Top Movie List by kajobe

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Graduate 4.0/4 3.2/4
2. Home Alone 4.0/4 2.9/4
3. Lady and the Tramp (1955) 4.0/4 3.0/4
4. Mary Poppins N/A 3.0/4
5. Philadelphia 4.0/4 3.0/4
6. When Harry Met Sally... 4.0/4 2.9/4
7. The Jungle Book (1967) 4.0/4 2.9/4
8. Boys Don't Cry 4.0/4 2.9/4
9. Inside Man (2006) 4.0/4 2.9/4
10. Cinderella (1950) 4.0/4 2.9/4
11. The Count of Monte Cristo (2002) 4.0/4 2.9/4
12. The Simpsons Movie 3.0/4 2.7/4
13. Sister Act 4.0/4 2.5/4
14. Sister Act 2 N/A 2.1/4
15. The Blind Side 4.0/4 3.0/4
16. Miss Congeniality 4.0/4 2.5/4
17. The Sweetest Thing N/A 2.0/4
18. Clueless N/A 2.7/4
19. Titanic (1997) N/A 3.0/4
20. The Sound of Music 4.0/4 3.1/4
21. The Little Mermaid (1989) 4.0/4 3.0/4
22. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 4.0/4 3.2/4
23. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
24. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
25. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
26. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
27. Memento 4.0/4 3.2/4
28. American History X 4.0/4 3.2/4
29. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
30. Finding Nemo 4.0/4 3.2/4
31. Slumdog Millionaire 4.0/4 3.1/4
32. Gone with the Wind 4.0/4 3.2/4
33. Hot Fuzz 4.0/4 3.0/4
34. Higher Learning N/A 2.6/4
35. Gangs of New York (2002) 4.0/4 3.0/4
36. The Great Debaters 4.0/4 2.9/4
37. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 4.0/4 3.1/4
38. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 4.0/4 3.0/4
39. Harry Potter and the Order of the Phoenix 4.0/4 3.0/4
40. Harry Potter and the Goblet of Fire 3.5/4 3.0/4
41. Harry Potter and the Half-Blood Prince 4.0/4 3.0/4
42. Willy Wonka & the Chocolate Factory 4.0/4 3.1/4
43. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 4.0/4 2.8/4
44. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
45. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
46. The Incredibles 4.0/4 3.1/4
47. Monsters, Inc. 4.0/4 3.2/4
48. Shrek 4.0/4 3.1/4
49. Beauty and the Beast (1991) 4.0/4 3.2/4
50. Ratatouille 4.0/4 3.1/4
51. Aladdin (1992) 4.0/4 3.1/4
52. Shrek 2 4.0/4 2.8/4
53. 101 Dalmatians (1961) 4.0/4 2.9/4
54. The Land Before Time 4.0/4 2.9/4
55. Mulan (1998) 4.0/4 2.9/4
56. The Emperor's New Groove 4.0/4 2.8/4
57. Madagascar 4.0/4 2.7/4
58. Meet the Robinsons 4.0/4 2.8/4
59. The Great Mouse Detective 4.0/4 2.9/4
60. Home Alone 2: Lost in New York 4.0/4 2.4/4
61. Legally Blonde 4.0/4 2.4/4
62. Legally Blonde 2: Red, White & Blonde N/A 1.9/4
63. Date Night N/A 2.6/4
64. True Grit (2010) 4.0/4 3.1/4
65. Something's Gotta Give 4.0/4 2.6/4
66. Bad Boys II 4.0/4 2.5/4
67. Mean Girls (2004) 4.0/4 2.7/4
68. The Manchurian Candidate (2004) 4.0/4 2.7/4
69. 50 First Dates 4.0/4 2.6/4
70. Meet the Fockers 4.0/4 2.5/4
71. Bridget Jones: The Edge of Reason 4.0/4 2.4/4
72. Bridget Jones's Diary 4.0/4 2.6/4
73. Along Came a Spider 4.0/4 2.4/4
74. Save the Last Dance 4.0/4 2.5/4
75. Remember the Titans 4.0/4 3.1/4
76. Meet the Parents 4.0/4 2.7/4
77. Men of Honor 4.0/4 2.8/4
78. Cruel Intentions 4.0/4 2.6/4
79. Analyze This 4.0/4 2.6/4
80. Interview with the Vampire 4.0/4 3.0/4
81. Little Giants (1994) 4.0/4 2.5/4
82. A Few Good Men 4.0/4 3.0/4
83. The Mighty Ducks 4.0/4 2.5/4
84. Death Becomes Her 4.0/4 2.4/4
85. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) N/A 3.2/4
86. Little Fockers 4.0/4 2.3/4
87. My Girl 2 4.0/4 2.3/4
88. My Girl 4.0/4 2.7/4
89. Pretty Woman 4.0/4 2.8/4
90. Back to the Future Part III 4.0/4 2.8/4
91. Ghost (1990) 4.0/4 2.8/4
92. Dead Poets' Society 4.0/4 3.1/4
93. Back to the Future Part II 4.0/4 3.0/4
94. Oliver & Company 4.0/4 2.7/4
95. Anna and the King 4.0/4 2.5/4
96. Mississippi Burning 4.0/4 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name