Top Movie List by Mahi

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 4.0/4 3.2/4
2. The Green Mile 4.0/4 3.3/4
3. The Pianist 4.0/4 3.2/4
4. Se7en 3.5/4 3.3/4
5. Schindler's List 3.5/4 3.4/4
6. Fight Club 4.0/4 3.3/4
7. American Beauty 4.0/4 3.1/4
8. Inception 4.0/4 3.3/4
9. American History X 4.0/4 3.2/4
10. Requiem for a Dream 4.0/4 3.1/4
11. The Usual Suspects 3.0/4 3.3/4
12. The Shawshank Redemption 3.5/4 3.5/4
13. The Dark Knight N/A 3.4/4
14. Pulp Fiction N/A 3.4/4
15. Forrest Gump N/A 3.3/4
16. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring N/A 3.3/4
17. The Matrix N/A 3.2/4
18. The Silence of the Lambs N/A 3.4/4
19. Braveheart (1995) 3.5/4 3.2/4
20. The Departed 2.5/4 3.3/4
21. The Lion King (1994) N/A 3.3/4
22. The Shining (1980) 3.5/4 3.3/4
23. Toy Story N/A 3.3/4
24. Psycho (1960) N/A 3.3/4
25. Memento 3.5/4 3.2/4
26. The Dark Knight Rises N/A 3.2/4
27. Batman Begins N/A 3.1/4
28. The Sixth Sense 3.5/4 3.2/4
29. Finding Nemo 3.5/4 3.2/4
30. The Avengers (2012) N/A 3.3/4
31. Up (2009) N/A 3.3/4
32. Wall-E N/A 3.2/4
33. Avatar 2.5/4 3.0/4
34. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl N/A 3.1/4
35. The Bourne Ultimatum N/A 3.2/4
36. Iron Man (2008) N/A 3.1/4
37. The Bourne Identity (2002) N/A 3.1/4
38. A Clockwork Orange 1.0/4 3.1/4
39. Gone with the Wind N/A 3.2/4
40. The Breakfast Club N/A 3.2/4
41. Stand by Me 4.0/4 3.2/4
42. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 3.0/4 3.1/4
43. Edward Scissorhands 3.0/4 3.1/4
44. Donnie Darko 1.0/4 3.0/4
45. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 4.0/4 3.2/4
46. Shaun of the Dead N/A 3.1/4
47. How to Train Your Dragon (2010) N/A 3.2/4
48. The Prestige (2006) 3.0/4 3.1/4
49. V for Vendetta 3.0/4 3.0/4
50. Monsters, Inc. 3.5/4 3.2/4
51. Beauty and the Beast (1991) N/A 3.2/4
52. The Exorcist (1973) N/A 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name