Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Se7en | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Rear Window | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The Sixth Sense | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | The Prestige (2006) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | The Game (1997) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | I Am Legend | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Men of Honor | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | The Crying Game | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | The Bank Job | N/A | 2.8/4 | |
| 13. | Professional, The ( Léon ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 15. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Lord of the Rings: The Two Towers | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 17. | Braveheart (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 18. | Avatar | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Butch Cassidy and the Sundance Kid | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 20. | Cast Away (2000) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 21. | The Book of Eli | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 22. | Ice Age | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 23. | The Emperor's New Groove | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 24. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 25. | A Beautiful Mind | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 26. | Catch Me if You Can | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 27. | The Pursuit of Happyness | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 28. | Girl, Interrupted | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 29. | The Last Emperor | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 30. | Erin Brockovich | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 31. | Jesus of Nazareth | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 32. | Road to Perdition | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 33. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 34. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 35. | The Green Mile | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 36. | Gone with the Wind | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 37. | Million Dollar Baby (2004) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 38. | The Departed | N/A | 3.3/4 | |
| 39. | All About Eve | N/A | 3.3/4 | |
| 40. | Rain Man | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 41. | The Pianist | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 42. | Roots (1977) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 43. | Labyrinth (1986) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 44. | Underworld (2003) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 45. | X-Men Origins: Wolverine | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 46. | Underworld: Evolution | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 47. | Constantine | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 48. | What Dreams May Come | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 49. | Meet Joe Black | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 50. | Misery | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 51. | Saw | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 52. | Prometheus (2012) | N/A | 2.8/4 | |
| 53. | Pitch Black | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 54. | Jesus Christ Superstar | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 55. | The Notebook (2004) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 56. | Titanic (1997) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 57. | Dirty Dancing | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 58. | Seabiscuit | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 59. | Radio | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 60. | The Last Samurai | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 61. | Dances with Wolves | 4.0/4 | 3.1/4 |



