Movies from 2012 I've seen
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Moonrise Kingdom | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Madagascar 3: Europe's Most Wanted | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 3. | 21 Jump Street | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | ParaNorman | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Dr. Seuss' The Lorax | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 6. | The Hunger Games | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Prometheus (2012) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | The Cabin in the Woods | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | The Avengers (2012) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Looper | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Rock of Ages | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 12. | Abraham Lincoln: Vampire Hunter | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 13. | The Dictator | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 14. | Frankenweenie (2012) | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Wreck-It Ralph | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | The Amazing Spider-Man | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Hotel Transylvania | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 18. | The Campaign | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 19. | Safety Not Guaranteed | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Klown ( Klovn: The Movie ) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 21. | Ted | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 22. | The Dark Knight Rises | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 23. | Pitch Perfect | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 24. | Bernie (2012) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 25. | Lawless (2012) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 26. | Savages (2012) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 27. | Rise of the Guardians | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 28. | The Grey | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 29. | The Queen of Versailles | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 30. | Silver Linings Playbook | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 31. | One for the Money | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 32. | Dredd (2012) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 33. | Jeff, Who Lives at Home | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 34. | Compliance | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 35. | Zero Dark Thirty | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 36. | End of Watch | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 37. | Seven Psychopaths | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 38. | Premium Rush | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 39. | Skyfall | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 40. | Beasts of the Southern Wild | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 41. | The Perks of Being a Wallflower | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 42. | Life of Pi | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 43. | Holy Motors | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 44. | Argo | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 45. | Flight (2012) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 46. | Les Misérables (2012) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 47. | Brave (2012) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 48. | Django Unchained | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 49. | Room 237 | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 50. | Searching for Sugar Man | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 51. | The Master (2012) | 3.0/4 | 3.0/4 |



