2021 Rated and Ranked
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Beatles: Get Back | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | tick, tick...Boom! | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 3. | The French Dispatch | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Red Rocket | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Dune (2021) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | The Power of the Dog | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 7. | West Side Story (2021) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Titane | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Spider-Man: No Way Home | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 10. | The Suicide Squad (2021) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 11. | No Time to Die | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 12. | A Quiet Place Part II | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Judas and the Black Messiah | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Encanto | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Nightmare Alley (2021) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Don't Look Up (2021) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 17. | Free Guy | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Sadness, The ( Ku bei ) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Licorice Pizza | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 21. | Last Night in Soho | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 22. | King Richard | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 23. | House of Gucci | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 24. | Army of Thieves | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 25. | The Harder They Fall (2021) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 26. | Eternals (2021) | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 27. | Benedetta | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 28. | Cruella | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 29. | Raya and the Last Dragon | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 30. | Black Widow (2021) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 31. | Old | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 32. | Censor | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 33. | The Feast (2021) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 34. | Sing 2 | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 35. | Nobody (2021) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 36. | Jungle Cruise | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 37. | Fear Street Part Two: 1978 | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 38. | Fear Street Part Three: 1666 | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 39. | Fear Street Part One: 1994 | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 40. | Kate | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 41. | Godzilla vs. Kong | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 42. | The Matrix Resurrections | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 43. | Reminiscence | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 44. | Red Notice | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 45. | The Protégé (2021) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 46. | F9 | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 47. | The Night House | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 48. | In the Earth | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 49. | The Conjuring: The Devil Made Me Do It | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 50. | The Tomorrow War | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 51. | Wrath of Man | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 52. | Snake Eyes (2021) | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 53. | Spiral (2021) | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 54. | Vacation Friends | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 55. | Blood Red Sky | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 56. | Come True | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 57. | Shadow in the Cloud | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 58. | The Block Island Sound | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 59. | We're All Going to the World's Fair | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 60. | No One Gets Out Alive | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 61. | Willy's Wonderland | 2.5/4 | 1.9/4 | |
| 62. | Candyman (2021) | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 63. | Post Mortem (2021) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 64. | Those Who Wish Me Dead | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 65. | False Positive | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 66. | The Little Things | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 67. | Resident Evil: Welcome to Raccoon City | 2.5/4 | 1.9/4 | |
| 68. | The Guilty (2021) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 69. | Fatale | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 70. | Night Teeth | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 71. | Malignant | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 72. | Halloween Kills | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 73. | Paranormal Activity: Next of Kin | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 74. | A Glitch in the Matrix | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 75. | Voyagers (2021) | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 76. | Antlers | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 77. | There's Someone Inside Your House | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 78. | The Ice Road | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 79. | Awake (2021) | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 80. | Jolt | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 81. | Die in a Gunfight | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 82. | Devil Below, The ( Shookum Hills ) | 2.0/4 | 1.8/4 | |
| 83. | Phobias (2021) | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 84. | Two ( Dos ) | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 85. | Fear of Rain | 1.5/4 | 2.0/4 | |
| 86. | The Resort | 1.5/4 | 1.8/4 |



