Top Horror Movie List by Travis

Top Horror

# Movie Title Rating Overall Add
1. Halloween (1978) 4.0/4 3.2/4
2. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
3. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
4. Scream (1996) 3.5/4 2.8/4
5. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 3.5/4 2.9/4
6. The Exorcist (1973) 3.5/4 3.1/4
7. The Ring (2002) 3.0/4 2.7/4
8. Psycho (1960) 3.5/4 3.3/4
9. Alien 3.5/4 3.3/4
10. The Strangers (2008) 3.5/4 2.5/4
11. Us 4.0/4 3.0/4
12. It (2017) 3.5/4 3.0/4
13. The Conjuring 3.5/4 3.1/4
14. Get Out (2017) 3.5/4 3.2/4
15. When a Stranger Calls (1979) 3.0/4 2.5/4
16. Saw 3.5/4 2.9/4
17. Insidious 3.0/4 2.8/4
18. 28 Days Later 3.0/4 3.0/4
19. The Descent (2006) 3.0/4 2.9/4
20. The Thing (1982) 3.0/4 3.2/4
21. Sinister 3.0/4 2.8/4
22. Hush (2016) 3.0/4 2.7/4
23. The Lost Boys 3.0/4 2.9/4
24. Misery 3.0/4 3.1/4
25. It Follows 3.0/4 3.0/4
26. Hereditary 3.0/4 3.0/4
27. Dawn of the Dead (2004) 2.5/4 2.8/4
28. Resident Evil (2002) 3.0/4 2.7/4
29. Stir of Echoes 3.0/4 2.7/4
30. Jacob's Ladder (1990) 2.5/4 2.9/4
31. Friday the 13th (1980) 2.5/4 2.8/4
32. Funny Games (2008) 3.0/4 2.6/4
33. Candyman (1992) 3.5/4 2.5/4
34. A Nightmare on Elm Street (1984) 2.5/4 3.0/4
35. From Dusk Till Dawn 3.0/4 2.8/4
36. The Blair Witch Project 2.5/4 2.3/4
37. The Autopsy of Jane Doe 3.0/4 2.9/4
38. Poltergeist (1982) 2.5/4 3.0/4
39. Don't Breathe 2.5/4 2.8/4
40. The Babadook 2.5/4 3.0/4
41. The Devil's Rejects 2.5/4 2.8/4
42. Midsommar 3.0/4 2.9/4
43. Carrie (1976) 2.5/4 3.0/4
44. Creep (2015) 2.5/4 2.9/4
45. The Amityville Horror (1979) 3.0/4 2.7/4
46. High Tension ( Haute tension ) 2.0/4 2.8/4
47. Case 39 2.5/4 2.6/4
48. Devil 2.5/4 2.5/4
49. 1408 2.5/4 2.6/4
50. Gerald's Game 2.5/4 2.8/4
51. 30 Days of Night 3.0/4 2.6/4
52. Cabin Fever (2003) 2.5/4 2.5/4
53. Hostel 2.0/4 2.3/4
54. Final Destination (2000) 2.0/4 2.6/4
55. Last House on the Left (1972) 2.0/4 2.7/4
56. The People Under the Stairs 2.5/4 2.6/4
57. Pandorum 2.5/4 2.5/4
58. You're Next 2.0/4 2.6/4
59. Vacancy 3.0/4 2.4/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name