Movies I Own by Steph

Movies I Own

# Movie Title Rating Overall Add
1. Water for Elephants 4.0/4 2.7/4
2. Twilight (2008) 4.0/4 2.2/4
3. The Twilight Saga: New Moon 4.0/4 2.2/4
4. Shaun of the Dead 4.0/4 3.1/4
5. Hot Fuzz 4.0/4 3.0/4
6. Four Christmases 4.0/4 2.3/4
7. National Lampoon's Christmas Vacation 3.0/4 2.9/4
8. Hancock 4.0/4 2.6/4
9. Red Riding Hood 3.0/4 2.4/4
10. Stardust (2007) 4.0/4 2.9/4
11. I Know What You Did Last Summer (1997) 2.5/4 2.2/4
12. I Still Know What You Did Last Summer 2.5/4 1.5/4
13. The Virgin Suicides 2.5/4 2.8/4
14. Taken (2009) 4.0/4 3.0/4
15. Legally Blonde 3.0/4 2.4/4
16. Legally Blonde 2: Red, White & Blonde 2.0/4 1.9/4
17. The Break Up (2006) 4.0/4 2.3/4
18. Battleship 4.0/4 2.3/4
19. Total Recall (1990) 2.5/4 2.9/4
20. The Inbetweeners Movie 4.0/4 2.7/4
21. Superbad 4.0/4 2.9/4
22. Mean Machine 3.0/4 2.6/4
23. The Football Factory 4.0/4 2.6/4
24. Severance 4.0/4 2.5/4
25. The Hangover Part II 4.0/4 2.4/4
26. Get Him to the Greek 4.0/4 2.7/4
27. Hot Tub Time Machine 4.0/4 2.6/4
28. Dinner for Schmucks 2.5/4 2.3/4
29. Boys and Girls 2.0/4 1.8/4
30. He's Just Not That Into You 3.0/4 2.4/4
31. The 40 Year-Old Virgin 4.0/4 2.9/4
32. Grand Theft Parsons 1.0/4 1.6/4
33. Employee of the Month (2006) 3.0/4 2.2/4
34. Almost Famous 2.5/4 3.1/4
35. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy 4.0/4 2.8/4
36. Romy and Michele's High School Reunion 4.0/4 2.3/4
37. Green Street Hooligans 4.0/4 2.9/4
38. Definitely, Maybe 3.5/4 2.8/4
39. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
40. The Shining (1980) 3.5/4 3.3/4
41. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
42. The Breakfast Club 3.0/4 3.2/4
43. The Pianist 4.0/4 3.2/4
44. The Goonies 3.5/4 3.1/4
45. Halloween (1978) 3.5/4 3.2/4
46. 300 4.0/4 2.9/4
47. In Bruges 4.0/4 3.1/4
48. Role Models 4.0/4 2.9/4
49. RocknRolla 4.0/4 2.7/4
50. Never Back Down 3.0/4 2.5/4
51. The Big Lebowski 2.0/4 3.1/4
52. Old School 4.0/4 2.8/4
53. Friday 4.0/4 3.0/4
54. Sixteen Candles 3.0/4 2.9/4
55. Garden State 2.0/4 2.9/4
56. Scream (1996) 4.0/4 2.8/4
57. The Lost Boys 3.0/4 2.9/4
58. Underworld (2003) 4.0/4 2.8/4
59. Mr. Woodcock 3.0/4 2.0/4
60. The Wedding Date 3.5/4 2.3/4
61. Bronson N/A 2.9/4
62. The Change-Up 4.0/4 2.4/4
63. Going the Distance 4.0/4 2.6/4
64. Waiting... (2005) 3.0/4 2.5/4
65. Napoleon Dynamite 2.5/4 2.6/4
66. I Am Legend 4.0/4 2.8/4
67. Look Who's Talking 3.5/4 2.3/4
68. Bridget Jones's Diary 4.0/4 2.6/4
69. Bridget Jones: The Edge of Reason 3.5/4 2.4/4
70. The Business 4.0/4 2.7/4
71. Guest House Paradiso 4.0/4 2.6/4
72. The League of Gentlemen's Apocalypse 3.0/4 2.8/4
73. Weird Science 3.0/4 2.7/4
74. White Chicks 3.0/4 2.0/4
75. Without a Paddle 3.0/4 2.2/4
76. Ghosts of Girlfriends Past 3.5/4 2.1/4
77. Failure to Launch 3.0/4 2.0/4
78. Hard Candy 3.5/4 2.9/4
79. Cloverfield N/A 2.6/4
80. Fantastic Four (2005) 3.5/4 2.1/4
81. Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer N/A 2.0/4
82. X-Men Origins: Wolverine N/A 2.7/4
83. X-Men N/A 2.9/4
84. The Incredible Hulk N/A 2.7/4
85. The Butterfly Effect (2004) N/A 2.7/4
86. How High 3.0/4 2.2/4
87. Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd 3.0/4 1.3/4
88. Mean Girls (2004) 3.0/4 2.7/4
89. You, Me and Dupree 3.5/4 2.2/4
90. Not Another Teen Movie 3.5/4 2.0/4
91. Down to You 2.5/4 1.9/4
92. In Her Shoes 3.5/4 2.4/4
93. Rise of the Footsoldier 4.0/4 2.5/4
94. Road Trip 4.0/4 2.4/4
95. The Girl Next Door (2004) 2.0/4 2.5/4
96. Walking Tall (2004) 4.0/4 2.3/4
97. National Lampoon's Van Wilder 3.0/4 2.3/4
98. Gothika 3.0/4 2.4/4
99. Boogeyman (2005) 2.0/4 1.4/4
100. The Grudge (2004) 3.0/4 2.2/4
101. The People Under the Stairs 2.0/4 2.6/4
102. Prime 2.5/4 2.4/4
103. Cabin Fever (2003) 2.5/4 2.5/4
104. Haunting in Connecticut, The 3.5/4 2.5/4
105. The Curious Case of Benjamin Button N/A 2.9/4
106. 10,000 B.C. N/A 1.7/4
107. Walk the Line N/A 3.1/4
108. I Now Pronounce You Chuck & Larry 3.5/4 2.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name