Movies I've Seen
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 10 Things I Hate About You | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 2. | 101 Dalmatians (1961) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | 101 Dalmatians (1996) | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 4. | 11:14 | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 5. | 12 Angry Men (1957) | 2.0/4 | 3.4/4 | |
| 6. | 12 Monkeys | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | 13 Going On 30 | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 8. | 2 Fast 2 Furious | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 9. | 21 | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 10. | 25th Hour (2002) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | 27 Dresses | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 12. | 28 Days | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 13. | 2001: A Space Odyssey | 2.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | 3 Ninjas | 4.0/4 | 2.1/4 | |
| 15. | 3 Ninjas Kick Back | 1.5/4 | 1.7/4 | |
| 16. | 300 | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | The 40 Year-Old Virgin | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | 50 First Dates | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 19. | A Beautiful Mind | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 20. | A Charlie Brown Christmas | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 21. | A Charlie Brown Thanksgiving | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 22. | A Christmas Story (1983) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 23. | A Civil Action | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 24. | A Clockwork Orange | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 25. | A Few Good Men | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 26. | A Fish Called Wanda | 1.5/4 | 2.9/4 | |
| 27. | A History of Violence | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 28. | A Kid in King Arthur's Court | 1.5/4 | 1.7/4 | |
| 29. | A League of Their Own | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 30. | A Love Song for Bobby Long | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 31. | A Sound of Thunder | 3.0/4 | 1.3/4 | |
| 32. | A Goofy Movie | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 33. | A Streetcar Named Desire | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 34. | A Time to Kill (1996) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 35. | A Very Brady Sequel | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 36. | A Walk to Remember | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 37. | Accepted | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 38. | The Accused (1988) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 39. | Ace Ventura: Pet Detective | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 40. | Across the Tracks | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 41. | Across the Universe | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 42. | Air Bud | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 43. | Air Force One | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 44. | The Air I Breathe | 1.5/4 | 2.6/4 | |
| 45. | Airplane! | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 46. | Akeelah and the Bee | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 47. | Aladdin (1992) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 48. | Ali | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 49. | Alice in Wonderland (1951) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 50. | Alien | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 51. | All Dogs Go to Heaven | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 52. | All the King's Men (2006) | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 53. | All the President's Men | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 54. | All the Right Moves | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 55. | Along Came a Spider | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 56. | Along Came Polly | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 57. | Amadeus | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 58. | America's Sweethearts | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 59. | American Gangster | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 60. | American History X | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 61. | American Pie | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 62. | American Pie 2 | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 63. | The American President | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 64. | American Psycho | 1.5/4 | 3.0/4 | |
| 65. | American Wedding | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 66. | The Amityville Horror (2005) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 67. | An American Crime | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 68. | An Officer and a Gentleman | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 69. | Analyze This | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 70. | Anchorman: The Legend of Ron Burgundy | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 71. | Angel Eyes | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 72. | Angels in the Outfield (1994) | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 73. | Angus | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 74. | Annapolis (2006) | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 75. | Annie (1982) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 76. | Any Given Sunday | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 77. | Apocalypse Now | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 78. | Apollo 13 | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 79. | Arlington Road | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 80. | Armageddon | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 81. | As Good as it Gets | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 82. | The Associate | 2.5/4 | 1.9/4 | |
| 83. | The Astronaut Farmer | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 84. | The Aviator (2004) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 85. | Awake (2007) | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 86. | Awakenings (1990) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 87. | Babe (1995) | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 88. | Babe: Pig in the City | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 89. | Babel | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 90. | Baby's Day Out | 2.0/4 | 1.9/4 | |
| 91. | The Bachelor (1999) | 1.5/4 | 1.8/4 | |
| 92. | Back to the Future | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 93. | Back to the Future Part II | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 94. | Back to the Future Part III | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 95. | Backdraft | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 96. | Bad Medicine | 3.0/4 | 1.9/4 | |
| 97. | The Bad News Bears (1976) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 98. | Bad Santa | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 99. | Bambi | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 100. | The Basketball Diaries | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 101. | Batman (1989) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 102. | Batman & Robin | 2.0/4 | 1.3/4 | |
| 103. | Batman Begins | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 104. | Be Cool | 3.0/4 | 1.8/4 | |
| 105. | Be Kind Rewind | 1.5/4 | 2.4/4 | |
| 106. | Beaches (1988) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 107. | Beauty and the Beast (1991) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 108. | Because I Said So | 2.5/4 | 2.0/4 | |
| 109. | Bed of Roses (1996) | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 110. | Bedtime Stories | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 111. | Beerfest | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 112. | Beethoven | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 113. | Beethoven's 2nd | 2.5/4 | 1.9/4 | |
| 114. | Before and After | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 115. | Behind Enemy Lines | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 116. | Being John Malkovich | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 117. | The Believer (2002) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 118. | The Benchwarmers | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 119. | Best in Show | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 120. | Better Off Dead | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 121. | Big | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 122. | The Big Chill | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 123. | Big Daddy | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 124. | Big Fish (2003) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 125. | The Big Green | 3.5/4 | 2.1/4 | |
| 126. | The Big Lebowski | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 127. | Billy Madison | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 128. | The Birdcage | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 129. | The Blackout (1997) | N/A | 3.0/4 | |
| 130. | Blades of Glory | 1.0/4 | 2.4/4 | |
| 131. | The Blair Witch Project | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 132. | Blank Check | 3.5/4 | 2.0/4 | |
| 133. | Blood Diamond | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 134. | Blood Work | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 135. | The Blues Brothers | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 136. | Bobby | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 137. | The Bodyguard (1992) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 138. | Body of Lies | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 139. | Boiler Room | 3.5/4 | 2.7/4 |



