Top Movie List by Mara

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Alien 3.5/4 3.3/4
2. Aliens 3.5/4 3.3/4
3. Night of the Living Dead (1968) 3.5/4 3.1/4
4. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
5. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
6. Back to the Future 3.5/4 3.3/4
7. Ferris Bueller's Day Off 3.0/4 3.1/4
8. Psycho (1960) 3.0/4 3.3/4
9. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.0/4 3.2/4
10. The Sixth Sense 3.0/4 3.2/4
11. Se7en 3.5/4 3.3/4
12. Donnie Darko 3.0/4 3.0/4
13. Fight Club 4.0/4 3.3/4
14. Pulp Fiction 3.0/4 3.4/4
15. The Usual Suspects 3.0/4 3.3/4
16. The Dark Knight 3.5/4 3.4/4
17. Raiders of the Lost Ark 3.5/4 3.3/4
18. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
19. Lord of the Rings: The Return of the King 3.5/4 3.4/4
20. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
21. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
22. The Departed 3.0/4 3.3/4
23. Saving Private Ryan 3.0/4 3.3/4
24. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 3.0/4 3.1/4
25. Lord of the Rings: The Two Towers 3.0/4 3.3/4
26. American Beauty 3.0/4 3.1/4
27. Batman Begins 3.0/4 3.1/4
28. The Princess Bride 3.0/4 3.2/4
29. Young Frankenstein 3.0/4 3.2/4
30. Gladiator (2000) 3.0/4 3.2/4
31. Reservoir Dogs 3.0/4 3.3/4
32. Die Hard 3.0/4 3.3/4
33. Full Metal Jacket 3.0/4 3.2/4
34. Shaun of the Dead 3.0/4 3.1/4
35. The Bourne Ultimatum 3.0/4 3.2/4
36. Terminator 2: Judgement Day 3.0/4 3.2/4
37. The Lion King (1994) 3.0/4 3.3/4
38. Iron Man (2008) 3.0/4 3.1/4
39. Kill Bill: Volume 1 3.5/4 3.0/4
40. Professional, The ( Léon ) 3.0/4 3.3/4
41. The Bourne Identity (2002) 3.0/4 3.1/4
42. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.0/4 3.1/4
43. Fargo (1996) 3.0/4 3.2/4
44. The Prestige (2006) 3.0/4 3.1/4
45. Scarface (1983) 3.5/4 3.2/4
46. Enter the Dragon 3.0/4 3.1/4
47. American Psycho 3.5/4 3.0/4
48. Touch of Evil 3.0/4 3.1/4
49. Frailty 3.5/4 2.9/4
50. Jacob's Ladder (1990) 3.5/4 2.9/4
51. Identity 4.0/4 2.8/4
52. Run Lola Run ( Lola rennt ) 3.0/4 2.9/4
53. Hellboy II: The Golden Army N/A 2.7/4
54. 50 First Dates N/A 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name