Top Animation Movie List by Kina

Top Animation

# Movie Title Rating Overall Add
1. Toy Story 4.0/4 3.3/4
2. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
3. Finding Nemo 4.0/4 3.2/4
4. Ratatouille 4.0/4 3.1/4
5. Shrek 4.0/4 3.1/4
6. The Nightmare Before Christmas 4.0/4 3.1/4
7. Monsters, Inc. 4.0/4 3.2/4
8. Beauty and the Beast (1991) 4.0/4 3.2/4
9. The Incredibles 4.0/4 3.1/4
10. Aladdin (1992) 4.0/4 3.1/4
11. Toy Story 3 4.0/4 3.3/4
12. Toy Story 2 4.0/4 3.1/4
13. Up (2009) 4.0/4 3.3/4
14. The Little Mermaid (1989) 4.0/4 3.0/4
15. How to Train Your Dragon (2010) 4.0/4 3.2/4
16. Ice Age 4.0/4 2.9/4
17. How the Grinch Stole Christmas (1966) 4.0/4 3.0/4
18. Kung Fu Panda 4.0/4 3.0/4
19. Snow White and the Seven Dwarfs 4.0/4 3.0/4
20. Fantasia 4.0/4 3.0/4
21. Fantastic Mr. Fox 4.0/4 3.0/4
22. Coraline 4.0/4 3.0/4
23. Pinocchio (1940) 4.0/4 3.0/4
24. Dumbo (1941) 3.5/4 2.9/4
25. Cinderella (1950) 4.0/4 2.9/4
26. Shrek 2 4.0/4 2.8/4
27. A Charlie Brown Christmas 4.0/4 3.1/4
28. Alice in Wonderland (1951) 3.5/4 2.9/4
29. A Bug's Life 3.5/4 2.9/4
30. Bambi 3.5/4 2.9/4
31. Peter Pan (1953) 4.0/4 2.9/4
32. The Jungle Book (1967) 3.5/4 2.9/4
33. The Iron Giant 3.5/4 3.0/4
34. Rudolph, the Red-Nosed Reindeer (1964) 4.0/4 3.0/4
35. 101 Dalmatians (1961) 3.5/4 2.9/4
36. Sleeping Beauty (1959) 4.0/4 2.9/4
37. Mulan (1998) 4.0/4 2.9/4
38. The Land Before Time 3.5/4 2.9/4
39. Corpse Bride 4.0/4 2.8/4
40. The Sword in the Stone 4.0/4 2.9/4
41. Despicable Me 4.0/4 3.1/4
42. The Emperor's New Groove 4.0/4 2.8/4
43. It's the Great Pumpkin, Charlie Brown 4.0/4 3.0/4
44. A Charlie Brown Thanksgiving 4.0/4 2.9/4
45. Charlotte's Web (1973) 3.5/4 2.9/4
46. Madagascar 4.0/4 2.7/4
47. The Prince of Egypt 4.0/4 2.9/4
48. The Fox and the Hound 3.5/4 2.9/4
49. Ice Age: The Meltdown 3.5/4 2.7/4
50. Cloudy with a Chance of Meatballs 4.0/4 2.7/4
51. Robin Hood (1973) 4.0/4 3.0/4
52. Meet the Robinsons 4.0/4 2.8/4
53. The Princess and the Frog 4.0/4 2.8/4
54. Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 3.5/4 2.7/4
55. The Great Mouse Detective 3.5/4 2.9/4
56. Monster House 4.0/4 2.6/4
57. Bolt 4.0/4 2.7/4
58. Frosty the Snowman 4.0/4 2.7/4
59. Madagascar: Escape 2 Africa 4.0/4 2.6/4
60. 9 3.5/4 2.8/4
61. Lilo & Stitch (2002) 3.5/4 2.7/4
62. Chicken Run 4.0/4 2.6/4
63. Fantasia 2000 4.0/4 2.8/4
64. The Hunchback of Notre Dame (1996) 4.0/4 2.8/4
65. Hercules (1997) 4.0/4 2.7/4
66. Monsters vs. Aliens 4.0/4 2.6/4
67. The Many Adventures of Winnie the Pooh 3.5/4 3.1/4
68. The Polar Express 4.0/4 2.7/4
69. Anastasia (1997) 4.0/4 2.8/4
70. Antz 3.5/4 2.5/4
71. Flushed Away 3.5/4 2.6/4
72. Tarzan (1999) 3.5/4 2.8/4
73. Ice Age: Dawn of the Dinosaurs 4.0/4 2.7/4
74. Bee Movie 4.0/4 2.4/4
