Top Movie List by Josh C

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Gattaca 4.0/4 2.9/4
2. Gangs of New York (2002) 4.0/4 3.0/4
3. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
4. The Godfather 4.0/4 3.5/4
5. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
6. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
7. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
8. The Matrix 4.0/4 3.2/4
9. The Usual Suspects 4.0/4 3.3/4
10. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
11. Avatar 4.0/4 3.0/4
12. The Exorcist (1973) 4.0/4 3.1/4
13. Willy Wonka & the Chocolate Factory 4.0/4 3.1/4
14. Event Horizon 3.5/4 2.7/4
15. Memento 4.0/4 3.2/4
16. Alien 4.0/4 3.3/4
17. The Goonies 4.0/4 3.1/4
18. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
19. Tombstone 3.5/4 3.1/4
20. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
21. Gone with the Wind 4.0/4 3.2/4
22. The Abyss 4.0/4 2.9/4
23. The Princess Bride 4.0/4 3.2/4
24. Enemy at the Gates 4.0/4 2.8/4
25. Jaws 4.0/4 3.2/4
26. Ferris Bueller's Day Off 4.0/4 3.1/4
27. Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 3.5/4 2.5/4
28. Brotherhood of the Wolf ( pacte des loups, Le ) 4.0/4 2.7/4
29. Dark City (1998) 3.5/4 3.0/4
30. Edward Scissorhands 4.0/4 3.1/4
31. The Silence of the Lambs 3.5/4 3.4/4
32. Lock, Stock and Two Smoking Barrels 3.5/4 3.1/4
33. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
34. The Perfect Storm 4.0/4 2.6/4
35. The Rules of Attraction 4.0/4 2.4/4
36. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 4.0/4 3.2/4
37. Batman Begins 4.0/4 3.1/4
38. Fight Club 4.0/4 3.3/4
39. American Psycho 3.0/4 3.0/4
40. Flatliners (1990) 3.5/4 2.7/4
41. Children of Men 4.0/4 3.1/4
42. The Nightmare Before Christmas 4.0/4 3.1/4
43. Ice Age 4.0/4 2.9/4
44. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
45. Blow 4.0/4 2.9/4
46. Aliens 4.0/4 3.3/4
47. Equilibrium 3.5/4 2.8/4
48. Terminator 2: Judgement Day 3.0/4 3.2/4
49. The Golden Compass 4.0/4 2.3/4
50. Planet of the Apes (1968) 4.0/4 3.1/4
51. The Ten Commandments (1956) 4.0/4 3.1/4

Recent Comments

James_Spzilman
James_Spzilman
Movie Star

James_Spzilman - wrote on 10/01/07 at 02:13 PM CT

Top Movie List comment

Love the list, and it's interesting to see Gattaca at #1. great film.

Sandy Toksvik
Sandy Toksvik
Movie Star

Sandy Toksvik - wrote on 09/19/07 at 12:44 AM CT

Top Movie List comment

While I'm all for bringing out the kid in you, why put Ice Age on your list? There are several CGI films that are better, the Toy Stories, Finding Nemo, the Incredibles etc. It's pretty similar to The Land Before Time too, which is better.

Alex
Alex
Movie God

Alex - wrote on 06/28/07 at 01:57 PM CT

Top Movie List comment

I think it is funny that a movie that you love does not appear on your top movie list...Odd..

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name