Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Apocalypto | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | 300 | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Flight of the Phoenix (2004) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 4. | Avatar | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | The Book of Eli | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Clash of the Titans (2010) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 7. | National Lampoon's Christmas Vacation | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 8. | The Matrix | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Alien | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | District 9 | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Moon | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Independence Day (1996) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | I Am Legend | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | The War of the Worlds (2005) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 15. | No Country for Old Men | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 16. | Fargo (1996) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 17. | Cape Fear (1991) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Devil's Advocate (1997) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 19. | Blade (1998) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 20. | 1408 | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 21. | Salt (2010) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 22. | Shooter (2007) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 23. | The Fourth Kind | 3.5/4 | 2.2/4 | |
| 24. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 25. | Braveheart (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 26. | Gladiator (2000) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 27. | Stand by Me | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 28. | Inglourious Basterds (2009) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 29. | Man on Fire (2004) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 30. | Cast Away (2000) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 31. | King Kong (2005) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 32. | Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 33. | Patton | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 34. | The World's Fastest Indian | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 35. | Invincible (2006) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 36. | A River Runs Through It | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 37. | Young Frankenstein | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 38. | The Big Lebowski | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 39. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 40. | Ocean's Eleven (2001) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 41. | Ratatouille | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 42. | Meet the Parents | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 43. | When Harry Met Sally... | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 44. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 45. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 46. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 47. | Kill Bill: Volume 1 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 48. | Michael Jackson's This is It | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 49. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 50. | American History X | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 51. | There Will Be Blood | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 52. | The Blind Side | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 53. | Misery | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 54. | A Beautiful Mind | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 55. | The Hurt Locker | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 56. | Titanic (1997) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 57. | The Legend of Bagger Vance | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 58. | Lara Croft: Tomb Raider | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 59. | Urban Cowboy | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 60. | Fried Green Tomatoes | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 61. | Steel Magnolias | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 62. | Cold Mountain | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 63. | Bandits (2001) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 64. | Black Swan (2010) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 65. | Red Riding Hood | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 66. | Tangled (2010) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 67. | Limitless | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 68. | Pitch Black | N/A | 2.8/4 |