75. The Aristocats 4.0/4 2.8/4
76. Shrek Forever After 4.0/4 2.6/4
77. Race for Your Life, Charlie Brown 4.0/4 3.0/4
78. Pocahontas 4.0/4 2.7/4
79. Shrek the Third 4.0/4 2.4/4
80. The Lion King 1 1/2 4.0/4 2.6/4
81. A Christmas Carol (2009) 3.5/4 2.7/4
82. Bon Voyage, Charlie Brown (and Don't Come Back!!) 4.0/4 2.9/4
83. Bugs Bunny's 3rd Movie: 1001 Rabbit Tales 3.5/4 2.9/4
84. Treasure Planet 3.5/4 2.8/4
85. Hoodwinked 4.0/4 2.3/4
86. A Goofy Movie 3.5/4 2.6/4
87. James and the Giant Peach 4.0/4 2.7/4
88. Oliver & Company 4.0/4 2.7/4
89. Final Fantasy: The Spirits Within 3.5/4 2.4/4
90. The Looney, Looney, Looney Bugs Bunny Movie 3.5/4 2.9/4
91. Planet 51 4.0/4 2.4/4
92. Chicken Little (2005) 4.0/4 2.2/4
93. All Dogs Go to Heaven 4.0/4 2.6/4
94. Atlantis: The Lost Empire 4.0/4 2.7/4
95. FernGully: The Last Rainforest 3.5/4 2.5/4
96. The Tale of Despereaux 3.5/4 2.5/4
97. The Lion King II: Simba's Pride 4.0/4 2.7/4
98. Space Jam 4.0/4 2.3/4
99. Astro Boy 4.0/4 2.6/4
100. Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole 4.0/4 2.8/4
101. Brother Bear 4.0/4 2.7/4
102. Dinosaur 3.5/4 2.4/4
103. The Road to El Dorado 3.5/4 2.6/4
104. Open Season 2 4.0/4 2.3/4
105. Igor 4.0/4 2.3/4
106. Osmosis Jones 4.0/4 2.2/4
107. Gulliver's Travels (1939) 4.0/4 2.6/4
108. The Ant Bully 3.5/4 2.2/4
109. Balto 3.5/4 2.8/4
110. Hey There, It's Yogi Bear 3.0/4 2.8/4
111. I Want a Dog for Christmas, Charlie Brown 4.0/4 2.7/4
112. Frosty Returns 3.5/4 2.4/4
113. Looney Tunes: Back in Action 3.5/4 2.1/4
114. Thumbelina 4.0/4 2.4/4
115. Jetsons: The Movie 4.0/4 2.3/4
116. Valiant (2005) 4.0/4 2.3/4
117. Santa Claus is Comin' to Town 4.0/4 3.0/4
118. The Adventures of Rocky & Bullwinkle 3.5/4 1.6/4
119. Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel 4.0/4 2.1/4
120. Mulan 2 4.0/4 2.4/4
121. Cats Don't Dance 3.0/4 2.8/4
122. Happily Ever After (1993) 3.0/4 2.5/4
123. Doogal 4.0/4 1.8/4
124. Jonah: A VeggieTales Movie 4.0/4 2.6/4
125. Tom and Jerry: The Movie (1993) 3.5/4 2.1/4
126. The Pirates Who Don't Do Anything: A VeggieTales Movie 4.0/4 2.1/4
127. Space Chimps 4.0/4 2.0/4
128. All Dogs Go to Heaven 2 4.0/4 2.4/4
129. The Wild (2006) 4.0/4 2.0/4
130. Pooh's Heffalump Movie 3.5/4 2.2/4
131. Casper: A Spirited Beginning 4.0/4 2.6/4
132. Happily N'Ever After 4.0/4 1.9/4
133. Leroy and Stitch 4.0/4 2.5/4
134. A Boy Named Charlie Brown 4.0/4 2.7/4
135. The Swan Princess II 3.5/4 2.2/4
136. Happily N'Ever After 2 3.5/4 2.0/4
137. Stuart Little 3: Call of the Wild 3.0/4 1.5/4
138. The Land Before Time II: The Great Valley Adventure 4.0/4 2.5/4
139. Fly Me to the Moon (2008) 3.5/4 1.8/4
140. The Adventures of Mark Twain (1986) 4.0/4 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name