.8/4
268. A Kiss Before Dying (1991) N/A 2.3/4
269. Hospital (1970) N/A 2.6/4
270. The Whole Wide World N/A 2.9/4
271. Big Wednesday N/A 2.3/4
272. Reuben, Reuben N/A 2.8/4
273. Nightwatch (1998) N/A 2.5/4
274. One False Move N/A 2.7/4
275. The Seven-Ups N/A 2.8/4
276. Come Early Morning N/A 2.6/4
277. Hopscotch N/A 2.6/4
278. A Perfect Candidate N/A 2.2/4
279. Beat That My Heart Skipped, The ( battre mon coeur s'est arrêté, De ) N/A 2.6/4
280. The White Dawn N/A 2.1/4
281. Cross Creek N/A 2.5/4
282. Fly Away Home N/A 2.7/4
283. One Eight Seven ( 187 ) N/A 2.5/4
284. The French Lieutenant's Woman N/A 2.6/4
285. The Parallax View N/A 2.9/4
286. Death and the Maiden N/A 2.8/4
287. Red Rock West N/A 2.7/4
288. Seven Minutes in Heaven (1985) N/A 3.1/4
289. The Mighty N/A 2.7/4
290. The Dark Half N/A 2.3/4
291. Goodbye, Columbus N/A 2.8/4
292. Jackie Brown N/A 2.9/4
293. Stir of Echoes N/A 2.7/4
294. The Pledge N/A 2.5/4
295. The Thomas Crown Affair (1968) N/A 2.7/4
296. Michael (1996) N/A 2.5/4
297. Broadway Danny Rose N/A 2.7/4
298. Peter's Friends N/A 2.6/4
299. Living in Oblivion N/A 2.9/4
300. Times Square N/A 3.0/4
301. Two Hands N/A 2.0/4
302. Betrayed (1988) N/A 2.2/4
303. Rachel Getting Married N/A 2.6/4
304. Silkwood N/A 3.0/4
305. Smashed N/A 2.5/4
306. Me and Orson Welles N/A 2.7/4
307. On Her Majesty's Secret Service N/A 2.7/4
308. Top Five N/A 2.7/4
309. Set It Off N/A 2.7/4
310. The Russians are Coming, The Russians are Coming N/A 2.1/4
311. The Sterile Cuckoo N/A 2.0/4
312. Matchstick Men N/A 2.8/4
313. Go (2002) N/A 2.2/4
314. Read My Lips ( Sur mes lèvres ) N/A 2.7/4
315. Mikey and Nicky N/A 3.0/4
316. Love With the Proper Stranger N/A 2.4/4
317. Gone in 60 Seconds (1974) N/A 1.7/4
318. Raising Cain N/A 2.5/4
319. The Unbelievable Truth N/A 2.6/4
320. Hard Eight N/A 2.9/4
321. Jack & Sarah N/A 2.4/4
322. Tom Horn N/A 1.8/4
323. Mean Streets N/A 3.0/4
324. General Idi Amin Dada ( Général Idi Amin Dada: Autoportrait ) N/A 2.3/4
325. The Getaway (1972) N/A 2.9/4
326. Night Falls on Manhattan N/A 2.3/4
327. Reds N/A 2.8/4
328. Big Night (1996) N/A 3.0/4
329. Dead Presidents 3.5/4 2.9/4
330. Battle of Britain 3.0/4 2.4/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name