my fav by Francis Raja

my fav

# Movie Title Rating Overall Add
1. Die Hard 3.5/4 3.3/4
2. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
3. The Matrix 3.5/4 3.2/4
4. Terminator 2: Judgement Day 3.5/4 3.2/4
5. Inception 4.0/4 3.3/4
6. The Bourne Identity (2002) 3.5/4 3.1/4
7. Kill Bill: Volume 1 3.0/4 3.0/4
8. Batman Begins 4.0/4 3.1/4
9. Iron Man (2008) 3.0/4 3.1/4
10. The Terminator 3.0/4 3.1/4
11. 300 3.0/4 2.9/4
12. The Avengers (2012) 4.0/4 3.3/4
13. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 4.0/4 3.1/4
14. The Bourne Supremacy 3.5/4 3.1/4
15. Gran Torino 3.5/4 3.2/4
16. Inglourious Basterds (2009) 4.0/4 3.2/4
17. Sin City 3.5/4 3.0/4
18. Taken (2009) 3.5/4 3.0/4
19. Predator (1987) 3.5/4 3.0/4
20. X-Men: First Class 3.5/4 3.1/4
21. X2 - X-Men United 3.5/4 2.9/4
22. Ocean's Eleven (2001) 3.5/4 3.0/4
23. Live Free or Die Hard 3.5/4 2.9/4
24. Spider-Man 3.5/4 2.9/4
25. The Hurt Locker 3.5/4 3.1/4
26. The Transformers (2007) 3.5/4 2.8/4
27. X-Men 3.5/4 2.9/4
28. Die Hard: With a Vengeance 3.5/4 2.9/4
29. Fast Five 3.5/4 2.9/4
30. Real Steel 3.5/4 2.9/4
31. Thor 3.5/4 2.9/4
32. Kung Fu Hustle 3.0/4 3.0/4
33. Speed (1994) 3.5/4 2.9/4
34. Independence Day (1996) 3.5/4 2.8/4
35. The Rock 3.5/4 2.8/4
36. Mission: Impossible - Ghost Protocol 3.5/4 3.0/4
37. Red (2010) 3.5/4 2.9/4
38. Desperado (1995) 3.5/4 2.8/4
39. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 3.5/4 2.8/4
40. The Transporter 3.5/4 2.7/4
41. Die Hard 2: Die Harder 3.5/4 2.7/4
42. Con Air 3.5/4 2.8/4
43. Mission: Impossible 3.5/4 2.8/4
44. Captain America: The First Avenger 3.5/4 2.8/4
45. X-Men Origins: Wolverine 3.5/4 2.7/4
46. Air Force One 3.5/4 2.7/4
47. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 4.0/4 2.7/4
48. National Treasure 3.5/4 2.7/4
49. The Karate Kid (2010) 3.5/4 2.7/4
50. Shooter (2007) 3.5/4 2.8/4
51. I, Robot 3.5/4 2.7/4
52. Top Gun (1986) 3.5/4 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name