Top Movie List by thenoth

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Crow (1994) 4.0/4 3.0/4
2. Frankenstein (1931) 4.0/4 3.2/4
3. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
4. Hour of the Wolf ( Vargtimmen ) 4.0/4 3.0/4
5. A Clockwork Orange 3.5/4 3.1/4
6. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
7. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
8. Monty Python and the Holy Grail 4.0/4 3.2/4
9. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
10. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.5/4 3.3/4
11. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
12. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
13. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
14. The Road (2009) 4.0/4 2.8/4
15. The Boondock Saints 3.5/4 2.9/4
16. Trainspotting 4.0/4 3.1/4
17. Fight Club 4.0/4 3.3/4
18. Sleepy Hollow 4.0/4 2.8/4
19. The Deer Hunter 3.5/4 3.2/4
20. Monty Python's Life of Brian 3.0/4 3.1/4
21. Monty Python's The Meaning of Life 3.0/4 2.9/4
22. Shallow Grave 3.5/4 2.8/4
23. The Nightmare Before Christmas 3.5/4 3.1/4
24. Edward Scissorhands 3.5/4 3.1/4
25. From Hell 3.0/4 2.6/4
26. Eraserhead 3.5/4 2.9/4
27. The Dead Zone (1983) 3.5/4 2.9/4
28. Jacob's Ladder (1990) 3.5/4 2.9/4
29. Session 9 3.5/4 2.6/4
30. Event Horizon 3.5/4 2.7/4
31. Empire of the Sun 3.5/4 3.0/4
32. The Machinist 3.5/4 2.9/4
33. Memento 3.0/4 3.2/4
34. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
35. Insomnia (1998) 3.0/4 2.8/4
36. Se7en 3.5/4 3.3/4
37. Interview with the Vampire 4.0/4 3.0/4
38. Black Death 3.5/4 2.6/4
39. Blade Runner 3.5/4 3.2/4
40. The Lost Boys 4.0/4 2.9/4
41. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
42. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
43. The Silence of the Lambs 3.5/4 3.4/4
44. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
45. The Usual Suspects 3.5/4 3.3/4
46. The Shining (1980) 3.5/4 3.3/4
47. American Beauty 3.5/4 3.1/4
48. The Prophecy (1995) 3.5/4 2.7/4
49. Sauna 4.0/4 2.7/4
50. Masters of Horror - John Carpenter's Cigarette Burns 3.5/4 2.6/4
51. The Exorcist (1973) 3.5/4 3.1/4
52. In the Mouth of Madness 3.5/4 2.8/4
53. The Green Mile 3.5/4 3.3/4
54. Like Minds ( Murderous Intent ) 3.0/4 2.9/4
55. Repo! The Genetic Opera! 3.5/4 2.7/4
56. 28 Days Later 3.5/4 3.0/4
57. The Abominable Dr. Phibes 3.5/4 2.6/4
58. Rosencrantz & Guildenstern Are Dead 3.5/4 2.9/4
59. Seven Psychopaths 3.5/4 2.9/4
60. Shaun of the Dead 3.5/4 3.1/4
61. Dead Ringers (1988) 3.0/4 2.9/4
62. Professional, The ( Léon ) 3.0/4 3.3/4
63. The Prestige (2006) 3.0/4 3.1/4
64. Seventh Seal, The ( Det Sjunde inseglet ) 3.5/4 3.2/4
65. Sunshine (2007) 3.0/4 2.9/4
66. Eastern Promises 3.5/4 3.0/4
67. Primal Fear 3.0/4 3.1/4
68. Henry: Portrait of a Serial Killer 3.0/4 2.9/4
69. The Da Vinci Code 3.0/4 2.4/4
70. Perfume: The Story of a Murderer 3.0/4 2.9/4

Recent Comments

Chris Kavan
Chris Kavan
Movie God

Chris Kavan - wrote on 01/19/14 at 04:59 PM CT

Top Movie List comment

Another great list - though it makes me a bit sad you have the Lord of the Rings films above the Star Wars saga (but then again, I have always been a Star Wars fan). Also nothing wrong with having a bit of the old ultra-violence on the list. Viddy well.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name