Top Thriller Movie List by War-Machine

Top Thriller

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Usual Suspects N/A 3.3/4
2. Se7en 4.0/4 3.3/4
3. The Prestige (2006) 4.0/4 3.1/4
4. No Country for Old Men 4.0/4 3.2/4
5. The Bourne Ultimatum 3.5/4 3.2/4
6. Scarface (1983) 4.0/4 3.2/4
7. Primal Fear 3.5/4 3.1/4
8. American Psycho 4.0/4 3.0/4
9. Moon 4.0/4 3.1/4
10. The Girl with the Dragon Tattoo (2011) 4.0/4 3.0/4
11. Law Abiding Citizen 4.0/4 2.8/4
12. Run Lola Run ( Lola rennt ) 4.0/4 2.9/4
13. Limitless 4.0/4 2.8/4
14. Girl Who Played with Fire, The ( Flickan som lekte med elden ) 4.0/4 3.0/4
15. Fatal Attraction 3.5/4 2.8/4
16. Girl Who Kicked the Hornet's Nest, The ( Luftslottet som sprängdes ) 3.5/4 2.9/4
17. The Accused (1988) 4.0/4 3.0/4
18. Disturbia 3.5/4 2.7/4
19. Blade (1998) 4.0/4 2.8/4
20. Salt (2010) 3.5/4 2.7/4
21. Red Dragon (2002) 3.5/4 2.7/4
22. Natural Born Killers 4.0/4 2.8/4
23. Safe House (2012) 3.5/4 2.7/4
24. 30 Days of Night 3.5/4 2.6/4
25. Police Story 2 ( Ging chaat goo si juk jaap ) 3.0/4 2.8/4
26. Thai Warrior, The ( Ong-Bak ) 4.0/4 2.8/4
27. High Tension ( Haute tension ) 3.5/4 2.8/4
28. The Firm (1993) 3.5/4 2.7/4
29. Final Destination (2000) 3.5/4 2.6/4
30. Unknown (2011) 3.5/4 2.6/4
31. Contraband (2012) 4.0/4 2.7/4
32. Case 39 3.5/4 2.6/4
33. Man on a Ledge 4.0/4 2.7/4
34. Kalifornia 3.5/4 2.7/4
35. The Recruit 3.5/4 2.6/4
36. Killer Elite (2011) 3.0/4 2.7/4
37. U.S. Marshals 3.0/4 2.6/4
38. Blade II 4.0/4 2.6/4
39. In Time 3.5/4 2.6/4
40. Wrong Turn (2003) 3.5/4 2.6/4
41. The X Files: Fight the Future 3.0/4 2.6/4
42. Fear (1996) 3.5/4 2.6/4
43. Double Jeopardy 3.5/4 2.5/4
44. Joy Ride (2001) 4.0/4 2.6/4
45. Spy Game 3.5/4 2.6/4
46. Final Destination 2 3.5/4 2.5/4
47. Saw II 4.0/4 2.5/4
48. Final Destination 5 3.5/4 2.6/4
49. Blitz (2011) 2.5/4 2.6/4
50. The Expendables 2 4.0/4 2.6/4
51. Scream 4 4.0/4 2.6/4
52. The Experiment (2010) 3.5/4 2.6/4
53. Escape Plan 3.5/4 2.6/4
54. Devil 3.5/4 2.5/4
55. The Village (2004) 3.5/4 2.4/4
56. The Number 23 3.5/4 2.4/4
57. Locke 4.0/4 2.9/4
58. Knowing 3.5/4 2.4/4
59. Armored 3.5/4 2.5/4
60. In Hell 4.0/4 2.6/4
61. Rumble in the Bronx ( Hung fan kui ) 4.0/4 2.6/4
62. Vacancy 4.0/4 2.4/4
63. Swordfish 4.0/4 2.4/4
64. Buried 4.0/4 2.5/4
65. Red Hill 4.0/4 2.6/4
66. The Jackal (1997) 3.5/4 2.4/4
67. Gothika 3.0/4 2.4/4
68. The Lazarus Project 4.0/4 2.9/4
69. Mindhunters 3.5/4 2.4/4
70. Single White Female 3.5/4 2.4/4
71. Killing Them Softly 3.5/4 2.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name