My Wish List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Aladdin (1992) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 2. | 101 Dalmatians (1961) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Apollo 13 | N/A | 3.1/4 | |
| 4. | The Bourne Identity (2002) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | The Bourne Ultimatum | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Boyz n the Hood | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Devil in a Blue Dress | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 8. | Escape from Alcatraz | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Fantasia | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | The Jungle Book (1967) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | The Little Mermaid (1989) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Nobody's Fool (1994) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Peter Pan (1953) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Pinocchio (1940) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Salvador | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 16. | A Simple Plan | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 17. | Slap Shot | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Snow White and the Seven Dwarfs | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Stargate | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 20. | The Virgin Suicides | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 21. | 10 Things I Hate About You | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 22. | 48 Hrs. | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 23. | 61* | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 24. | A.I. Artificial Intelligence | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 25. | Above the Rim | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 26. | Alive (1993) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 27. | All the Real Girls | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 28. | Antwone Fisher | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 29. | As Good as it Gets | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 30. | Bambi | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 31. | Barton Fink | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 32. | Batman Returns | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 33. | The Best Man (1999) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 34. | Black Sheep (1996) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 35. | Bobby | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 36. | Body of Lies | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 37. | Boiler Room | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 38. | Brewster's Millions (1985) | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 39. | Can't Hardly Wait | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 40. | Chasing Amy | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 41. | A Civil Action | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 42. | Clueless | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 43. | Cruel Intentions | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 44. | Dead Presidents | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 45. | Dirty Dancing | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 46. | Dracula: Dead and Loving It | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 47. | Dumbo (1941) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 48. | Election (1999) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 49. | Executive Decision | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 50. | Eye, The ( Gin gwai ) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 51. | Falling Down | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 52. | The Family Man | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 53. | Feast (2006) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 54. | Footloose (1984) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 55. | Four Rooms | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 56. | Frantic | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 57. | Friday | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 58. | Gattaca | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 59. | The Ghost and the Darkness | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 60. | Go (1999) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 61. | Haven (2006) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 62. | Hearts in Atlantis | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 63. | Hot Shots! (1991) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 64. | How the Grinch Stole Christmas (2000) | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 65. | The Illusionist (2006) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 66. | Identity | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 67. | In Too Deep | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 68. | Jackie Brown | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 69. | Jumanji (1995) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 70. | Kindergarten Cop | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 71. | Lady and the Tramp (1955) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 72. | The Land Before Time | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 73. | The Longest Yard (2005) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 74. | The Manchurian Candidate (2004) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 75. | Mary Poppins | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 76. | Master and Commander: The Far Side of the World | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 77. | Maverick (1994) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 78. | Menace II Society | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 79. | The Mighty Ducks | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 80. | Miracle at St. Anna | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 81. | The Money Pit | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 82. | Monsters vs. Aliens | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 83. | Monsters, Inc. | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 84. | Moulin Rouge (2001) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 85. | Mrs. Doubtfire | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 86. | Mulan (1998) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 87. | Mr. and Mrs. Smith (2005) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 88. | Murder at 1600 | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 89. | My Girl | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 90. | Mystery, Alaska | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 91. | Mystic River | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 92. | The Naked Gun 2 1/2 | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 93. | National Lampoon's European Vacation | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 94. | New Jack City | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 95. | Nothing to Lose (1997) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 96. | Notting Hill | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 97. | Over the Hedge (2006) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 98. | The Parent Trap (1998) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 99. | Parenthood | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 100. | Passenger 57 | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 101. | Pleasantville | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 102. | Pretty Woman | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 103. | Red Eye | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 104. | Road to Perdition | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 105. | RoboCop (1987) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 106. | Roman Holiday | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 107. | Rush Hour (1998) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 108. | Shrek 2 | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 109. | The Siege (1998) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 110. | Space Jam | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 111. | Spaceballs | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 112. | Spanglish | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 113. | Speed (1994) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 114. | Stranger Than Fiction | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 115. | Surviving Christmas | 2.5/4 | 2.0/4 | |
| 116. | U.S. Marshals | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 117. | Unbreakable | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 118. | What About Bob? | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 119. | Without a Paddle | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 120. | Ace Ventura: When Nature Calls | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 121. | Angel Eyes | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 122. | Another 48 Hrs. | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 123. | The Arrival (1996) | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 124. | Beerfest | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 125. | Before the Devil Knows You're Dead | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 126. | Black and White (2000) | 2.0/4 | 1.8/4 | |
| 127. | Bulletproof (1996) | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 128. | The Cell (2000) | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 129. | Celtic Pride | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 130. | Sleeping Beauty (1959) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 131. | The Eye (2008) | 2.0/4 | 1.8/4 | |
| 132. | The General's Daughter | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 133. | Gladiator (1992) | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 134. | I Know What You Did Last Summer (1997) | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 135. | The Jerky Boys | 2.0/4 | 1.8/4 | |
| 136. | The Man Who Knew Too Little | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 137. | Money Talks (1997) | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 138. | Next Friday | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 139. | Opportunity Knocks | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 140. | Pee Wee's Big Adventure | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 141. | Phone Booth | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 142. | Poetic Justice | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 143. | Red Corner | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 144. | Rush Hour 3 | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 145. | Trapped in Paradise | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 146. | True Crime (1999) | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 147. | What Lies Beneath | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 148. | Wrongfully Accused | 2.0/4 | 2.3/4 |



