Movies of 2012 by Hayley

Movies of 2012

# Movie Title Rating Overall Add
1. A Little Help 1.5/4 2.1/4
2. Moneyball 1.5/4 3.1/4
3. The Beaver 2.5/4 2.5/4
4. Drive (2011) 4.0/4 3.1/4
5. The Ides of March 3.0/4 2.8/4
6. Into the Wild N/A 3.1/4
7. 50/50 3.5/4 3.1/4
8. Sleeping Beauty (2011) 0.5/4 2.1/4
9. X-Men: First Class 3.0/4 3.1/4
10. The Girl with the Dragon Tattoo (2011) 3.0/4 3.0/4
11. The Descendants (2011) 2.5/4 3.0/4
12. Jane Eyre (2011) 2.5/4 2.9/4
13. The Muppets 3.5/4 2.8/4
14. The Matrix 3.0/4 3.2/4
15. Fight Club 3.0/4 3.3/4
16. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 3.5/4 2.4/4
17. Pride and Prejudice (2005) 2.5/4 2.9/4
18. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 3.0/4 2.4/4
19. Pride and Prejudice (1940) 2.0/4 2.5/4
20. Picnic at Hanging Rock 2.0/4 3.0/4
21. Extremely Loud and Incredibly Close 4.0/4 2.6/4
22. My Week with Marilyn 2.5/4 2.7/4
23. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 3.0/4 2.8/4
24. Wuthering Heights (1939) 4.0/4 2.9/4
25. Mad Max 2: The Road Warrior 3.0/4 3.0/4
26. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.5/4 3.3/4
27. Strictly Ballroom 3.0/4 2.7/4
28. Scream 4 2.0/4 2.6/4
29. The Secret Garden (1993) 4.0/4 2.9/4
30. Muriel's Wedding 4.0/4 2.8/4
31. Red Dog 1.5/4 3.0/4
32. The Hunger Games 4.0/4 2.9/4
33. The Proposition (2005) 2.0/4 2.8/4
34. Rabbit-Proof Fence 3.5/4 2.7/4
35. Muppet Treasure Island 2.0/4 2.5/4
36. The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1 2.5/4 2.3/4
37. The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 4.0/4 2.9/4
38. The Best Exotic Marigold Hotel 2.5/4 2.8/4
39. Pokémon: The First Movie 2.5/4 2.1/4
40. Beneath Clouds 4.0/4 3.5/4
41. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.0/4 3.2/4
42. Tinker Tailor Soldier Spy 1.5/4 2.7/4
43. The Avengers (2012) 3.0/4 3.3/4
44. The Hunter (2012) 2.5/4 2.7/4
45. Romeo + Juliet (1996) 4.0/4 2.7/4
46. Trainspotting 3.0/4 3.1/4
47. Moulin Rouge (2001) 4.0/4 2.8/4
48. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.0/4 3.3/4
49. Shame (2011) 3.0/4 3.0/4
50. Men in Black 3 1.5/4 2.7/4
51. Chronicle (2012) 3.0/4 2.7/4
52. Hugo 2.5/4 3.0/4
53. Young Adult 1.5/4 2.5/4
54. 21 Jump Street 3.0/4 2.9/4
55. Cruel Intentions 2.0/4 2.6/4
56. The Boondock Saints 2.5/4 2.9/4
57. The House Bunny 2.0/4 2.4/4
58. Dirty Dancing 3.5/4 2.8/4
59. The Breakfast Club 3.5/4 3.2/4
60. Atonement (2007) 4.0/4 2.9/4
61. Edward Scissorhands 1.5/4 3.1/4
62. Friends with Kids 2.0/4 2.4/4
63. Damsels in Distress 0.5/4 2.6/4
64. W.E. 2.5/4 2.4/4
65. We Need to Talk About Kevin 1.5/4 3.0/4
66. The Last Samurai 2.5/4 2.8/4
67. Ted 2.5/4 2.8/4
68. Lars and the Real Girl 3.0/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name