Top Movie List by Eisa

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. American History X 3.5/4 3.2/4
2. Catch Me if You Can 4.0/4 3.1/4
3. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
4. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
5. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
6. Hitch 4.0/4 2.5/4
7. Inglorious Bastards ( Quel maledetto treno blindato ) 2.5/4 2.6/4
8. Kick-Ass 3.0/4 3.0/4
9. The King's Speech 3.5/4 3.2/4
10. Megamind 3.5/4 2.9/4
11. The Terminal (2004) 4.0/4 2.7/4
12. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
13. V for Vendetta 3.5/4 3.0/4
14. X-Men: First Class 4.0/4 3.1/4
15. Aladdin (1992) 3.5/4 3.1/4
16. American Pie 3.5/4 2.8/4
17. Batman Begins 4.0/4 3.1/4
18. Dan in Real Life 3.5/4 2.7/4
19. Enemy at the Gates 4.0/4 2.8/4
20. The Hangover 3.5/4 3.0/4
21. Inception 4.0/4 3.3/4
22. The Incredible Hulk 3.0/4 2.7/4
23. Iron Man 2 3.0/4 2.8/4
24. Kill Bill: Volume 1 3.0/4 3.0/4
25. Kill Bill: Volume 2 2.5/4 3.0/4
26. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
27. The Matrix 4.0/4 3.2/4
28. Meet the Parents 3.5/4 2.7/4
29. Men in Black (1997) 3.5/4 2.8/4
30. Men in Black 3 3.5/4 2.7/4
31. Minority Report 3.5/4 2.9/4
32. Rise of the Planet of the Apes 3.5/4 3.0/4
33. Salt (2010) 3.5/4 2.7/4
34. Scarface (1983) 3.0/4 3.2/4
35. The Sixth Sense 4.0/4 3.2/4
36. Source Code 4.0/4 2.9/4
37. Spider-Man 3.0/4 2.9/4
38. The Terminator 3.0/4 3.1/4
39. Titanic (1997) 4.0/4 3.0/4
40. The Village (2004) 3.5/4 2.4/4
41. The Wedding Crashers 3.5/4 2.7/4
42. Troy 3.5/4 2.7/4
43. X-Men Origins: Wolverine 3.5/4 2.7/4
44. The Amazing Spider-Man 3.5/4 2.8/4
45. Angels & Demons 3.5/4 2.6/4
46. The Avengers (2012) 4.0/4 3.3/4
47. Beauty and the Beast (1991) 4.0/4 3.2/4
48. Captain America: The First Avenger 3.0/4 2.8/4
49. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
50. Kingdom of Heaven 2.5/4 2.7/4
51. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
52. The Matrix Reloaded 4.0/4 2.6/4
53. The Proposal (2009) 3.5/4 2.7/4
54. Sherlock Holmes: A Game of Shadows 3.0/4 2.9/4
55. Speed (1994) 3.0/4 2.9/4
56. Ace Ventura: Pet Detective 3.0/4 2.6/4
57. Bad Teacher 3.0/4 2.3/4
58. Date Night 3.5/4 2.6/4
59. Deja Vu (2006) 2.5/4 2.7/4
60. The Godfather: Part III 3.0/4 2.8/4
61. The Green Hornet 3.0/4 2.3/4
62. Hulk 3.0/4 2.1/4
63. Iron Man (2008) 3.5/4 3.1/4
64. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
65. Ratatouille 3.5/4 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name