Best Movies by Fizzybubblespop

Best Movies

# Movie Title Rating Overall Add
1. Orphanage, The ( orfanato, El ) 4.0/4 2.9/4
2. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 4.0/4 3.1/4
3. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.5/4 3.2/4
4. Boy A 3.5/4 2.8/4
5. May 3.5/4 2.9/4
6. Ondine 3.5/4 2.6/4
7. The Woodsman 3.5/4 2.7/4
8. Hansel & Gretel ( Henjel gwa Geuretel ) N/A 2.8/4
9. Exit Through the Gift Shop 3.5/4 3.0/4
10. Son of Rambow 4.0/4 2.8/4
11. Phoebe in Wonderland 3.5/4 2.8/4
12. Children of Invention 3.5/4 2.6/4
13. Cowboys and Angels 3.0/4 2.8/4
14. Delicatessen 3.5/4 2.9/4
15. (500) Days of Summer 3.5/4 3.0/4
16. The Shawshank Redemption 3.5/4 3.5/4
17. Dead Poets' Society 3.5/4 3.1/4
18. Holes (2003) 3.5/4 2.7/4
19. Fried Green Tomatoes 4.0/4 3.0/4
20. A Christmas Story (1983) 3.5/4 3.1/4
21. An Education 3.5/4 2.9/4
22. Rocket Science 3.5/4 2.8/4
23. Penelope (2008) 3.5/4 2.7/4
24. Everything is Illuminated 4.0/4 2.8/4
25. Memoirs of a Geisha 3.5/4 2.8/4
26. Lovely, Still 3.5/4 2.3/4
27. Very Long Engagement, A ( long dimanche de fiançailles, Un ) 3.5/4 2.9/4
28. Happythankyoumoreplease 3.5/4 2.4/4
29. Shaun of the Dead N/A 3.1/4
30. The Others (2001) N/A 2.8/4
31. Tale of Two Sisters, A ( Janghwa, Hongryeon ) N/A 3.0/4
32. The Haunting (1963) N/A 3.0/4
33. Ju-On: The Grudge N/A 2.8/4
34. The Blair Witch Project N/A 2.3/4
35. Strangers (2008) N/A 2.2/4
36. The Skeleton Key N/A 2.5/4
37. The House of the Devil (2009) N/A 2.7/4
38. Slumdog Millionaire N/A 3.1/4
39. The King's Speech N/A 3.2/4
40. The Pianist N/A 3.2/4
41. Edward Scissorhands N/A 3.1/4
42. Big Fish (2003) N/A 3.0/4
43. A Beautiful Mind N/A 3.1/4
44. Wait Until Dark N/A 3.0/4
45. Freaks (1932) N/A 3.1/4
46. Finding Neverland N/A 2.9/4
47. Milk N/A 3.0/4
48. The Queen (2006) N/A 2.9/4
49. Heathers N/A 2.9/4
50. Gattaca N/A 2.9/4
51. Arsenic and Old Lace N/A 3.1/4
52. Frailty N/A 2.9/4
53. The Butterfly Effect (2004) N/A 2.7/4
54. The Village (2004) N/A 2.4/4
55. Eternal Sunshine of the Spotless Mind N/A 3.1/4
56. Never Let Me Go (2010) N/A 2.9/4
57. Vanilla Sky N/A 2.4/4
58. Illusionist, The ( illusionniste, L' ) N/A 3.1/4
59. Somers Town N/A 2.8/4
60. Winter in Wartime ( Oorlogswinter ) N/A 2.6/4
61. Win Win N/A 2.8/4
62. Run Fatboy Run N/A 2.3/4
63. Hot Fuzz N/A 3.0/4
64. V for Vendetta N/A 3.0/4
65. Dare (2009) 3.5/4 2.1/4
66. Kisses N/A 2.0/4
67. Micmacs ( Micmacs à tire-larigot ) N/A 2.5/4
68. Life, Above All N/A 2.1/4
69. Submarine (2011) N/A 2.8/4
70. Sleeping Beauty (2011) N/A 2.1/4
71. District 9 N/A 3.0/4
72. The Last King of Scotland N/A 3.0/4
73. Howl (2010) N/A 2.5/4
74. Black Swan (2010) N/A 3.0/4
75. Made in Dagenham N/A 2.8/4
76. The Kids Are All Right 2.5/4 2.7/4
77. White Ribbon, The ( weiße Band, Das ) N/A 2.8/4
78. Coco Before Chanel ( Coco avant Chanel ) N/A 2.4/4
79. Adam (2009) N/A 2.3/4
80. Sunshine Cleaning 3.0/4 2.8/4
81. Persepolis N/A 3.0/4
82. Caramel ( Sukkar banat ) N/A 2.6/4
83. Wristcutters: A Love Story N/A 2.7/4
84. Atonement (2007) N/A 2.9/4
85. The TV Set N/A 2.4/4
86. Waitress (2007) N/A 2.7/4
87. Starter for 10 N/A 2.4/4
88. Driving Lessons 3.0/4 2.6/4
89. The Young Victoria N/A 2.8/4
90. Midnight in Paris (2011) N/A 3.0/4
91. Beginners N/A 2.9/4
92. The Perfect Host N/A 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name