Top Movie List by JosiahWeber

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Inception 4.0/4 3.3/4
2. Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) 4.0/4 3.2/4
3. Ratatouille 4.0/4 3.1/4
4. Weekend (2011) 4.0/4 3.0/4
5. Memento 4.0/4 3.2/4
6. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
7. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
8. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
9. Requiem for a Dream 4.0/4 3.1/4
10. The Godfather 4.0/4 3.5/4
11. Fargo (1996) 4.0/4 3.2/4
12. The Thing (1982) 4.0/4 3.2/4
13. The Hunger Games 4.0/4 2.9/4
14. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
15. ParaNorman 4.0/4 2.9/4
16. The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 4.0/4 2.9/4
17. The Help 4.0/4 3.2/4
18. Dead Poets' Society 4.0/4 3.1/4
19. Nausicaä of the Valley of the Wind ( Kaze no tani no Naushika ) 4.0/4 3.2/4
20. Before Sunrise 4.0/4 3.1/4
21. Million Dollar Baby (2004) 4.0/4 3.1/4
22. Life of Pi 4.0/4 3.1/4
23. The King's Speech 4.0/4 3.2/4
24. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
25. L.A. Confidential 4.0/4 3.2/4
26. Silver Linings Playbook 4.0/4 3.1/4
27. Mysterious Skin 4.0/4 3.0/4
28. Django Unchained 4.0/4 3.3/4
29. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 4.0/4 3.2/4
30. Fiddler on the Roof 4.0/4 3.0/4
31. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 4.0/4 3.3/4
32. The Incredibles 4.0/4 3.1/4
33. Good Night, and Good Luck 4.0/4 3.0/4
34. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 4.0/4 2.8/4
35. Les Misérables (2012) 4.0/4 3.0/4
36. Arsenic and Old Lace 4.0/4 3.1/4
37. The Nightmare Before Christmas 4.0/4 3.1/4
38. Evita 4.0/4 2.5/4
39. Kung Fu Panda 2 4.0/4 2.9/4
40. Transamerica 4.0/4 2.8/4
41. Atonement (2007) 4.0/4 2.9/4
42. Inglourious Basterds (2009) 4.0/4 3.2/4
43. Shakespeare in Love 4.0/4 2.8/4
44. Rope 4.0/4 3.1/4
45. Chicago (2002) 4.0/4 2.8/4
46. Mulan (1998) 4.0/4 2.9/4
47. The Girl with the Dragon Tattoo (2011) 4.0/4 3.0/4
48. Tangled (2010) 4.0/4 3.1/4
49. Separation, A ( Jodaeiye Nader az Simin ) 4.0/4 3.2/4
50. Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) 4.0/4 3.2/4
51. Brokeback Mountain 4.0/4 2.9/4
52. The Full Monty 4.0/4 2.8/4
53. The Little Mermaid (1989) 4.0/4 3.0/4
54. Catch Me if You Can 4.0/4 3.1/4
55. The Reader 4.0/4 2.9/4
56. Cloud Atlas 4.0/4 2.9/4
57. The Music Man 4.0/4 3.0/4
58. All About My Mother ( Todo sobre mi madre ) 4.0/4 3.1/4
59. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
60. The Big Lebowski 4.0/4 3.1/4
61. Jiro Dreams of Sushi 4.0/4 3.2/4
62. Winter's Bone 4.0/4 2.9/4
63. Shrek 2 4.0/4 2.8/4
64. The Prestige (2006) 4.0/4 3.1/4
65. Lost in Translation 4.0/4 2.9/4
66. Rango (2011) 4.0/4 2.8/4
67. A Single Man 4.0/4 2.9/4
68. We Need to Talk About Kevin 4.0/4 3.0/4
69. Up (2009) 4.0/4 3.3/4
70. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 4.0/4 3.1/4
71. Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills 4.0/4 3.1/4
72. Jackie Brown 4.0/4 2.9/4
73. Milk 4.0/4 3.0/4
74. Good Will Hunting 4.0/4 3.2/4
75. vie en rose, La ( môme, La ) 4.0/4 2.9/4
76. Orphanage, The ( orfanato, El ) 4.0/4 2.9/4
77. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 4.0/4 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name