Top Movie List by Lisa

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. 30 Days of Night 4.0/4 2.6/4
2. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
3. Children of Men 4.0/4 3.1/4
4. Running With Scissors 4.0/4 2.3/4
5. Blue Velvet 4.0/4 3.0/4
6. Born on the Fourth of July 4.0/4 2.8/4
7. Night of the Demons (1988) 4.0/4 2.3/4
8. The Notebook (2004) 4.0/4 3.0/4
9. Titanic (1997) 4.0/4 3.0/4
10. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
11. American Beauty 4.0/4 3.1/4
12. The Sixth Sense 4.0/4 3.2/4
13. Up (2009) 4.0/4 3.3/4
14. Memoirs of a Geisha 4.0/4 2.8/4
15. Dawn of the Dead (1979) 4.0/4 3.1/4
16. Life of Pi 4.0/4 3.1/4
17. Slumdog Millionaire 4.0/4 3.1/4
18. Black Swan (2010) 4.0/4 3.0/4
19. The Social Network 4.0/4 3.1/4
20. Walk the Line 4.0/4 3.1/4
21. Ray 4.0/4 3.0/4
22. Sling Blade 4.0/4 3.1/4
23. The Lost Boys 4.0/4 2.9/4
24. Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) 4.0/4 3.1/4
25. From Dusk Till Dawn 4.0/4 2.8/4
26. The Book of Eli 4.0/4 2.8/4
27. Cast Away (2000) N/A 3.0/4
28. Dragonfly (2002) 4.0/4 2.1/4
29. The Evil Dead (1983) 4.0/4 3.0/4
30. Zombieland 4.0/4 3.0/4
31. Hellraiser (1987) 4.0/4 2.8/4
32. Friday the 13th (1980) 4.0/4 2.8/4
33. Frailty 4.0/4 2.9/4
34. The Cabin in the Woods 4.0/4 2.9/4
35. Nosferatu the Vampyre ( Nosferatu: Phantom der Nacht ) 4.0/4 3.0/4
36. Last House on the Left (1972) 4.0/4 2.8/4
37. The Forsaken (2001) N/A 2.1/4
38. The Amityville Horror (1979) 4.0/4 2.7/4
39. May 4.0/4 2.9/4
40. Stir of Echoes 4.0/4 2.7/4
41. Warm Bodies 4.0/4 2.8/4
42. In the Mouth of Madness 4.0/4 2.8/4
43. The Last House on the Left (2009) 4.0/4 2.7/4
44. Pet Sematary (1989) 4.0/4 2.6/4
45. The Hills Have Eyes (2006) 4.0/4 2.6/4
46. Fallen (1998) 4.0/4 2.7/4
47. The Texas Chainsaw Massacre (2003) 4.0/4 2.5/4
48. The Howling (1981) 4.0/4 2.6/4
49. House of 1,000 Corpses 4.0/4 2.5/4
50. The Funhouse 4.0/4 2.6/4
51. The Strangers (2008) 4.0/4 2.5/4
52. The Collector (2009) 4.0/4 2.5/4
53. Cabin Fever (2003) 4.0/4 2.5/4
54. Hellraiser II: Hellbound 4.0/4 2.5/4
55. Pumpkinhead 4.0/4 2.5/4
56. Friday the 13th Part 2 4.0/4 2.5/4
57. Clownhouse 4.0/4 2.8/4
58. Motel Hell 4.0/4 2.6/4
59. Thir13en Ghosts 4.0/4 2.3/4
60. Buffalo '66 4.0/4 2.9/4
61. Play Misty for Me 3.5/4 2.9/4
62. Night of the Comet 4.0/4 2.6/4
63. The Game (1997) 4.0/4 3.0/4
64. The Crying Game 4.0/4 2.8/4
65. The Road (2009) 4.0/4 2.8/4
66. They Live 4.0/4 2.9/4
67. Flatliners (1990) 4.0/4 2.7/4
68. Strange Days 4.0/4 2.7/4
69. Fear (1996) 4.0/4 2.6/4
70. Unfaithful (2002) 4.0/4 2.6/4
71. One Hour Photo 4.0/4 2.6/4
72. Devil 4.0/4 2.5/4
73. Bound 4.0/4 2.7/4
74. A.I. Artificial Intelligence 4.0/4 2.7/4
75. Night at the Golden Eagle 4.0/4 2.2/4
76. Houseguest 3.5/4 2.3/4
77. Training Day 4.0/4 3.0/4
78. Point of No Return 4.0/4 2.6/4
79. Rise of the Planet of the Apes 4.0/4 3.0/4
80. Hellboy (2004) 3.5/4 2.7/4
81. True Romance N/A 3.1/4
82. Nobody's Baby (2001) N/A 2.3/4
83. Sid and Nancy N/A 2.9/4
84. The Poseidon Adventure 4.0/4 2.9/4
85. Dogfight N/A 2.8/4
86. The Lords of Dogtown 4.0/4 2.7/4
87. Cheech and Chong's Up in Smoke N/A 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name