2012 Films: Best-Worst by MikePA

2012 Films: Best-Worst

# Movie Title Rating Overall Add
1. Moonrise Kingdom 4.0/4 3.2/4
2. The Perks of Being a Wallflower 4.0/4 3.2/4
3. Silver Linings Playbook 3.5/4 3.1/4
4. Django Unchained 3.5/4 3.3/4
5. Argo 3.5/4 3.1/4
6. The Master (2012) 3.5/4 3.0/4
7. Life of Pi 3.5/4 3.1/4
8. Skyfall 3.5/4 3.1/4
9. The Cabin in the Woods 3.5/4 2.9/4
10. The Avengers (2012) 3.5/4 3.3/4
11. Bernie (2012) 3.5/4 2.8/4
12. The Dark Knight Rises 3.5/4 3.3/4
13. Compliance 3.5/4 2.9/4
14. Seven Psychopaths 3.5/4 2.9/4
15. Wreck-It Ralph 3.5/4 3.1/4
16. Zero Dark Thirty 3.5/4 3.1/4
17. Chronicle (2012) 3.5/4 2.7/4
18. Looper 3.0/4 2.9/4
19. End of Watch 3.0/4 3.1/4
20. Ted 3.0/4 2.8/4
21. The Hobbit: An Unexpected Journey 3.0/4 3.0/4
22. The Grey 3.0/4 2.7/4
23. Goon 3.0/4 2.6/4
24. Lincoln 3.0/4 3.0/4
25. Premium Rush 3.0/4 2.7/4
26. 21 Jump Street 3.0/4 2.9/4
27. Sinister 3.0/4 2.8/4
28. The Amazing Spider-Man 3.0/4 2.8/4
29. ParaNorman 3.0/4 2.9/4
30. Raid: Redemption, The ( Serbuan maut ) 3.0/4 3.0/4
31. Snow White and the Huntsman 3.0/4 2.6/4
32. Madagascar 3: Europe's Most Wanted 3.0/4 2.8/4
33. Frankenweenie (2012) 3.0/4 2.9/4
34. The Pact (2012) 3.0/4 2.4/4
35. Holy Motors 2.5/4 3.0/4
36. Flight (2012) 2.5/4 2.9/4
37. The Innkeepers 2.5/4 2.4/4
38. The Hunger Games 2.5/4 2.9/4
39. Killer Joe 2.5/4 2.7/4
40. Take This Waltz 2.5/4 2.2/4
41. Prometheus (2012) 2.5/4 2.8/4
42. Brave (2012) 2.5/4 2.9/4
43. Man on a Ledge 2.5/4 2.7/4
44. Total Recall (2012) 2.0/4 2.4/4
45. This is 40 2.0/4 2.4/4
46. ATM (2012) 2.0/4 1.8/4
47. Wrath of the Titans 2.0/4 2.4/4
48. Seeking a Friend for the End of the World 2.0/4 2.6/4
49. Dredd (2012) 2.0/4 2.7/4
50. The Three Stooges 2.0/4 2.2/4
51. Les Misérables (2012) 2.0/4 3.0/4
52. The Woman in Black (2012) 2.0/4 2.6/4
53. Dark Shadows 2.0/4 2.4/4
54. Paranormal Activity 4 1.5/4 1.8/4
55. A Thousand Words 1.5/4 2.0/4
56. John Carter 1.5/4 2.6/4
57. V/H/S 1.0/4 2.3/4
58. Battleship 1.0/4 2.3/4
59. The Devil Inside 1.0/4 2.0/4
60. Red Tails 1.0/4 2.4/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name