Movies I've watched in 2013
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | New Year's Eve | 2.5/4 | 2.0/4 | |
| 2. | Martha Marcy May Marlene | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 3. | Rock of Ages | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 4. | Trouble with the Curve | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Chernobyl Diaries | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 6. | Pulp Fiction | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 7. | Space Jam | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 8. | The Haunted Mansion (2003) | 2.5/4 | 1.8/4 | |
| 9. | Inception | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Pitch Perfect | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | House at the End of the Street | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 12. | The Iron Lady | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 13. | Men in Black 3 | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Don't Tell Mom the Babysitter's Dead | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 15. | Lincoln | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Hotel Transylvania | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Attack the Block | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 18. | For a Good Time, Call... | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 19. | Silver Linings Playbook | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Dark Shadows | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 21. | The Big Wedding (2013) | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 22. | This is 40 | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 23. | Here Comes the Boom | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 24. | Ted | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 25. | Warm Bodies | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 26. | Parental Guidance | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 27. | World War Z | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 28. | Man of Steel | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 29. | V/H/S | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 30. | Reunion, The (2011/II) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 31. | Texas Chainsaw 3D | 2.5/4 | 1.8/4 | |
| 32. | Monsters University | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 33. | Iron Man 3 | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 34. | The Conjuring | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 35. | We're the Millers | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 36. | The Heat (2013) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 37. | Zero Dark Thirty | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 38. | Absentia | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 39. | Let Me In | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 40. | Mermaids (1990) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 41. | Cowboys & Aliens | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 42. | Van Wilder Deux: The Rise of Taj | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 43. | Evil Dead (2013) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 44. | The Avengers (2012) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 45. | Insidious: Chapter 2 | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 46. | The Last Exorcism Part II | 2.5/4 | 1.7/4 | |
| 47. | Mama (2013) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 48. | Now You See Me | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 49. | Lonesome Dove | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 50. | The Hangover Part III | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 51. | Lee Daniels' The Butler | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 52. | The Call (2013) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 53. | V/H/S/2 | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 54. | Love Actually | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 55. | Elf | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 56. | The Internship | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 57. | The Purge (2013) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 58. | Grown Ups 2 | 3.0/4 | 1.9/4 | |
| 59. | Bruno ( Brüno ) | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 60. | The Haunting in Connecticut 2: Ghosts of Georgia | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 61. | Identity Thief | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 62. | Argo | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 63. | Captain Phillips | 4.0/4 | 3.1/4 |



