Top Movie List by stefb

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Aviator (2004) 4.0/4 3.0/4
2. The Departed 4.0/4 3.3/4
3. Gangs of New York (2002) 3.0/4 3.0/4
4. Goodfellas 3.5/4 3.4/4
5. Raging Bull 3.5/4 3.3/4
6. Shutter Island 3.0/4 3.1/4
7. A.I. Artificial Intelligence 3.0/4 2.7/4
8. Catch Me if You Can 3.5/4 3.1/4
9. Close Encounters of the Third Kind 3.0/4 3.1/4
10. ET: The Extra-Terrestrial 4.0/4 3.1/4
11. Hook (1991) 3.0/4 2.5/4
12. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2.5/4 2.4/4
13. Indiana Jones and the Last Crusade 4.0/4 3.2/4
14. Indiana Jones and the Temple of Doom 3.0/4 3.0/4
15. Jaws 4.0/4 3.2/4
16. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
17. Lost World: Jurassic Park 2.5/4 2.5/4
18. Minority Report 3.0/4 2.9/4
19. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
20. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
21. The War of the Worlds (2005) 2.5/4 2.6/4
22. Almost Famous 2.5/4 3.1/4
23. Jerry Maguire 3.0/4 2.8/4
24. Say Anything... 2.5/4 2.9/4
25. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
26. The Terminator 4.0/4 3.1/4
27. Titanic (1997) 4.0/4 3.0/4
28. True Lies 2.5/4 2.8/4
29. Avatar 3.5/4 3.0/4
30. Excess Baggage 3.0/4 2.0/4
31. The Hunted (2003) 3.0/4 2.4/4
32. The Pledge 2.5/4 2.5/4
33. Sin City 3.0/4 3.0/4
34. Snatch 3.0/4 3.1/4
35. Things We Lost in the Fire 4.0/4 2.6/4
36. Traffic (2000) 4.0/4 3.0/4
37. The Usual Suspects 3.5/4 3.3/4
38. The Wolfman (2010) 2.5/4 2.4/4
39. Apollo 13 4.0/4 3.1/4
40. Cast Away (2000) 3.0/4 3.0/4
41. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
42. A League of Their Own 3.0/4 2.9/4
43. Philadelphia 3.0/4 3.0/4
44. The Polar Express 3.0/4 2.7/4
45. Road to Perdition 3.5/4 3.0/4
46. Sleepless in Seattle 3.0/4 2.7/4
47. Splash 2.5/4 2.5/4
48. That Thing You Do! 2.5/4 2.5/4
49. Toy Story 4.0/4 3.3/4
50. Toy Story 2 4.0/4 3.1/4
51. Toy Story 3 4.0/4 3.3/4
52. You've Got Mail 2.5/4 2.5/4
53. An American Tail: Fievel Goes West 3.0/4 2.5/4
54. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
55. The Man Who Shot Liberty Valance 3.0/4 3.2/4
56. Mr. Smith Goes to Washington 3.0/4 3.2/4
57. Rear Window 3.0/4 3.3/4
58. The Shootist 2.5/4 3.0/4
59. You Can't Take It with You 3.5/4 2.9/4
60. The Shop Around the Corner 4.0/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name