Top Movie List by Gary

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Super Troopers 4.0/4 2.8/4
2. Superbad 4.0/4 2.9/4
3. Matilda (1996) 4.0/4 2.7/4
4. Pineapple Express 4.0/4 2.8/4
5. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
6. Shaun of the Dead 4.0/4 3.1/4
7. Zombieland 4.0/4 3.0/4
8. An American Werewolf in London N/A 2.9/4
9. The Lost Boys N/A 2.9/4
10. The Others (2001) N/A 2.8/4
11. Trick 'r Treat 4.0/4 2.9/4
12. The Devil's Rejects 4.0/4 2.8/4
13. Halloween (2007) 4.0/4 2.4/4
14. House of 1,000 Corpses 4.0/4 2.5/4
15. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
16. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
17. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
18. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban N/A 3.1/4
19. Harry Potter and the Sorcerer's Stone N/A 3.0/4
20. Harry Potter and the Goblet of Fire N/A 3.0/4
21. Harry Potter and the Order of the Phoenix N/A 3.0/4
22. The Nightmare Before Christmas N/A 3.1/4
23. Harry Potter and the Half-Blood Prince N/A 3.0/4
24. Big Fish (2003) N/A 3.0/4
25. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 N/A 3.2/4
26. Willy Wonka & the Chocolate Factory 4.0/4 3.1/4
27. Labyrinth (1986) 4.0/4 2.9/4
28. Harry Potter and the Chamber of Secrets 4.0/4 2.9/4
29. The NeverEnding Story N/A 2.9/4
30. Willow 4.0/4 2.9/4
31. The Curious Case of Benjamin Button N/A 2.9/4
32. Bridge to Terabithia N/A 2.8/4
33. Twin Peaks: Fire Walk With Me 4.0/4 2.7/4
34. Ghostbusters (1984) 4.0/4 3.1/4
35. Clerks 4.0/4 3.0/4
36. Hot Fuzz 3.0/4 3.0/4
37. The Breakfast Club 4.0/4 3.2/4
38. Knocked Up 3.5/4 2.8/4
39. National Lampoon's Christmas Vacation 4.0/4 2.9/4
40. A Christmas Story (1983) 4.0/4 3.1/4
41. The Goonies 4.0/4 3.1/4
42. Dazed and Confused 4.0/4 3.0/4
43. Fear and Loathing in Las Vegas 4.0/4 3.0/4
44. Lock, Stock and Two Smoking Barrels 4.0/4 3.1/4
45. Fast Times at Ridgemont High 4.0/4 2.9/4
46. The Jerk 4.0/4 2.9/4
47. There's Something About Mary 4.0/4 2.8/4
48. National Lampoon's Vacation 4.0/4 2.9/4
49. I Love You, Man 4.0/4 2.9/4
50. Austin Powers: International Man of Mystery 4.0/4 2.8/4
51. Back to the Future Part II 4.0/4 3.0/4
52. Trading Places 4.0/4 2.9/4
53. Harold & Kumar Go to White Castle 4.0/4 2.7/4
54. Sixteen Candles 4.0/4 2.9/4
55. The Hobbit (1977) N/A 2.6/4
56. Bedazzled (2000) N/A 2.1/4
57. Masters of the Universe (1987) N/A 2.1/4
58. DeathStalker (1983) N/A 2.0/4
59. In Bruges N/A 3.1/4
60. Dogma N/A 2.8/4
61. The People vs. Larry Flynt N/A 2.8/4
62. Grandma's Boy (2006) N/A 2.6/4
63. The Great Outdoors N/A 2.6/4
64. Get Him to the Greek N/A 2.7/4
65. The Gods Must Be Crazy N/A 2.7/4
66. Frailty N/A 2.9/4
67. Natural Born Killers N/A 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name