Top Movie List by Hush

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Sin City 4.0/4 3.0/4
2. The Great Escape 4.0/4 3.3/4
3. Grindhouse 4.0/4 2.8/4
4. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
5. Better Tomorrow II, A ( Ying hung boon sik II ) 4.0/4 2.8/4
6. Better Tomorrow, A ( Ying hung boon sik ) 3.5/4 2.9/4
7. Jaws 4.0/4 3.2/4
8. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
9. Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) 4.0/4 3.0/4
10. Die Hard 4.0/4 3.3/4
11. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
12. Casablanca 4.0/4 3.3/4
13. Hard Boiled ( Lat sau san taam ) 4.0/4 2.9/4
14. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
15. Clerks 4.0/4 3.0/4
16. Caddyshack 4.0/4 3.0/4
17. Hamlet (1996) 4.0/4 3.0/4
18. Dr. No 4.0/4 2.8/4
19. V for Vendetta 4.0/4 3.0/4
20. Highlander 4.0/4 2.8/4
21. The Blues Brothers 3.5/4 3.1/4
22. Swimming with Sharks 4.0/4 2.7/4
23. Fight Club 4.0/4 3.3/4
24. Evil Dead 2 4.0/4 3.1/4
25. Cannibal! The Musical ( Alferd Packer: The Musical ) 4.0/4 2.5/4
26. The Gold Rush 4.0/4 3.3/4
27. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
28. Modern Times 4.0/4 3.3/4
29. Strange Brew N/A 2.6/4
30. Donovan's Reef 4.0/4 2.5/4
31. Shaun of the Dead 4.0/4 3.1/4
32. The Big Lebowski 3.5/4 3.1/4
33. Inglourious Basterds (2009) 4.0/4 3.2/4
34. Romeo + Juliet (1996) 4.0/4 2.7/4
35. Gung Ho (1986) 3.5/4 2.3/4
36. Army of Darkness 4.0/4 3.0/4
37. Young Frankenstein 4.0/4 3.2/4
38. Bubba Ho-Tep 4.0/4 2.8/4
39. The Matrix 3.5/4 3.2/4
40. Sgt. Kabukiman N.Y.P.D. N/A 2.2/4
41. Chinatown 4.0/4 3.2/4
42. X-Men 3.0/4 2.9/4
43. Full Metal Jacket 3.0/4 3.2/4
44. Stripes 4.0/4 2.9/4
45. White Heat 4.0/4 3.0/4
46. The Hunt for Red October 4.0/4 2.9/4
47. City Lights 4.0/4 3.3/4
48. Tombstone 4.0/4 3.1/4
49. Johnny Was 3.5/4 2.8/4
50. It Happened One Night 4.0/4 3.2/4
51. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) 3.5/4 3.3/4
52. Iron Man (2008) 3.0/4 3.1/4
53. Midnight Meat Train 3.0/4 2.5/4
54. Tommy (1975) N/A 2.5/4
55. Ninja Scroll ( Jûbei ninpûchô ) 4.0/4 2.9/4
56. The Crow (1994) 4.0/4 3.0/4
57. Hot Fuzz 4.0/4 3.0/4
58. State of Grace 3.5/4 3.0/4
59. Gotcha! 3.0/4 2.4/4
60. Grosse Point Blank 3.0/4 2.8/4
61. True Romance 3.5/4 3.1/4
62. Empire of the Sun 3.5/4 3.0/4
63. 3:10 to Yuma (2007) 3.5/4 3.0/4
64. Darby O'Gill and the Little People 4.0/4 2.6/4
65. Edward Scissorhands 3.5/4 3.1/4
66. The Dark Knight 3.5/4 3.4/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name