Movies I Own by Melissa

Movies I Own

# Movie Title Rating Overall Add
1. 28 Days Later 4.0/4 3.0/4
2. Cabaret 3.0/4 2.9/4
3. Chicago (2002) 3.0/4 2.8/4
4. Grease 4.0/4 2.9/4
5. Hello, Dolly! 3.5/4 2.6/4
6. The Hills Have Eyes (1977) 1.0/4 2.5/4
7. The Lost Boys 2.0/4 2.9/4
8. The Matrix Reloaded 3.0/4 2.6/4
9. The Matrix Revolutions 2.5/4 2.5/4
10. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.5/4 3.2/4
11. Pi N/A 2.8/4
12. That Obscure Object of Desire ( Cet obscur objet du désir ) 3.0/4 3.1/4
13. West Side Story (1961) 4.0/4 3.0/4
14. The Shining (1980) 3.0/4 3.3/4
15. Halloween (1978) 4.0/4 3.2/4
16. Halloween II (1981) 4.0/4 2.6/4
17. Night of the Living Dead (1968) 4.0/4 3.1/4
18. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
19. Dawn of the Dead (1979) 4.0/4 3.1/4
20. Suspiria (1977) 3.0/4 2.9/4
21. The Omen (1976) 4.0/4 2.9/4
22. Saw 4.0/4 2.9/4
23. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 4.0/4 2.9/4
24. Nightcap ( Merci pour le chocolat ) 2.5/4 2.7/4
25. Ararat 3.0/4 2.4/4
26. Nights of Cabiria ( notti di Cabiria, Le ) N/A 3.1/4
27. The Warriors (1979) 4.0/4 2.9/4
28. Crash (2005) 3.5/4 2.9/4
29. City of God ( Cidade de Deus ) 4.0/4 3.3/4
30. L.A. Confidential N/A 3.2/4
31. Hidden One, The ( escondida, La ) 3.5/4 2.6/4
32. Underworld (1997) N/A 2.7/4
33. Underworld: Evolution 3.0/4 2.8/4
34. Babel 2.5/4 2.9/4
35. The Departed 4.0/4 3.3/4
36. Sea Inside, The ( Mar adentro ) 4.0/4 2.9/4
37. Woman of the Port, The ( mujer del puerto, La ) N/A 2.3/4
38. Requiem for a Dream 4.0/4 3.1/4
39. A Scanner Darkly 3.0/4 2.7/4
40. Corpse Bride 3.0/4 2.8/4
41. Camila (1985) N/A 2.8/4
42. Sex and Lucia ( Lucía y el sexo ) N/A 2.7/4
43. Lucía (1974) 4.0/4 3.0/4
44. Y Tu Mama Tambien ( And Your Mother Too ) N/A 3.0/4
45. What Have I Done to Deserve This? ( ¿Qué he hecho yo para merecer esto!! ) 3.0/4 3.0/4
46. Two Women ( Iki Kadin ) 3.0/4 3.0/4
47. Talk to Her ( Hable con ella ) 4.0/4 3.0/4
48. Strawberry and Chocolate ( Fresa y chocolate ) N/A 2.4/4
49. Salaam Bombay! N/A 2.9/4
50. Sexy Beast 3.0/4 2.9/4
51. Pinero 3.0/4 2.2/4
52. The Piano 4.0/4 2.8/4
53. The Outsiders (1983) 4.0/4 2.9/4
54. Dementia 13 (1963) N/A 1.9/4
55. Memories of Underdevelopment ( Memorias del subdesarrollo ) 4.0/4 3.1/4
56. Maria Full of Grace N/A 3.0/4
57. Like Water for Chocolate N/A 2.8/4
58. Intacto N/A 2.7/4
59. I Am Cuba ( Soy Cuba ) 4.0/4 3.1/4
60. Friday the 13th (1980) 4.0/4 2.8/4
61. Hotel Rwanda 3.5/4 3.1/4
62. Europa Europa 3.0/4 2.9/4
63. Eat Drink Man Woman ( Yin shi nan nu ) N/A 3.0/4
64. Dirty Pretty Things 3.5/4 2.5/4
65. Crime of Father Amaro, The ( crimen del padre Amaro, El ) 4.0/4 2.9/4
66. Devil's Backbone, The ( espinazo del diablo, El ) 4.0/4 3.0/4
67. Circle, The ( Dayereh ) 3.0/4 2.5/4
68. Butterfly Tongues ( lengua de las mariposas, La ) N/A 3.1/4
69. Burnt Money ( Plata quemada ) 1.0/4 2.6/4
70. Brotherhood of the Wolf ( pacte des loups, Le ) 2.5/4 2.7/4
71. Buenos Aires Vice Versa 2.5/4 2.0/4
72. Black Orpheus ( Orfeu Negro ) 3.0/4 2.8/4
73. Bread and Roses 2.0/4 2.8/4
74. Bitter Sugar ( Azúcar amarga ) 4.0/4 2.6/4
75. Bad Education ( mala educación, La ) 4.0/4 2.9/4
76. Beauty of the Day ( Belle de jour ) 3.0/4 3.0/4
77. Babette's Feast ( Babettes gæstebud ) N/A 2.8/4
78. Analyze This N/A 2.6/4
79. Reds 4.0/4 2.8/4
80. Burnt by the Sun ( Utomlyonnye solntsem ) 4.0/4 2.9/4
81. Amores Perros ( Love's a Bitch ) 3.5/4 3.1/4
82. Aventurera 4.0/4 3.0/4
83. Village of the Damned (1960) 2.5/4 2.8/4
84. Children of the Damned N/A 2.7/4
85. Hair 4.0/4 2.7/4
86. The Rocky Horror Picture Show 3.0/4 2.8/4
87. Gypsy (1962) 2.5/4 2.5/4
88. The Matrix 4.0/4 3.2/4
89. Central Station ( Central do Brasil ) 4.0/4 2.9/4
90. Stripped (2001) 2.0/4 2.3/4
91. Today-Tomorrow 3.0/4 2.8/4
92. Casablanca 3.0/4 3.3/4
93. Saw II 3.0/4 2.5/4
94. Saw III 3.0/4 2.4/4
95. Rebel Without a Cause 4.0/4 3.1/4
96. Children of the Corn (1984) 3.0/4 2.5/4
97. Indochine 4.0/4 2.7/4
98. Double Life of Veronique, The ( double vie de Véronique, La ) 3.0/4 2.9/4
99. Sophie's Choice 3.0/4 2.9/4
100. Black Pit of Dr. M, The ( Misterios de ultratumba ) 2.5/4 1.9/4
101. Diabolique ( diaboliques, Les ) 3.0/4 3.0/4
102. Noriko's Dinner Table ( Noriko no shokutaku ) 3.0/4 2.4/4
103. Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) 2.5/4 3.1/4
104. Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) 2.0/4 3.0/4
105. The Last Temptation of Christ N/A 2.9/4
106. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
107. Lady Vengeance ( Chinjeolhan geumjassi ) 4.0/4 3.0/4
108. Martyrs (2008) 2.0/4 3.0/4
109. Sympathy for Mr. Vengeance ( Boksuneun naui geot ) 2.0/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name